logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Metodyczne aspekty badań w zakresie lokalizacji, budowy i eksploatacji portowych centrów logistycznych w Polsce Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Podstawowe pojęcia
Centrum logistyczne to autonomiczna organizacja gospodarcza, powiązana ściśle z otoczeniem komunikacyjnym, świadcząca usługi logistyczne w ramach doraźnych zleceń lub stałych umów z przedsiębiorstwami zewnętrznymi.

Jest to miejsce krzyżowania się kierunków przepływu towarów, informacji i kapitału. W aspekcie transportowym centrum logistyczne jest postrzegane jako terminal do obsługi zintegrowanych jednostek ładunkowych o średniej i wysokiej podatności na technologie transportu intermodalnego, uzupełniony o dodatkowe człony funkcjonalne przystosowane do realizacji rozbudowanych funkcji dystrybucyjnych i zarządczych. Celem budowy portowego centrum logistycznego jest stworzenie w porcie systemu infrastruktury technicznej i organizacji niezbędnej do powstania nowego rodzaju usług logistyczno-dystrybucyjnych wpływających na zwiększenie konkurencyjności portów, miast portowych i regionów nadmorskich. Portowe centra logistyczne, ze względu na swoje położenie i specyfikę, mogą stać się platformami logistycznymi europejskiego systemu transportowego mającymi fundamentalne znaczenie w tworzeniu spójności przestrzeni europejskiej. Istotne jest postrzeganie centrum logistycznego jako nieruchomości wymagającej specyficznego typu zarządzania.

Portowe centra logistyczne stanowią niewykorzystany w Polsce czynnik konkurencyjności portów oraz rozwoju gospodarczego miast portowych i regionów nadmorskich. W celu jednoznacznego rozumienia pojęć w publikacji przyjęto, że algorytm jest to przedstawiony w formie schematu blokowego, ściśle określony ciąg czynności, których wykonanie prowadzi do rozwiązania zadania. Zgodnie z klasyczną definicją: "Metodyka jest zbiorem wytycznych wzoru postępowania swoistych dla danej gałęzi w nauce. Pozwala na nabycie umiejętności, które metody, w jakich celach badawczych i w jakich warunkach należy stosować oraz opiera się na: analitycznym opisie poszczególnych metod, określeniu zasięgu i warunków ich stosowalności, ocenie stopnia ich precyzji w ujmowaniu zjawisk, kwalifikacji ich użyteczności praktycznej". Metodyka jest uporządkowanym zestawem szczegółowych technik możliwych do zastosowania w trakcie poszczególnych zadań procesu badawczego. (...)

Artykuł zawiera 24820 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany wtorek, 18 sierpień 2015 14:15
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Reaktywowane PUTy znowu naprawiają tabor PKP CARGO

Reaktywowane PUTy znowu naprawiają tabor PKP CARGO

Przeznaczone do likwidacji przez poprzedni Zarząd PKP CARGO punkty utrzymania taboru (PUT) w Południowym Zakładzie...

Kuehne + Nagel kontynuuje rozwój platformy logistycznej dla sektora farmaceutycznego…

Kuehne + Nagel kontynuuje rozwój platformy logistycznej dla sektora farmaceutycznego i opieki zdrowotnej

W całym zakresie działalności i w każdym regionie na świecie Kuehne + Nagel skupia się...

Pociągiem PKP Intercity na Wielkanoc

Pociągiem PKP Intercity na Wielkanoc

Osoby, które podczas wielkanocnych wyjazdów postawią na podróż pociągiem PKP Intercity, już teraz powinni zaplanować...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj