logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Wpływ działalności zakupowej na wyniki firmy

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Większość pracowników zapytanych o wpływ funkcji zakupowej na rezultaty działalności ich firmy odpowie, że jest bardzo duży. Trochę niższe oceny uzyskamy, jeżeli spytamy o rangę działu zakupów w ich przedsiębiorstwie. Oczywiście stwierdzenie to nie odnosi się w jednakowym stopniu do wszystkich przedsiębiorstw. Istnieją ku temu zarówno obiektywne, jak i subiektywne przesłanki.
Czynnikiem obiektywnie określającym znaczenie zakupów jest udział wydatków zaopatrzeniowych w całkowitych wydatkach firmy. Dla większości branż produkcyjnych wskaźnik ten kształtuje się na poziomie 50-80%, dla przedsiębiorstw handlowych 60-85%, a usługowych 10-40%. Im większy jest ten udział oraz szybsza rotacja aktywów, tym większy jest wpływ oszczędności zakupowych na wyniki firmy. Zależność tę można wyprowadzić ze schematu DuPonta, przedstawionego na rys. 1.
Wskaźnik ten zależy nie tylko od specyfiki branży, w której prowadzona jest działalność, ale i od strategii biznesowej przedsiębiorstwa. Strategia, polegająca na koncentrowaniu się na podstawowej działalności w celu uzyskania przewagi konkurencyjnej, powoduje wzrost znaczenia outsourcingu, a zatem i wzrost znaczenia funkcji zakupowej. Ważność zakupów również rośnie, jeżeli przedsiębiorstwo działa na zmiennych, niepewnych rynkach, produkty zaopatrzeniowe i finalne charakteryzują się krótkimi cyklami życia, a w działalności operacyjnej wprowadzane są częste innowacje. O ile ww. czynniki można określić jako obiektywne, charakteryzujące warunki w jakich jest prowadzona działalność zakupowa, o tyle sposób realizacji tej funkcji zależy już od polityki zakupowej danego przedsiębiorstwa.
Zakupy mogą być traktowane jako funkcja transakcyjna, komercyjna lub aktywna. Jednak ograniczenie działalności zakupowej do przeprowadzania transakcji handlowych, gwarantujących właściwe dostawy czy nawet ich realizacja po najniższych cenach, zawęża skalę korzyści, jakie może przynieść aktywna współpraca z dostawcami czy innymi działami przedsiębiorstwa. Dla konkretnego przedsiębiorstwa wpływ zakupów na wyniki firmy zależy również od poziomu profesjonalizmu w zarządzaniu zakupami.
Działy zakupów przeważnie odpowiadają bezpośrednio tylko za pewien zakres kupowanych towarów i usług w przedsiębiorstwie. Można ten zakres oszacować na 40-80% całości wydatków. Reszta zakupów jest realizowana przez pozostałe działy firmy, jako funkcja wspomagająca ich główne zadania. Wpływ działów zakupów na tę część zakupów jest różny: począwszy od udzielania konsultacji, pomocy w negocjacjach i zawieraniu kontraktów, a skończywszy na ustalaniu firmowych procedur zakupowych, tworzeniu międzydziałowych zespołów zakupowych czy nawet stopniowym przejmowaniu pełnej odpowiedzialności za te obszary zakupów.
Ostatnio zmieniany wtorek, 12 wrzesień 2006 14:00
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Scandinavian Express buduje z NCC

Scandinavian Express buduje z NCC

Ponad 10 tys. ton dostarczonych materiałów zbrojeniowych, blisko 500 transportów, osiągnięcie zakładanej terminowości pomimo wymagających...

Energetyczna przyszłość stacji ORLEN

Energetyczna przyszłość stacji ORLEN

PKN ORLEN rozpoczął projekt zmierzający do wyposażenia obiektów stacji paliw koncernu w turbiny wiatrowe. To...

KN Eurasia Express - Nowy serwis transportu kolejowego między Chinami…

KN Eurasia Express - Nowy serwis transportu kolejowego między Chinami i Europą

Wraz z wprowadzeniem KN Eurasia Express Kuehne + Nagel oferuje transport przesyłek drobnicowych (LCL) między...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj