logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Polskie porty morskie w 2006 r.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wyniki działalności polskich portów morskich w 2006 roku

Obroty całkowite (1990-2006
)

W 2006 roku polskie porty morskie przeładowały łącznie 55,8 mln ton. Jest to przybliżony poziom do notowanego w poprzednim roku (wzrost jedynie o 0,4%) i wyraźnie świadczy o wyhamowaniu tendencji wzrostowej, która w ostatnich trzech latach utrzymywała się na poziomie przekraczającym 8% rocznie. Istotnym zjawiskiem są dwukierunkowe zmiany wielkości obrotów przeładunkowych, notowanych w największych polskich portach. W Gdańsku i Szczecinie - Świnoujściu (łącznie) zanotowano spadek przeładunków o około 4%, natomiast w porcie w Gdyni osiągnięto wzrost o 16%. Biorąc pod uwagę różnicę obrotów bezwzględnych, jakie wykonano w poszczególnych portach, spadki w innych portach skonsumowały wysoki wzrost Gdyni.

Struktura przeładunków
Szukając przyczyn tendencji wzrostowych i spadkowych w poszczególnych portach w Polsce należy zwrócić uwagę na strukturę ich obrotów. Największy wzrost odnotowano w paliwach i ładunkach drobnicowych. Natomiast największe spadki dotyczyły ładunków masowych, węgla i koksu oraz rudy. W przypadku Gdańska był to spadek - odpowiednio dla węgla i rudy - 40,3% i 34,3%. O ile w przypadku rudy zmiana ta przekłada się jedynie na 12 000 ton, to w przypadku węgla oznacza to spadek aż o 2,79 mln ton. Pewną rekompensatą strat dla gdańskiego portu był blisko 13% wzrost obrotów przeładunkowych paliw (+1,48 mln ton). Zmiany w innych grupach ładunkowych nie wpłynęły jednak w większym stopniu na sytuację w porcie. Również w portach Szczecina i Świnoujścia zanotowano 4% ograniczenie obrotów przeładunkowych. Główną przyczyną było ograniczenie obrotów ładunków masowych suchych o około 20%. Podobnie jak w Gdańsku, był to węgiel (spadek o 1 384 000 ton) oraz ruda. Wzrosty w innych grupach ładunkowych nie zdołały zrekompensować strat.

Podstawową grupą ładunkową, generującą przyrost obrotów w porcie w Gdyni, była drobnica. Przyrost o 16,1% oznacza bowiem wzrost tonażu o 1,2 mln ton. Wiąże się to głównie z dalszym dynamicznym wzrostem obrotów kontenerowych, jak i aktywizacją przewozów ro-ro. Pozytywną tendencję zanotowano jednocześnie w grupach: inne masowe, zboża i paliwa, co przełożyło się na łączny wzrost wielkości o 778 000 ton.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 2/2007.
Ostatnio zmieniany wtorek, 03 lipiec 2007 12:09
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Młodzi logistycy walczą o finał Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

Młodzi logistycy walczą o finał Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

2 grudnia w kilkunastu miastach w całej Polsce odbył się II etap Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej....

PKP CARGO dzięki dronom odnotowuje coraz mniej kradzieży

PKP CARGO dzięki dronom odnotowuje coraz mniej kradzieży

PKP CARGO zaprezentowało efekty działań prewencyjnych i przeciw kradzieżowych ze wsparciem dronów. Dzięki ich zastosowaniu...

Analizy DHL umożliwiają lepsze zrozumienie sieci dostawcy

Analizy DHL umożliwiają lepsze zrozumienie sieci dostawcy

DHL poszerza swoje portfolio zarządzania łańcuchem dostaw i analizy poprzez uruchomienie Portalu Transparency DHL Resilience360....

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj