logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Ocena i wybór dostawców w branży piwowarskiej na przykładzie Browaru Namysłów Sp. z o.o.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Pojęcie wyboru dostawcy jest nierozerwalnie związane z zakupami dóbr (surowców, materiałów czy produktów), nad którymi pełną kontrolę produkcyjną sprawuje ich wytwórca. Istotą gospodarki rynkowej jest fakt, iż produkt o tych samych cechach (parametrach, właściwościach) może być oferowany przez wiele konkurujących ze sobą firm. Podstawowym kryterium wyboru dostawców powinno być dążenie do minimalizacji wszystkich kosztów związanych z zakupem dóbr i utrzymaniem zapasów, a także zagwarantowaniem niezakłóconego przebiegu produkcji, przy zachowaniu optymalnego poziomu jakości oferowanych produktów. Bardzo ważne znaczenie ma solidnie przeprowadzona ocena i wybór dostawców. Wybór odpowiedniego dostawcy to jedna z najważniejszych i najtrudniejszych decyzji, którą należy podjąć zarządzając przedsiębiorstwem. Z tego względu należy mieć zawsze otwarte oczy w poszukiwaniu nowych, wiarygodnych dostawców i nieustannie zadawać sobie pytanie, czy istnieją dostawcy, którzy mogą zaoferować nowe i lepsze produkty. W artykule autorka przedstawia proces oceny i wyboru dostawców wdrożony i stosowany w Browarze Namysłów Sp. z o.o.

Teoretyczne aspekty oceny dostawców
Wymagania współczesnych reguł rynkowych w radykalny sposób wpłynęły na związki występujące pomiędzy dostawcami i producentami. Obecnie pracownicy, zajmujący się zaopatrzeniem przedsiębiorstwa w niezbędne dobra, muszą nie tylko dokonać analizy związków powstałych z dostawcami, ale również dokonać ich oceny i podjąć decyzję, czy na rynku dostaw nie istnieją inne podmioty, które mogłyby zapewnić korzystniejsze warunki dostaw potrzebnych materiałów. S. Krawczyk uważa, iż wybór dostawcy powinien zostać poprzedzony wnikliwą oceną, uwzględniającą następujące kryteria: (tabela 1). Ten sam autor podkreśla jednak, że zaprezentowany wykaz kryteriów może zostać uzupełniony lub zmodyfikowany w zależności od własnych preferencji danej organizacji.

Dokonując wyboru dostawców materiałów, surowców czy usług stosuje się różne zasady i kryteria. Logicznie rzecz ujmując, najlepszy dostawca to taki, który spełnia wszystkie (lub większość) wymagań klienta - najlepiej jeżeli są zgodne z regułami 6R. Jednak ze względu na fakt funkcjonowania przedsiębiorstw w warunkach wolnego rynku, firm spełniających określone warunki może być wiele. Z tego względu nadal brak jednoznacznych metod wskazujących najlepszego dostawcę. Problematyka wyboru dostawców jest bardzo złożona. Świadczy o tym między innymi fakt prężnie rozwijającej się dyscypliny ekonomicznej, jaką jest purchasing (czyli ogólna teoria zakupów).

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 3/2008.

 
Ostatnio zmieniany piątek, 19 październik 2012 10:32

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Młodzi logistycy walczą o finał Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

Młodzi logistycy walczą o finał Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

2 grudnia w kilkunastu miastach w całej Polsce odbył się II etap Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej....

PKP CARGO dzięki dronom odnotowuje coraz mniej kradzieży

PKP CARGO dzięki dronom odnotowuje coraz mniej kradzieży

PKP CARGO zaprezentowało efekty działań prewencyjnych i przeciw kradzieżowych ze wsparciem dronów. Dzięki ich zastosowaniu...

Analizy DHL umożliwiają lepsze zrozumienie sieci dostawcy

Analizy DHL umożliwiają lepsze zrozumienie sieci dostawcy

DHL poszerza swoje portfolio zarządzania łańcuchem dostaw i analizy poprzez uruchomienie Portalu Transparency DHL Resilience360....

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj