logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Czwarta strona transakcji w procesach fizycznej dystrybucji. Trendy SCM w nowej gospodarce

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuł jest poświęcony prezentacji roli, odgrywanej przez fizyczną dystrybucję, w tworzeniu wartości w procesach biznesu elektronicznego oraz omówieniu głównych trendów światowych, występujących w fizycznej dystrybucji produktów w warunkach gospodarki elektronicznej.

Perturbacje w funkcjonowaniu sprzedaży internetowej, wywołane ostatnimi strajkami w Poczcie Polskiej, wyraźnie pokazują związki występujące pomiędzy nowoczesnym biznesem elektronicznym i tradycyjnymi sposobami dystrybucji produktów. Ponad 5 mln klientów sklepów internetowych w Polsce (według danych GUS), korzystających z ułatwień oferowanych przez e-commerce, stanowi jednocześnie ogromną rzeszę klientów państwowego operatora pocztowego i firm kurierskich. Jednak niewątpliwe korzyści płynące ze swobody zakupów i płatności elektronicznych szybko znikają w zderzeniu z wadami i niedoskonałościami tradycyjnych sposobów dostarczenia zakupionych produktów do klienta.
Internet jest technologią przełomową. W dobie globalizacji i masowego wdrażania technologii informacyjnych we wszystkich dziedzinach życia gospodarczego i społecznego, umiejętne wykorzystanie nowych technologii sprzyja innowacjom i personifikacji oferty rynkowej. W efekcie prowadzi do tworzenia nowej wartości dla przedsiębiorstwa i jego klientów. Istotne jest jednak przyjęcie oczywistego założenia, stanowiącego aksjomat działalności współczesnych przedsiębiorstw: nawet najnowocześniejszy produkt, sprzedawany z wykorzystaniem najnowszych technologii internetowych, aby mógł być użyteczny dla klienta i przynieść przychód przedsiębiorstwu, musi fizycznie dotrzeć do miejsca użytkowania. Tak więc, wartość dla klienta i przedsiębiorstwa powstaje jedynie w wyniku połączenia sprawnych procesów fizycznej dystrybucji produktów z innymi procesami, realizowanymi w szeroko rozumianym łańcuchu dostaw oraz nowoczesnymi procesami e-biznesowymi, w szczególności e-commerce.

Reguły nowej gospodarki i wirtualny łańcuch dostaw
Współczesne przedsiębiorstwa, poddane globalnej konkurencji, zmuszone są do respektowania globalnych zasad działania. Opierają się one na wzroście presji na wykorzystanie technologii informacyjnych we wszystkich sferach działania firmy i jej kontaktów z partnerami biznesowymi (między innymi wirtualizacja procesów), integracji i współpracy, z wykorzystaniem sieci Internet, eliminacji pośredników i funkcji pośrednich, a także konieczności funkcjonowania w czasie rzeczywistym (real-time economy).
Przedsiębiorstwa, wykorzystujące w swej działalności infrastrukturę Internetu, są elementem lub korzystają z oferty trzech podstawowych segmentów nowej gospodarki, to jest: segmentu użytkowników, segmentu firm telekomunikacyjnych oraz segmentu dostawców. Oferują one szeroko rozumiane usługi dostępu on-line do zasobów i możliwości Internetu, i umożliwiają oparcie działalności firmy na tak zwanych zasadach "5C", to jest: koordynacji (coordination), obrotu handlowego (commerce), budowy wspólnoty (community), prezentacji treści internetowych (content) oraz metod komunikacji z partnerami biznesowymi (communication). W efekcie powstaje wirtualny łańcuch dostaw (rysunek 1), nierozerwalnie związany z procesami fizycznej dystrybucji produktów, zachodzących w tradycyjnym łańcuchu dostaw oraz z towarzyszącymi im przepływami informacyjnymi.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 5/2008.

 
Ostatnio zmieniany piątek, 28 wrzesień 2012 11:43

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy…

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią Europejską

Podpisana 30 października 2016 roku w Brukseli umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią...

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Instytut Logistyki i Magazynowania zaprasza 5.10.2017 r. na szkolenie pt. "Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak...

Agility ocenia wpływ Brexitu na rynki wschodzące

Agility ocenia wpływ Brexitu na rynki wschodzące

Agility, globalny dostawca zintegrowanych rozwiązań logistycznych, opublikował raport o sytuacji na rynkach wschodzących w pierwszej...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj