logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Metodyka przeładunku kompletacyjnego w łańcuchu dostaw

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

W zależności od natury produktu i lokalizacji przeładunku kompletacyjnego w łańcuchu dostaw, można wyróżnić różne rozwiązania szczegółowe. Utarło się lokalizowanie przeładunku kompletacyjnego w obszarze dystrybucji, a więc w części łańcucha dostaw, w której gotowy produkt przemieszczany jest w ramach poszczególnych ogniw dystrybucji. Nie wyczerpuje to jego możliwości, a ponadto, w każdej części łańcucha dostaw możliwe są różne rozwiązania szczegółowe.

Sposoby przeładunku kompletacyjnego
W zależności od lokalizacji przedsiębiorstwa w łańcuchu dostaw, wyróżniamy następujące sposoby aplikacji przeładunku kompletacyjnego [1,2,3]:

Przeładunek kompletacyjny w przedsiębiorstwie produkcyjnym (manufacturing crossdocking).
Manufacturing crossdocking jest sposobem przemieszczania wyrobów gotowych do bram załadunkowych w przedsiębiorstwie produkcyjnym, bez składowania, stosowany dla potrzeb konsolidacji oraz wydania sprecyzowanej ilości wyrobów lub zestawów partii komponentów typowych dla odbiorców produktów fabryki, lub przygotowania montażu przy wspieraniu produkcji w systemie Just-in-Time. Wyróżnia się następujące warianty realizacyjne:

• wydawanie wyrobów gotowych z linii produkcyjnej i bezpośrednio przemieszczanych do oczekujących naczep samochodowych w bramie przeładunkowej zakładu produkcyjnego / wydziału produkcyjnego, magazynu wyrobów (rys. 1).
• wydawanie wyrobów gotowych ze stanowisk tymczasowego odkładania (ang. staged), zlokalizowanych w magazynie do późniejszego wydania. Wyroby z produkcji są sukcesywnie przekazywane do magazynu na wyodrębnioną tymczasową powierzchnię odkładczą, skąd są wydawane (rys. 2).

Typowy przeładunek kompletacyjny w przedsiębiorstwie przemysłowym stosowany jest dla wydania wyrobów gotowych w pełnych jednostkach ładunkowych. Do zarządzania przepływem wymagany jest Magazynowy System Informatyczny (WMS - ang. Warehousing Management System) w czasie rzeczywistym. Czynności przemieszczania w przedsiębiorstwie przemysłowym (w produkcji i magazynie) dla jednostek ładunkowych są wykonywane za pomocą wózków podnośnikowych.

Przeładunek kompletacyjny w przedsiębiorstwie dystrybucyjnym (distribution crossdocking).
Przeładunek kompletacyjny stosowany w magazynach dystrybucyjnych realizuje wiele różnorodnych czynności handlowych oraz wynikających z nich operacji fizycznych, jak segregacja, scalanie, konsolidacja towarów dla różnych odbiorców w jedno lub wielo asortymentowe jednostki ładunkowe.
Typowym dla przeładunku kompletacyjnego w centrum dystrybucji jest udział w operacjach wiążących kilku producentów, tworząc różne uzupełniające się zestawy asortymentów, wysłane następnie do różnych odbiorców, którzy kompletują z nich dostawy do następnego poziomu łańcucha dostaw. Towary w przeładunku kompletacyjnym podczas dystrybucji są przyjmowanie oraz wydawane w postaci pełnych jednostek ładunkowych, w pojemnikach przejezdnych lub w opakowaniach transportowych. Czynności przemieszczania w magazynie dystrybucyjnym dla paletowych jednostek ładunkowych są prowadzone za pomocą wydajnych wózków podnośnikowych, a dla jednostek w pojemnikach przejezdnych - wydajnych wózków unoszących; natomiast dla opakowań kartonowych procesy segregacji i transportu wewnętrznego wykonywane są w systemach przenośników sortujących.

W magazynach centrum dystrybucji można wyróżnić następujące, podstawowe metody prowadzenia przeładunku kompletacyjnego:
przeładunek kompletacyjny bezpośredni (Pure crossdocking). System przeładunku przeznaczony dla jednostopniowego, bezpośredniego przemieszczania ładunków z bramy przyjęć magazynu do bramy wydania z magazynu, z naczepy do naczepy, paletowych jednostek ładunkowych lub opakowań zbiorczych (rysunek 3 i 4).

Realizacja operacji przeładunku wymaga - poza ogólnymi wymogami - spełnienia następujących warunków:
1. przebywania w tym samym czasie przyjeżdżających i wyjeżdżających naczep samochodowych,
2. identyfikacji opakowań poprzez etykiety kodu kreskowego lub tagi częstotliwości radiowej (RFID),
3. odpowiedniej wielkości i liczby bram magazynowych na przyjęciu i wydaniu do magazynu.

Odmiany przeładunku:
1. przeładunek jednostek ładunkowych z i do różnej wielkości naczep transportu samochodowego,
2. przeładunek paczek w hubach oraz w dostawach wewnętrznych (instalacje wielomontażowe) dla odbiorców według ujednoliconych tras obsługiwanych małymi samochodami dostawczymi.

tymczasowe odkładanie (Short - term Stasing). System przeładunku, w którym asortymenty z przychodzących naczep samochodowych są w magazynie odkładane na krótki okres czasu albo gromadzone (nie odkładane) na powierzchni tymczasowego odkładania, a następnie załadowywane do wychodzących naczep samochodowych. Metoda ta pozwala nadchodzące przesyłki dzielić i bezpośrednio odbierać lub gromadzić do dalszej dystrybucji.

Realizacja tego typu przeładunku wymaga, poza ogólnymi wymogami, spełnienia następujących warunków:
1. dodatkowej powierzchni do tymczasowego odkładania,
2. dodatkowego czasu pomiędzy wewnętrznym przyjęciem i zewnętrznym wydaniem.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 2/2009.

 
Ostatnio zmieniany piątek, 07 wrzesień 2012 06:27

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Młodzi logistycy walczą o finał Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

Młodzi logistycy walczą o finał Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

2 grudnia w kilkunastu miastach w całej Polsce odbył się II etap Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej....

PKP CARGO dzięki dronom odnotowuje coraz mniej kradzieży

PKP CARGO dzięki dronom odnotowuje coraz mniej kradzieży

PKP CARGO zaprezentowało efekty działań prewencyjnych i przeciw kradzieżowych ze wsparciem dronów. Dzięki ich zastosowaniu...

Analizy DHL umożliwiają lepsze zrozumienie sieci dostawcy

Analizy DHL umożliwiają lepsze zrozumienie sieci dostawcy

DHL poszerza swoje portfolio zarządzania łańcuchem dostaw i analizy poprzez uruchomienie Portalu Transparency DHL Resilience360....

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj