logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Trasowanie i optymalizacja tras w dystrybucji - cz. 1

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Artykuł wyróżniony w IV edycji konkursu "Piórem logistyka".

Problem
Wiele przedsiębiorstw w silnie konkurencyjnym środowisku stara się racjonalizować swoje działania, tak by stały się one ich przewagą konkurencyjną. Jedną z głównych gałęzi wymagających optymalizacji działań jest logistyka, w tym system dystrybucji. Firmy produkcyjne ponoszą niebagatelne koszty związane z dystrybucją swoich towarów do klientów. Optymalizacja tras dostaw, przy wykorzystaniu modeli matematycznych i użyciu komputerów, które w efektywny sposób potrafią rozwiązać nawet skomplikowane problemy, pozwala zazwyczaj zmniejszyć koszty przy podwyższeniu poziomu obsługi klientów. Działalność logistyka nieodzownie staje się związane z coraz szybszymi komputerami i narzędziami do optymalizacji wszelkich działań firmy.

Każda z firm produkcyjnych, która dystrybuuje swoje produkty, boryka się z problemem ograniczonej ilości zasobów (aut), na które ponosi określone wydatki, realizując zamówienia klientów. Należy przy tym pamiętać, iż niemożliwe jest nieobsłużenie jakiegokolwiek z przyjętych do realizacji zamówień. Zagadnienie, z jakim mamy tu do czynienia, to tzw. problem wielu komiwojażerów z warunkami ograniczającymi. Problem pojedynczego komiwojażera można przedstawić następująco: komiwojażer (kierowca) ma do rozwiezienia towar do różnych miast. Po wykonaniu swojej pracy komiwojażer musi wrócić do miasta początkowego. Powinien on wybrać jak najkrótszą drogę. Inaczej mówiąc, należy wybrać odpowiednią kolejność miast, które ma odwiedzić komiwojażer. W dystrybucji mamy do czynienia z problemem wielu komiwojażerów, gdyż konieczne do zrealizowania zamówienia zostają podzielone na większą liczbę aut. Dodatkowo każda z tras musi spełniać nałożone na nią ograniczenia, jak czas pracy kierowców, ograniczona pojemność i ładowność aut czy okna czasowe, w jakich towar ma zostać dostarczony do klienta.

Firma LCS Logistics zajmuje się dystrybucją towarów swoich klientów. W ramach tej usługi, z prowadzonych dla naszych klientów magazynów, wyjeżdżają auta z towarem do odbiorców. Zakontraktowani na stałe kierowcy stanowią zasób, z którego każdego dnia korzysta LCS Logistics.
Ostatnio zmieniany środa, 24 maj 2006 13:47
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Rekordowe wakacje w PKP Intercity

Rekordowe wakacje w PKP Intercity

Od czerwca do końca sierpnia 2017 roku z usług PKP Intercity skorzystało o ponad 1,3...

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy…

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią Europejską

Podpisana 30 października 2016 roku w Brukseli umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią...

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Instytut Logistyki i Magazynowania zaprasza 5.10.2017 r. na szkolenie pt. "Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

menadżer zespołu w dziale handlowym

szukam pracowników

2017-09-22


specjalista ds. zakupów i sprzedaży

szukam pracowników

2017-09-22

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj