logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Polska - centrum dystrybucyjne Europy

Oceń ten artykuł
(0 głosów)


Wywiad z Krzysztofem Jaśkiewiczem, leasing managerem w Pinnacle Poland.

Iwo Nowak: Czy na podstawie wielkości powierzchni i wyboru lokalizacji dotychczasowych inwestycji magazynowych w Polsce można wysunąć tezę, że nasz kraj staje się zapleczem magazynowo - logistycznym Europy?
Krzysztof Jaśkiewicz: Polska jest strategiczną lokalizacją dla każdej międzynarodowej firmy, która chce działać i rozwijać się w regionie Europy Środkowo - Wschodniej. Potencjał inwestycyjny wciąż jest tu bardzo duży - wystarczy porównać 8 metrów powierzchni magazynowej przypadającej w Polsce na osobę z 60 metrami przypadającymi średnio na jednego Europejczyka. Same uwarunkowania geograficzne są imponujące dla potencjalnych najemców. Lokalizacja, stanowiąca dogodną bazę wypadową na wschód, duża powierzchnia, dostęp do morza i dobrze rozwinięta sieć kolejowa sprawiają, że Polska jest kluczowym centrum dystrybucyjnym Europy i miejscem o ogromnym znaczeniu ekonomicznym.
I. N.: Jakie najciekawsze ruchy i zjawiska dało się zauważyć na polskim rynku nowoczesnych powierzchni magazynowych w ostatnim roku?
K. J.: Ciekawym zjawiskiem, jakie można było zaobserwować przez ostatni rok, było zniknięcie około 1,5% powierzchni magazynowej, która okazała się przestarzała, chociaż jeszcze niedawno uchodziła za nowoczesną. Jednym z wydarzeń na polskim rynku powierzchni magazynowych w 2008 roku było pojawienie się Pinnacle Central & Eastern Europe, specjalizującego się w dostarczaniu najwyższej klasy powierzchni magazynowej w całej Europie Środkowo - Wschodniej. Mając zapewniony jeden standard usług magazynowych, gwarantowany jednocześnie we wszystkich krajach tego regionu, firmy te stają się częścią sieci wystandardyzowanych i jednocześnie elastycznych systemów, procedur i rozwiązań z zakresu zarządzania magazynem. Jesteśmy dla najemców naszych magazynów także partnerem biznesowym. Polski rynek, tak jak inne rynki w Europie Środkowo - Wschodniej, to dynamicznie zmieniające się środowisko biznesowe.

I. N.: Na ile pogłębiający się kryzys gospodarczy wpłynie na zmiany w poziomie intensywności inwestycji oraz układ sił pomiędzy głównymi graczami na polskim rynku nowoczesnych powierzchni magazynowych?
K. J.: Wygląda na to, że rynek nieruchomości przemysłowych nie jest tak uwrażliwiony na niesprzyjające warunki ekonomiczne, które obecnie znacząco wpłynęły już na dużą część rynku inwestycyjnego. Być może powodem dla tej wyjątkowości sytuacji rynku magazynowego jest fakt, iż w okresie sprzed światowego kryzysu na rynkach finansowych ceny powierzchni magazynowej nie rosły tak intensywnie, jak ceny mieszkań czy nieruchomości komercyjnych. Jest też wiele czynników decydujących o specyficznym charakterze rynku powierzchni magazynowych w Polsce, takich jak chociażby rozbudowa dróg. Te pozytywne czynniki przeważają nad negatywnymi trendami, które zdeterminowały sytuację na całym rynku nieruchomości, powodując wyraźne spowolnienie. Polski rynek magazynów wciąż cierpi na brak nowoczesnej powierzchni i każde następne centrum logistyczne jest bardzo potrzebne. Deweloperzy, szczególnie skupieni na polskim rynku magazynowym, będą nie tylko kończyć projekty rozpoczęte kilka miesięcy temu, ale także rozszerzać ich kolejne fazy. Z pewnością ruszy wiele nowych projektów tego typu, w różnych lokalizacjach.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 1/2009.

 
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 10 wrzesień 2012 11:57

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj