logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Składowanie zabezpieczone

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Podczas wszystkich procesów w logistycznych łańcuchach produkcji i dystrybucji występuje konieczność realizacji operacji składowania. Na ogół jest ono rozumiane jako składowanie przemieszczanych w ramach tego procesu dóbr i na ten temat zaprezentowano już bogaty zestaw publikacji dotyczących projektowania, stosowanych rozwiązań konstrukcyjnych, bezpieczeństwa eksploatacji itd. Trzeba sobie jednak uświadomić, że podczas realizacji procesów w logistycznych łańcuchach produkcji czy dystrybucji, wykonujemy również cały szereg innych czynności z nimi związanych, wymagających składowania, a może bardziej precyzyjnie mówiąc, przechowywania niektórych produktów, dokumentów, pieniędzy, broni itp. Nawet informacje w określonych przypadkach są towarem. Przechowywanie, o którym w tym przypadku mowa, wymaga zachowania odpowiedniego zabezpieczenia (ograniczenia) dostępu osób nieuprawnionych. W praktyce oferowane są specjalizowane urządzenia do składowania, które posiadają zróżnicowany poziom zabezpieczenia przechowywanych wewnątrz produktów, dokumentów czy innych przedmiotów. Wyróżnić tutaj można trzy zasadnicze typy urządzeń:
- szafy wolno stojące
- sejfy wolno stojące i wbudowywane
- kasy pancerne.
Najniższym poziomem zabezpieczenia dostępu spośród ww urządzeń charakteryzują się wolno stojące szafy stalowe - przykład przedstawiono na rys. 1. Urządzenia tego typu:
- przeznaczone są głównie do przechowywania dokumentów, przenośnego sprzętu komputerowego oraz innych produktów wymagających zabezpieczenia dostępu
- wykonywane są z blachy o grubości ok. 1,5 mm, a ich drzwi wyposażane są alternatywnie w atestowane zamki z kluczem, szyfrowe lub elektroniczne.
Przedstawiona na rys. 2 szafa charakteryzuję się przeznaczeniem podobnym jak ww, z tym jednak, że jej budowa zapewnia podwyższoną odporność ogniową, a co za tym idzie, pozwala na zabezpieczenie jej zawartości na wypadek pożaru. Pokazana szafa posiada certyfikat klasy C wymagany od urządzeń przeznaczonych do przechowywania materiałów zawierających informacje niejawne. Wymagania co do klasy szaf określone zostały odrębnymi przepisami. Np. w Załączniku 1 do Zarządzenia Nr 49/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 07 sierpnia 2002 r. w sprawie szczególnych zasad organizacji kancelarii tajnych, stosowania środków ochrony fizycznej oraz obiegu informacji niejawnych określono klasyfikację i wymagania techniczne dla urządzeń do przechowywania dokumentów niejawnych.

Artykuł pochodzi z czasopisma  "Logistyka" 3/2004.
Ostatnio zmieniany środa, 04 kwiecień 2007 15:06
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Rekordowe wakacje w PKP Intercity

Rekordowe wakacje w PKP Intercity

Od czerwca do końca sierpnia 2017 roku z usług PKP Intercity skorzystało o ponad 1,3...

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy…

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią Europejską

Podpisana 30 października 2016 roku w Brukseli umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią...

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Instytut Logistyki i Magazynowania zaprasza 5.10.2017 r. na szkolenie pt. "Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

menadżer zespołu w dziale handlowym

szukam pracowników

2017-09-22


specjalista ds. zakupów i sprzedaży

szukam pracowników

2017-09-22

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj