logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Wpływ logistyki na wycenę przedsiębiorstw

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W obecnych czasach logistyka jest kluczowym elementem działań w gospodarce rynkowej, odnosi się ona zarówno do małych firm jak i wielkich korporacji. Początkowo znana jako termin wojskowy obecnie ma zastosowanie w wielu dziedzinach działań rynkowych np. logistyka zaopatrzenia, logistyka produkcji, logistyka transportu, czy też aspekty związane z gospodarką magazynową. Cały proces logistyki rozwinął się znacząco, do tego stopnia, iż jej zastosowanie wywiera duże znaczenie miedzy innymi na wycenę przedsiębiorstw. Uwarunkowania logistyczne w firmie mają bezpośredni wpływ na wycenę zarówno metodami majątkowymi, jak i dochodowymi. Niniejszy artykuł przedstawia podstawowe aspekty działań logistycznych mających wpływ na wycenę przedsiębiorstw, poprzez zastosowanie odpowiednich instrumentów.
Pojęcie logistyki w przedsiębiorstwie oraz wyceny przedsiębiorstwa
Logistyka jest terminem odnoszącym się do całości procesu planowania, a także realizowania i kontrolowania przepływu surowców, materiałów, wyrobów gotowych oraz odpowiedniej informacji z punktu pochodzenia do punktu konsumpcji w celu zaspokojenia wymagań klienta [1].
Przedsiębiorstwo to podmiot
gospodarczy dopuszczony przez przepisy prawa do prowadzenia działalności gospodarczej prowadzonej w celu uzyskania maksymalnego zysku.
Wycena przedsiębiorstwa różnymi metodami zarówno majątkowymi jak i dochodowymi odnosi się do kilku zasadniczych pojęć jakimi są: zarządzanie nieruchomościami, gospodarka zapasami (zarządzanie magazynami), analiza należności, zaopatrzenie, transport, analiza kosztów wraz z ich minimalizacją, oraz odpowiednie zarządzanie i controlling.
Podstawowe metody wyceny, w których ma znaczenie logistyka
Do podstawowych metod wyceny, w których zastosowanie mają różne elementy logistyki należą metody majątkowe, a wśród nich metoda wartości skorygowanej aktywów netto (pośrednio metoda likwidacyjna) oraz metody dochodowe, a wśród nich metoda DCF.
W metodzie wartości skorygowanej aktywów netto szczególnie widoczny jest logistyczny aspekt gospodarki głównie w sferze majątku trwałego poprzez efektywne wykorzystanie zasobów tego majątku oraz maszyn i urządzeń będących na stanie przedsiębiorstwa, a także w sferze posiadanych przez przedsiębiorstwo aktywów płynnych tj. gospodarowania zapasami i należnościami. (...)
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu…

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu produktów agro

Grupa Kapitałowa OT Logistics wydzierżawiła nowe wagony typu Tagnpps, które pozwolą spółce na uzupełnienie oferty...

Polskie MŚP współpracują z firmami logistycznymi, aby wzmacniać działalność eksportową…

Polskie MŚP współpracują z firmami logistycznymi, aby wzmacniać działalność eksportową

Wyniki badania, zaprezentowanego przez FedEx Express - spółkę zależną FedEx Corp. i największą na świecie...

DSV wyróżnione aż w trzech kategoriach Rankingu firm TSL

DSV wyróżnione aż w trzech kategoriach Rankingu firm TSL

W tegorocznym Rankingu firm TSL Grupa DSV uplasowała się w pierwszej dziesiątce największych polskich operatorów...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj