logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Logistyka jako dziedzina wiedzy - cz. 2

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Zarządzanie logistyczne - dyscyplina nauki o zarządzaniu
Przedstawiony wywód, jak i analizy publikacji naukowych zawierających w nazwie słowo ekonomika, wskazują, że z jednej strony nadmiar treści technicznych, organizacyjnych, historycznych, prawniczych itd. zagraża ekonomice jako takiej, z drugiej jednak strony należy zgodzić się z występowaniem w pracach ekonomicznych zagadnień organizacyjno - technicznych, prawniczych, czy też każdych innych, niezbędnych do zrozumienia treści wywodu lub wręcz niezbędnych do jego przeprowadzenia.

Zwięzłość, a nawet ścisłość wykładu - dążenie do abstrakcji - znajduje się tu w pozornej sprzeczności z materialnymi bytami obiektów badawczych. Przedmiot badania jest jednocześnie przedmiotem wiedzy zdobytej w trakcie badań. W przypadku zdarzeń o charakterze gospodarczym, trudno wyobrazić sobie badania obejmujące wszystkie z nich; zwykle stosuje się metody reprezentacyjne i ekstrapoluje wyniki badań. W takich przypadkach rzetelność naukowa wymaga dokładnego opisu, by zadośćuczynić zasadzie powtarzalności eksperymentu. Konkludując, istnieje zapotrzebowanie na dyscypliny naukowe, które pozwalają aplikować ogólniejsze prawa i zasady w określonych uwarunkowaniach szczegółowych. Nie oznacza to jednak, iż można tworzyć odrębne nauki na zasadzie innego postrzegania znanych i opisanych praw, zasad i prawidłowości.

Termin logistyka jest obarczony brzemieniem kilku dziesięcioleci, kiedy to wraz z rozwojem nowoczesnych form przedsiębiorstw rozwijały się koncepcje zarządzania. Nie można rozpatrywać ewolucji logistyki w oderwaniu od realiów, które ją kształtowały. Postrzeganie na przykład procesów transportowych, magazynowych i ich znaczenia w strategiach biznesowych, ulegało istotnym przewartościowaniom. Dziś nazywane są procesami logistycznymi, ale też i łańcuchami dostaw. Jednocześnie nie twierdzi się jednak, że Frederick W. Taylor był wielkim logistykiem - a wszak to on tworzył linię montażową, normy materiałowe, narzędziowe, czasowe, płacowe itd., co w gruncie rzeczy jest przykładem funkcjonowania logistycznej zasady 7W. W wyniku pewnej ekspansji pojęciowej procesy technologiczne zostały objęte logistyką produkcji, ale nie byłoby to może błędem, gdyby nie to, iż rozumie się przez nie także właściwe procesy produkcyjne, z natury rzeczy charakteryzujące się dynamiką. Wszelki ruch materii, choćby wywołany w świadomy sposób, to jednakże nie logistyka. Logistyka to kalkulowanie, odnoszące się do specyficznych obszarów działalności - to szeroko rozumiane sterowanie procesami przepływu materii, ludzi, energii i informacji, w sposób sprawny i efektywny. Nie może być jednak logistyką to, co jest jej przedmiotem oddziaływania.

Przez szereg lat zrobiono wiele, by logistyką - jak wielką plandeką - przykrywać coraz większy obszar ludzkich zmagań w zakresie racjonalizowania wszelkich przepływów. Owszem, można by nawet przyjąć, że tak szeroko ujęty został pewien specyficzny obszar wiedzy. Jednak nie można w żaden sposób nazywać go nauką. Miano dyscypliny naukowej może przysługiwać dziedzinie, która ma określony obszar badawczy, a nie predestynuje do miana nauki uniwersalnej, w rzeczywistości często przyjmując formę poradników i instrukcji postępowania. Podręcznik logistyki dowódcy kompanii armii USA to właściwie zbiór przepisów i wzorów dokumentów; z nauką ma tyle wspólnego, co każdy podręcznik - to empiria w czystej postaci, służy nauczaniu, nie nauce.

Zarządzanie, czyli dążenie do celu poprzez realizowanie funkcji planowania, organizowania, wdrażania i kontroli przy wykorzystaniu personelu, zasobów materialnych, finansowych, informacyjnych i marketingowych w sposób sprawny i efektywny, jest bardzo dobrą - bo prawdziwą teorią logistyki. Nauki i dyscypliny stosowane muszą też zagłębiać się w naturę realnych procesów, których dotyczą. Podbudowa metodologiczna i metodyczna zarządzania osadzona jest na mocnych podstawach naukowych. Pozostaje jednak określenie obszaru, który stanowi domenę zarządzania logistycznego.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 2/2009.

 
Ostatnio zmieniany środa, 05 wrzesień 2012 06:18

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

W Porcie Gdańsk powstanie nowy terminal cukrowy

W Porcie Gdańsk powstanie nowy terminal cukrowy

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. i Krajowa Spółka Cukrowa S.A. podpisały umowę dotyczącą dzierżawy nieruchomości...

Żabka Polska rekrutuje do nowego centrum logistycznego

Żabka Polska rekrutuje do nowego centrum logistycznego

Od początku listopada br. rozpoczęła się rekrutacja pracowników do nowo powstałego centrum logistycznego firmy Żabka...

Efektywna logistyka, bezpieczny łańcuch dostaw - czyli etykieta logistyczna w…

Efektywna logistyka, bezpieczny łańcuch dostaw - czyli etykieta logistyczna w praktyce

Fundacja GS1 Polska serdecznie zaprasza do udziału w wyjątkowym szkoleniu, którego celem jest przekazanie wiedzy...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj