logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Usprawnienie procesów logistycznych z wykorzystaniem terminali Windows CE/Windows Mobile i mobilnych czytników kodów kreskowych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Niezbędnym elementem infrastruktury każdego operatora logistycznego jest park czytników kodów kreskowych (lub czytników RFID), ze względu na konieczność zarządzania magazynami, przygotowywania zamówień, śledzenia trasy przesyłek, itp. Pracownicy operatora są z reguły wyposażeni w przenośne terminale, pracujące pod systemem operacyjnym Windows CE lub - w przypadku nowszych urządzeń - Windows Mobile. Typowymi przedstawicielami tej grupy są produkty firm Psion Teklogix (Workabout Pro, 7535), Intermec (CK30), Symbol (MC9090).

W większości zastosowań urządzenia te dobrze spełniają swoją rolę jako czytniki kodów kreskowych oraz kolektory danych, które następnie łączą się z terminalem centralnym poprzez sieć WiFi lub też przewodowo, za pomocą stacji dokującej. Przesyłanie informacji może następować periodycznie (tryb "batch", gdzie odczytane dane są zapamiętywane na terminalu aż do momentu synchronizacji z terminalem centralnym) lub też w czasie rzeczywistym (tryb "real time"). Istnieją jednak operacje, na przykład przygotowywanie zamówień, cross-docking, czy zarządzanie paczkami, w których gabaryty oraz waga czytnika mogą stanowić istotny element, nie pozwalający na uzyskanie optymalnej wydajności. Celem artykułu jest przedstawienie alternatywy poprawiającej efektywność pracy, bez konieczności wymiany istniejącej infrastruktury, używanej przez operatora logistycznego.

Wykorzystywane w logistyce terminale posiadające system operacyjny Windows CE lub Windows Mobile (Win-CE/WM) są zazwyczaj wyposażone w interfejsy sieci bezprzewodowych WiFi i Bluetooth. Ze względu na szybkość transferu, sieć WiFi stosuje się do wymiany danych i synchronizacji z terminalem centralnym. Wadą tej technologii jest dość duży pobór energii, co pociąga za sobą konieczność częstego ładowania akumulatorów w terminalu. Z punktu widzenia artykułu, znacznie bardziej interesująca jest sieć Bluetooth.

Standard sieciowy Bluetooth pozwala na komunikację szerokiej gamy urządzeń, zarówno powszechnego użytku (telefony komórkowe, drukarki, słuchawki bezprzewodowe), jak i profesjonalnych (między innymi czytniki kodów kreskowych i RFID). Specyfikacja Bluetooth wyróżnia trzy klasy produktów (ze względu na moc emisji, a tym samym zasięg):

  • Klasa 1 z mocą emisji 100 mW i zasięgiem do 100 m
  • Klasa 2 z mocą emisji 2,5 mW i zasięgiem do 10 m
  • Klasa 3 z mocą emisji 1 mW i zasięgiem do 1 m (rzadko spotykana i praktycznie niestosowana w rozwiązaniach profesjonalnych).

Podstawową jednostką jest tak zwana pikosieć ("pico net"), która składa się z węzła typu master i maksymalnie 7 węzłów typu slave. Węzły typu slave są podporządkowane węzłowi zarządzającemu (master) i mogą komunikować się jedynie z nim. Oznacza to, że do terminala Windows CE/Windows Mobile wyposażonego w interfejs Bluetooth, można podłączyć maksymalnie 7 innych urządzeń (pracujących w trybie slave). Niewielki pobór mocy w urządzeniach Bluetooth oraz rosnąca popularność tego typu sieci sprawiły, że pojawiły się również czytniki kodów kreskowych i RFID oparte o powyższą technologię. Implementują one profil Bluetooth SPP ("Serial Port Profile"), wspierany przez praktycznie każdą platformę WinCE oraz Windows Mobile.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 3/2009.

 
Ostatnio zmieniany środa, 27 czerwiec 2012 06:14

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Dachser inwestuje 5 mln euro na Słowacji

Dachser inwestuje 5 mln euro na Słowacji

Dachser, globalny operator logistyczny, rozszerza swoje centrum logistyczne w Lozorno, położonym niedaleko Bratysławy. W ramach...

Poczta Polska doręczyła już ponad 40 milionów przesyłek z elektronicznym…

Poczta Polska doręczyła już ponad 40 milionów przesyłek z elektronicznym potwierdzeniem odbioru

Poczta Polska doręczyła już ponad 40 milionów przesyłek z elektronicznym potwierdzeniem odbioru. Rekordowym miesiącem był...

Transformacja cyfrowa: wyzwania i trendy - serdecznie zapraszamy na Forum…

Transformacja cyfrowa: wyzwania i trendy - serdecznie zapraszamy na Forum Gospodarki Cyfrowej

9 listopada 2017 roku w kinie Praha w Warszawie spotkają się międzynarodowi eksperci, przedsiębiorcy, reprezentanci...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj