logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Rynek nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce 2008

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

W 2007 roku łączne obroty na krajowym rynku inwestycji w nieruchomości komercyjne wyniosły 3,07 mld euro (o prawie 40% mniej niż w rekordowym roku 2006), co było spowodowane obniżeniem aktywności inwestorów ze względu na sytuację rynku kredytowego w USA, a także spadkiem gotowości banków do finansowania transakcji, przy równoczesnym podniesieniu wymaganego wkładu własnego oraz marży. Najaktywniejszym sektorem były nieruchomości handlowe (53% udziału w całym wolumenie obrotów). Nieruchomości biurowe (34% wartości transakcji) i logistyczno - przemysłowe (10% wartości transakcji) zajęły kolejne miejsca. Stopy kapitalizacji w minionym roku na rynku inwestycyjnym ustabilizowały się osiągając poziom: 5,25 - 5,50 dla najlepszych budynków biurowych; 5,50 - 5,75 dla najlepszych centrów handlowych, natomiast 6,75 - 7,00 - przy zakupie najlepszych obiektów logistycznych.

Rynek powierzchni magazynowej
Analizy rynku nowoczesnych powierzchni magazynowych wykazują w ostatnich latach jego nieprzerwany, choć stopniowo stabilizujący się rozwój, na który składa się szereg przyczyn, w tym przede wszystkim popyt (i podążająca w ślad za nim podaż), wynikający z dogodnego położenia Polski w Europie (w tym z przynależności do Unii Europejskiej), dobra kondycja ekonomiczna państwa, powiększanie Specjalnych Stref Ekonomicznych, wysoka wartość inwestycji zagranicznych oraz zapowiadane inwestycje drogowe, związane z przygotowaniami do Euro 2012. Od stycznia 2005 roku do grudnia 2007 roku podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej wzrosła u nas ponad trzykrotnie, a jej zasoby osiągnęły poziom (w końcu ub. r.) 3 818 000 m kw. Pod koniec ub. r. wynajęto łącznie ponad 1 450 000 m kw., a w I kwartale tego roku podpisano umowy najmu na blisko 380 000 m kw. powierzchni. Przewiduje się, że w tym roku popyt - w ślad za podażą - ustabilizuje się. Na początku 2008 roku w budowie znajdowało się przeszło 1 428 000 m kw., z czego na część - jak wspomniano - zawarto już umowy najmu. Szacuje się, że w kwietniu br. zasoby nowoczesnych powierzchni magazynowych przekroczyły 4,19 mln m kw., a najwięcej magazynów powstaje w rejonie Poznania (420 000 m kw.), na Górnym Śląsku (280 000 m kw.), w Polsce Centralnej (260 000 m kw.) i we Wrocławiu (154 000 m kw.). W Warszawie i otaczających ją strefach aktywności inwestycyjnej realizowanych jest 270 000 m kw. nowoczesnych powierzchni magazynowych, co zmniejsza udział stolicy w stosunku do innych rynków regionalnych. Natomiast na uwagę zasługuje - zdaniem specjalistów - Kraków, gdzie obecnie realizuje się około 50 000 m kw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, a w planach jest dalsze 150 000 m kw.

W przekonaniu analityków, nadal największą popularnością cieszą się obiekty zlokalizowane głównie na obszarze stref warszawskich i wokół stolicy, a także w większych miastach regionalnych. Natomiast dzięki postępującemu rozwojowi infrastruktury drogowej widać już pojawianie się nowego popytu na magazyny w 2008 roku również na mniejszych rynkach lokalnych (zwłaszcza we wschodniej części kraju), gdzie tworzone są nowe centra logistyczne i dystrybucyjne. Związana jest z tym procesem też relokacja obecnych obiektów magazynowych. Urzeczywistnieniem tego jest między innymi rozpoczęcie budowy (na początku tego roku) nowoczesnych magazynów w Szczecinie; w planach są ponadto inwestycje w Bydgoszczy i Toruniu, a przewiduje się, że w 2009 roku rynek nowoczesnych powierzchni magazynowych będzie rozwijał się znacząco w Lublinie i Rzeszowie - w związku z planowanymi inwestycjami drogowymi.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 4/2008.

 
Ostatnio zmieniany środa, 10 październik 2012 09:52

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu…

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu produktów agro

Grupa Kapitałowa OT Logistics wydzierżawiła nowe wagony typu Tagnpps, które pozwolą spółce na uzupełnienie oferty...

Polskie MŚP współpracują z firmami logistycznymi, aby wzmacniać działalność eksportową…

Polskie MŚP współpracują z firmami logistycznymi, aby wzmacniać działalność eksportową

Wyniki badania, zaprezentowanego przez FedEx Express - spółkę zależną FedEx Corp. i największą na świecie...

DSV wyróżnione aż w trzech kategoriach Rankingu firm TSL

DSV wyróżnione aż w trzech kategoriach Rankingu firm TSL

W tegorocznym Rankingu firm TSL Grupa DSV uplasowała się w pierwszej dziesiątce największych polskich operatorów...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj