logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Metodyczne aspekty badań w zakresie lokalizacji, budowy i eksploatacji portowych centrów logistycznych w Polsce Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Podstawowe pojęcia
Centrum logistyczne to autonomiczna organizacja gospodarcza, powiązana ściśle z otoczeniem komunikacyjnym, świadcząca usługi logistyczne w ramach doraźnych zleceń lub stałych umów z przedsiębiorstwami zewnętrznymi.

Jest to miejsce krzyżowania się kierunków przepływu towarów, informacji i kapitału. W aspekcie transportowym centrum logistyczne jest postrzegane jako terminal do obsługi zintegrowanych jednostek ładunkowych o średniej i wysokiej podatności na technologie transportu intermodalnego, uzupełniony o dodatkowe człony funkcjonalne przystosowane do realizacji rozbudowanych funkcji dystrybucyjnych i zarządczych. Celem budowy portowego centrum logistycznego jest stworzenie w porcie systemu infrastruktury technicznej i organizacji niezbędnej do powstania nowego rodzaju usług logistyczno-dystrybucyjnych wpływających na zwiększenie konkurencyjności portów, miast portowych i regionów nadmorskich. Portowe centra logistyczne, ze względu na swoje położenie i specyfikę, mogą stać się platformami logistycznymi europejskiego systemu transportowego mającymi fundamentalne znaczenie w tworzeniu spójności przestrzeni europejskiej. Istotne jest postrzeganie centrum logistycznego jako nieruchomości wymagającej specyficznego typu zarządzania.

Portowe centra logistyczne stanowią niewykorzystany w Polsce czynnik konkurencyjności portów oraz rozwoju gospodarczego miast portowych i regionów nadmorskich. W celu jednoznacznego rozumienia pojęć w publikacji przyjęto, że algorytm jest to przedstawiony w formie schematu blokowego, ściśle określony ciąg czynności, których wykonanie prowadzi do rozwiązania zadania. Zgodnie z klasyczną definicją: "Metodyka jest zbiorem wytycznych wzoru postępowania swoistych dla danej gałęzi w nauce. Pozwala na nabycie umiejętności, które metody, w jakich celach badawczych i w jakich warunkach należy stosować oraz opiera się na: analitycznym opisie poszczególnych metod, określeniu zasięgu i warunków ich stosowalności, ocenie stopnia ich precyzji w ujmowaniu zjawisk, kwalifikacji ich użyteczności praktycznej". Metodyka jest uporządkowanym zestawem szczegółowych technik możliwych do zastosowania w trakcie poszczególnych zadań procesu badawczego. (...)

Artykuł zawiera 24820 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany wtorek, 18 sierpień 2015 14:15
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

„BIELIK” będzie strzegł transportów PKP CARGO

„BIELIK” będzie strzegł transportów PKP CARGO

Nowoczesny, super lekki, wyposażony w jeszcze lepsze niż do tej pory kamery dron „Bielik” rozpoczyna...

PEKAES z nowym połączeniem w Niemczech

 PEKAES z nowym połączeniem w Niemczech

Operator logistyczny PEKAES uruchomił kolejne codzienne połączenie z i do Niemiec. Klienci PEKAES mają teraz...

UPS przejmuje firmę FREIGHTEX LTD.

UPS przejmuje firmę FREIGHTEX LTD.

UPS przejmuje firmę Freightex z siedzibą w Wielkiej Brytanii, świadczącej niskonakładowe usługi transportu całopojazdowego lub...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj