logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Pierwsze innowacyjne wdrożenie systemu EPC/RFID na polskim rynku

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Śledząc informacje prasowe możemy zaobserwować, że większość wdrożeń technologii EPC/RFID pokrywa obszar szeroko pojętej logistyki, dla której najważniejszymi poziomami hierarchii opakowań są jednostki logistyczne, opakowania zbiorcze i ewentualnie opakowania zwrotne. Do tej pory w Polsce nie było wdrożeń tej innowacyjnej technologii. Zmienił to projekt wdrożeniowy Instytutu Logistyki i Magazynowania (ILiM) zrealizowany dla firmy Intersport Polska SA (Intersport), którego głównym celem była implementacja systemu EPC/RFID dla śledzenia opakowań zwrotnych przemieszczających się pomiędzy centrum dystrybucji a sklepami.

Na łamach czasopisma "Logistyka" wielokrotnie pisano na temat zasad działania technologii EPC/RFID, dlatego też w niniejszym artykule skupiono się głównie na szczegółowym opisie wdrożenia i wyjaśnieniu funkcjonowania zaimplementowanego systemu w firmie Intersport Polska SA. Firma Intersport zajmuje się sprzedażą detaliczną produktów sportowych w wielkopowierzchniowych sklepach sportowych, zlokalizowanych w całej Polsce. Od maja do sierpnia 2009 roku ILiM zrealizował w firmie wdrożenie, które polegało na zaprojektowaniu i uruchomieniu innowacyjnego na skalę światową systemu EPC/RFID pozwalającego na obsługę procesów logistycznych o złożonej konfiguracji, z możliwością bezpiecznego dostępu sieciowego. Działania w ramach projektu obejmowały przede wszystkim:

 • zaprojektowanie i wdrożenie informatycznego systemu EPC/RFID dla procesu logistycznego zachodzącego w magazynie
 • wdrożenie oznaczeń kodowych zgodnych z systemem GS1 i ich konwersja do struktury numeru EPC
 • zaprojektowanie i wykonanie bramek RFID dla realizacji procesów magazynowych we współpracy z opracowanym systemem informatycznym EPC/RFID.

Podstawowym założeniem w projekcie wdrożenia systemu EPC/RFID w firmie Intersport było jego ścisłe uzależnienie od istniejących, już realizowanych procesów, zwłaszcza w kontekście obrotu zasobami zwrotnymi pomiędzy magazynem centralnym oraz sklepami.
Analiza procesów zachodzących w magazynie centralnym oraz pomiędzy magazynem a salonami sprzedaży była punktem początkowym projektu, wyznaczającym główne kierunki funkcjonowania systemu EPC/RFID. Przeanalizowano 3 najważniejsze procesy, które dotyczyły przemieszczania pojemników zwrotnych:

 • kompletacja, wydanie w magazynie centralnym i przyjęcie do sklepu pojemników zwrotnych
 • wydanie pojemników zwrotnych ze sklepu i przyjęcie do magazynu centralnego
 • przesunięcie międzymagazynowe, czyli wydanie ze sklepu X - przyjęcie do sklepu Y.

Dla wszystkich operacji i wydarzeń związanych z przemieszczaniem pojemników zwrotnych, w ramach wymienionych wyżej procesów, zaprojektowano odpowiednią funkcjonalność systemu EPC/RFID, co opisano w dalszej części artykułu.
Ważnym elementem całego systemu było wdrożenie oznaczeń kodowych dla pojemników zwrotnych. Zastosowano oznaczenia zgodne z systemem GS1, o strukturze numeru GRAI (Global Returnable Asset Identifier) odzwierciedlonej w standardzie EPCglobal. Identyfikator GRAI, który jest indywidualnym numerem dla każdego pojemnika zwrotnego firmy Intersport, posiada w swojej strukturze zarówno część identyfikującą firmę, jak i element seryjny wyróżniający każdy pojemnik. Wartym podkreślenia jest fakt, iż numer seryjny występujący w kodzie EPC jest numerem wcześniej nadanym przez firmę Intersport dla pojemników zwrotnych. Tak więc w ramach wdrożenia nie zmieniono wcześniej wprowadzonych identyfikatorów pojemników zwrotnych, tylko je dostosowano do standardów GS1. Identyfikator GRAI został zaimplementowany w postaci dualnej: papierowej etykiety i znacznika RFID z zapisanym kodem EPC. Głównymi częściami wdrożonego rozwiązania są opracowane bramki RFID oraz system TaGS1, czyli serwer EPCIS dostarczany przez Instytut Logistyki i Magazynowania, działający w centrum logistycznym firmy.

Na rysunku 3 na zielono zaznaczono fizyczne elementy systemu, czyli dwie bramki RFID rejestrujące opuszczenie centrum logistycznego przez pojemniki oraz ich ponowne przyjęcie. Komponenty informatyczne oznaczono natomiast kolorem niebieskim. Widoczne elementy systemu TaGS1 to:

 • serwer RFID - aplikacja zarządzająca czytnikami RFID, filtruje i agreguje odczyty z wielu czytników
 • uzupełnianie danych - aplikacja, przetwarzająca dane zgodnie z logiką procesów firmy Intersport, uzupełnia je o dane opisowe pochodzące z systemów firmy Intersport
 • EPCIS - baza danych o obserwacjach obiektów oznaczonych identyfikatorami EPC, rejestruje dane pochodzące zarówno z centrum logistycznego (RFID), jak i ze sklepów (kody kreskowe)
 • aplikacja użytkownika - zapewnia łatwy dostęp do danych w EPCIS umożliwiając lokalizację pojedynczych obiektów, jak i tworzenie złożonych raportów.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 6/2009.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 05 marzec 2012 12:47

Z ostatniej chwili

 • 1
 • 2
 • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj