logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:


A+ A A-

RFID, czyli życie bez kodów kreskowych - cz. 1

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

RFID (Radio Frequency Identification) to strategiczna technologia przeznaczona dla branż zajmujących się dystrybucją oraz produkcją. Obecnie technologia ta zyskuje na znaczeniu także w innych branżach. Krótko mówiąc, RFID to technologia zastępująca kody kreskowe mikroukładem, z którego informacje można odczytać nie widząc go. Jednak RFID to znacznie więcej niż kolejna generacja technologii kodów kreskowych.

Większość z nas codziennie korzysta z techniki RFID, nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Czy jadąc samochodem nie używaliśmy elektronicznego urządzenia do uiszczania opłat za przejazd autostradą? Czy nie posługujemy się jakimś identyfikatorem, aby wejść na teren zakładu pracy? To są właśnie przykłady powszechnego wykorzystania techniki RFID.

Zasady działania RFID
Identyfikatory RFID działają, emitując sygnały elektroniczne - albo aktywnie ze swojego nadajnika, albo pasywnie, to jest wyczekując na sygnały wysłane z czytnika RFID i odpowiadając na nie.
Pasywne identyfikatory RFID mogą służyć albo tylko do odczytu (read/only) lub do odczytu i zapisu (read/write) z możliwością aktualizacji zapisanych informacji za pomocą czytników RFID. Czytniki mogą być umocowane na standardowych urządzeniach przenośnych. Obecnie na pasywnych identyfikatorach odczyt/zapis obszar pamięci wynosi około 2 kB, co umożliwia przechowywanie tylko niewielkich ilości informacji. Jednak można się spodziewać, że wraz z rozwojem techniki obszar dostępnej na identyfikatorze pamięci będzie się zwiększać.
Identyfikatory RFID dostępne są w szerokim zakresie częstotliwości sygnału. Identyfikatory niskiej częstotliwości działają w zakresie częstotliwości od 30 do 300 kHz, a identyfikatory bardzo wysokich częstotliwości (Ultra-High Frequency - UHF) w zakresie od 300 MHz do 3 GHz. Te ostatnie wysyłają informacje szybciej i dalej niż identyfikatory działające na niskich częstotliwościach. Są jednak droższe, ponieważ zużywają więcej energii, a przekazywane przez nie sygnały podlegają pewnym ograniczeniom, gdy są umieszczone na obiektach zawierających wodę lub metal. Informacje zapisane na identyfikatorach pasywnych można odczytywać z odległości do około 30 cm w przypadku identyfikatorów działających na niskich częstotliwościach, do prawie 1 metra na wysokich częstotliwościach oraz aż do 3 - 6 metrów w identyfikatorach działających na bardzo dużych częstotliwościach (UHF).
Sygnały o wyższej częstotliwości mogą działać na większych odległościach, jednak nie przechodzą one tak łatwo przez różne substancje i wymagają drożnej linii widzenia (lub też przynajmniej bezpośredniego widzenia). Z tego względu czytniki pracujące na wyższych częstotliwościach mają więcej problemów z odczytywaniem identyfikatorów, jeśli na drodze sygnału znajdują się przeszkody.

Ciąg dalszy artykułu możesz przeczytać tutaj.

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Grupa Raben posadziła już ponad 10 000 drzew

Grupa Raben posadziła już ponad 10 000 drzew

15 października 2016 roku w Stanisławowie k. Pruszcza Gdańskiego pracownicy Grupy Raben posadzili ponad 1500...

Jaworzno kupuje kolejne 22 bateryjne Solarisy

Jaworzno kupuje kolejne 22 bateryjne Solarisy

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Jaworzno oraz polski producent Solaris Bus & Coach podpisały 5 października 2016...

MLP Group umacnia się pod Poznaniem

MLP Group umacnia się pod Poznaniem

MLP Group wybuduje nowy park logistyczny w pobliżu Poznania. Będzie to drugie centrum w tej...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj