logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Zarządzanie Kategorią - komu, kiedy i dlaczego?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
 
Strategia ECR - Zarządzanie Kategorią - cz. 1

 

Początki organizacji sprzedaży w Polsce w postaci procesu Zarządzania Kategorią (Category Management - CM) można było zaobserwować w 1997 r. Ale jeszcze rok wcześniej - w 1996 r. - polscy producenci nie byli zainteresowani rozpoczęciem współpracy z detalistami. Polski rynek cechował dynamiczny rozwój, wysokie marże. Nikt jeszcze wtedy nie myślał o optymalizacji i oszczędzaniu. Dostawcy i detaliści nie słyszeli, bądź nie chcieli słyszeć o wzajemnej współpracy (co jest podstawą CM). Firmy uważały, że nie mają czasu na innowacje, że robienie planogramów, wyliczanie wydajności przestrzeni w sklepach - to strata czasu. Według nich wszystko schodziło z półki samo, uważali, że celem do zwiększenia obrotu było otwarcie nowego punktu sprzedaży.
W początkach rozwoju Zarządzania Kategorią w Polsce partnerom handlowym zabrakło odwagi. Detalista obawiał się odtajnienia informacji o sprzedaży, marżach, itp., a producent nie był pewien efektów związanych z zainwestowaniem pieniędzy w projekt Zarządzania Kategorią. Nieliczni rozpoczęli używanie oprogramowania do budowy planogramów, jeszcze inni w późniejszym czasie zainicjowali prowadzenie badań konsumenckich typu ,,klient jako nabywca'', a jeszcze później firmy zaczęły szkolić specjalistów z zakresu Category Management. Wielkie koncerny początkowo swój czas wykorzystywały także na nawiązywanie ścisłej współpracy z instytutami badawczymi, dostarczającymi danych na temat rynku i prowadzącymi badania konsumenckie. Zresztą w drugiej połowie lat 90 - tych rynek FMCG wciąż charakteryzował się dużą dynamiką wzrostu i detaliści skupiali się na innych technikach stymulacji sprzedaży, takich jak otwieranie nowych obiektów czy intensyfikacja akcji promocyjnych.

Z biegiem lat coraz więcej detalistów i dostawców w Polsce zapoznawało się z Zarządzaniem Kategorią. Jedni dostali wytyczne z central macierzystych, że należy wdrożyć proces CM, inni sami dochodzili do wniosku, że trzeba optymalizować, czyli sprzedawać więcej, lepiej i taniej na tej przestrzeni, którą się ma. Firmy zaczęły się coraz częściej interesować procesem Zarządzania Kategorią, a nieliczna jeszcze wtedy grupa zaczęła wdrażać projekty z tego obszaru.

W chwili obecnej Polska jest szybko rozwijającym się rynkiem detalicznym, na którym funkcjonują prawie wszyscy główni międzynarodowi dystrybutorzy.

Po okresie bardzo dynamicznego wzrostu rozpoczętego w roku 1989 handel sieciowy wszedł ostatnio w okres pewnego spowolnienia, spowodowanego pogorszeniem się ogólnej sytuacji rynkowej i stopniowego nasycenia podażą towarów i punktami sprzedaży. Marże spadają, możliwości wzrostu przez ekspansję są ograniczone, dyskonty zaczynają się umacniać. Sytuacja gospodarcza lat 2000 - 2003 powoduje, że konsumenci mają coraz mniej pieniędzy, co z kolei oznacza, że rezygnują z markowych produktów i kupują marki własne sieci lub zaopatrują się w dyskontach. Wszystko to prowadzi do coraz ostrzejszej konkurencji.


Ostatnio zmieniany czwartek, 06 lipiec 2006 14:37
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

OT Logistics S.A. rozszerza skład zarządu

OT Logistics S.A. rozszerza skład zarządu

Rada nadzorcza spółki OT Logistics S.A. powołała w skład zarządu Andrzeja Klimka, dotychczasowego dyrektora Dywizji...

Grupa GEFCO wspiera logistycznie rejs Bimedia Challenge z Alaski na…

Grupa GEFCO wspiera logistycznie rejs Bimedia Challenge z Alaski na Grenlandię

Grupa GEFCO, światowy gracz w logistyce dla przemysłu i europejski lider w logistyce dla branży...

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu…

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu produktów agro

Grupa Kapitałowa OT Logistics wydzierżawiła nowe wagony typu Tagnpps, które pozwolą spółce na uzupełnienie oferty...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj