logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Składowanie zabezpieczone

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Podczas wszystkich procesów w logistycznych łańcuchach produkcji i dystrybucji występuje konieczność realizacji operacji składowania. Na ogół jest ono rozumiane jako składowanie przemieszczanych w ramach tego procesu dóbr i na ten temat zaprezentowano już bogaty zestaw publikacji dotyczących projektowania, stosowanych rozwiązań konstrukcyjnych, bezpieczeństwa eksploatacji itd. Trzeba sobie jednak uświadomić, że podczas realizacji procesów w logistycznych łańcuchach produkcji czy dystrybucji, wykonujemy również cały szereg innych czynności z nimi związanych, wymagających składowania, a może bardziej precyzyjnie mówiąc, przechowywania niektórych produktów, dokumentów, pieniędzy, broni itp. Nawet informacje w określonych przypadkach są towarem. Przechowywanie, o którym w tym przypadku mowa, wymaga zachowania odpowiedniego zabezpieczenia (ograniczenia) dostępu osób nieuprawnionych. W praktyce oferowane są specjalizowane urządzenia do składowania, które posiadają zróżnicowany poziom zabezpieczenia przechowywanych wewnątrz produktów, dokumentów czy innych przedmiotów. Wyróżnić tutaj można trzy zasadnicze typy urządzeń:
- szafy wolno stojące
- sejfy wolno stojące i wbudowywane
- kasy pancerne.
Najniższym poziomem zabezpieczenia dostępu spośród ww urządzeń charakteryzują się wolno stojące szafy stalowe - przykład przedstawiono na rys. 1. Urządzenia tego typu:
- przeznaczone są głównie do przechowywania dokumentów, przenośnego sprzętu komputerowego oraz innych produktów wymagających zabezpieczenia dostępu
- wykonywane są z blachy o grubości ok. 1,5 mm, a ich drzwi wyposażane są alternatywnie w atestowane zamki z kluczem, szyfrowe lub elektroniczne.
Przedstawiona na rys. 2 szafa charakteryzuję się przeznaczeniem podobnym jak ww, z tym jednak, że jej budowa zapewnia podwyższoną odporność ogniową, a co za tym idzie, pozwala na zabezpieczenie jej zawartości na wypadek pożaru. Pokazana szafa posiada certyfikat klasy C wymagany od urządzeń przeznaczonych do przechowywania materiałów zawierających informacje niejawne. Wymagania co do klasy szaf określone zostały odrębnymi przepisami. Np. w Załączniku 1 do Zarządzenia Nr 49/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 07 sierpnia 2002 r. w sprawie szczególnych zasad organizacji kancelarii tajnych, stosowania środków ochrony fizycznej oraz obiegu informacji niejawnych określono klasyfikację i wymagania techniczne dla urządzeń do przechowywania dokumentów niejawnych.

Artykuł pochodzi z czasopisma  "Logistyka" 3/2004.
Ostatnio zmieniany środa, 04 kwiecień 2007 15:06
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu…

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu produktów agro

Grupa Kapitałowa OT Logistics wydzierżawiła nowe wagony typu Tagnpps, które pozwolą spółce na uzupełnienie oferty...

Polskie MŚP współpracują z firmami logistycznymi, aby wzmacniać działalność eksportową…

Polskie MŚP współpracują z firmami logistycznymi, aby wzmacniać działalność eksportową

Wyniki badania, zaprezentowanego przez FedEx Express - spółkę zależną FedEx Corp. i największą na świecie...

DSV wyróżnione aż w trzech kategoriach Rankingu firm TSL

DSV wyróżnione aż w trzech kategoriach Rankingu firm TSL

W tegorocznym Rankingu firm TSL Grupa DSV uplasowała się w pierwszej dziesiątce największych polskich operatorów...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj