logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Czwarta strona transakcji w procesach fizycznej dystrybucji. Trendy SCM w nowej gospodarce

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuł jest poświęcony prezentacji roli, odgrywanej przez fizyczną dystrybucję, w tworzeniu wartości w procesach biznesu elektronicznego oraz omówieniu głównych trendów światowych, występujących w fizycznej dystrybucji produktów w warunkach gospodarki elektronicznej.

Perturbacje w funkcjonowaniu sprzedaży internetowej, wywołane ostatnimi strajkami w Poczcie Polskiej, wyraźnie pokazują związki występujące pomiędzy nowoczesnym biznesem elektronicznym i tradycyjnymi sposobami dystrybucji produktów. Ponad 5 mln klientów sklepów internetowych w Polsce (według danych GUS), korzystających z ułatwień oferowanych przez e-commerce, stanowi jednocześnie ogromną rzeszę klientów państwowego operatora pocztowego i firm kurierskich. Jednak niewątpliwe korzyści płynące ze swobody zakupów i płatności elektronicznych szybko znikają w zderzeniu z wadami i niedoskonałościami tradycyjnych sposobów dostarczenia zakupionych produktów do klienta.
Internet jest technologią przełomową. W dobie globalizacji i masowego wdrażania technologii informacyjnych we wszystkich dziedzinach życia gospodarczego i społecznego, umiejętne wykorzystanie nowych technologii sprzyja innowacjom i personifikacji oferty rynkowej. W efekcie prowadzi do tworzenia nowej wartości dla przedsiębiorstwa i jego klientów. Istotne jest jednak przyjęcie oczywistego założenia, stanowiącego aksjomat działalności współczesnych przedsiębiorstw: nawet najnowocześniejszy produkt, sprzedawany z wykorzystaniem najnowszych technologii internetowych, aby mógł być użyteczny dla klienta i przynieść przychód przedsiębiorstwu, musi fizycznie dotrzeć do miejsca użytkowania. Tak więc, wartość dla klienta i przedsiębiorstwa powstaje jedynie w wyniku połączenia sprawnych procesów fizycznej dystrybucji produktów z innymi procesami, realizowanymi w szeroko rozumianym łańcuchu dostaw oraz nowoczesnymi procesami e-biznesowymi, w szczególności e-commerce.

Reguły nowej gospodarki i wirtualny łańcuch dostaw
Współczesne przedsiębiorstwa, poddane globalnej konkurencji, zmuszone są do respektowania globalnych zasad działania. Opierają się one na wzroście presji na wykorzystanie technologii informacyjnych we wszystkich sferach działania firmy i jej kontaktów z partnerami biznesowymi (między innymi wirtualizacja procesów), integracji i współpracy, z wykorzystaniem sieci Internet, eliminacji pośredników i funkcji pośrednich, a także konieczności funkcjonowania w czasie rzeczywistym (real-time economy).
Przedsiębiorstwa, wykorzystujące w swej działalności infrastrukturę Internetu, są elementem lub korzystają z oferty trzech podstawowych segmentów nowej gospodarki, to jest: segmentu użytkowników, segmentu firm telekomunikacyjnych oraz segmentu dostawców. Oferują one szeroko rozumiane usługi dostępu on-line do zasobów i możliwości Internetu, i umożliwiają oparcie działalności firmy na tak zwanych zasadach "5C", to jest: koordynacji (coordination), obrotu handlowego (commerce), budowy wspólnoty (community), prezentacji treści internetowych (content) oraz metod komunikacji z partnerami biznesowymi (communication). W efekcie powstaje wirtualny łańcuch dostaw (rysunek 1), nierozerwalnie związany z procesami fizycznej dystrybucji produktów, zachodzących w tradycyjnym łańcuchu dostaw oraz z towarzyszącymi im przepływami informacyjnymi.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 5/2008.

 
Ostatnio zmieniany piątek, 28 wrzesień 2012 11:43

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Polscy kierowcy pod lupą europejskich służb kontrolnych

Polscy kierowcy pod lupą europejskich służb kontrolnych

Zgodnie z nowelizacją Ustawy o Transporcie Drogowym, w Polsce do końca listopada 2017 r. powstanie...

Rynek magazynowy czekają kolejne rekordy

Rynek magazynowy czekają kolejne rekordy

W Polsce w budowie znajduje się obecnie ponad 1,6 miliona m kw. powierzchni magazynowej i...

Zmiany w przepisach dotyczących eksportu żywności do USA

Zmiany w przepisach dotyczących eksportu żywności do USA

Od maja br. obowiązuje dodatkowa weryfikacja produktów spożywczych wprowadzanych do obrotu na terenie Stanów Zjednoczonych....

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj