logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Strategia just in time w problemie balansowania linii montażowej Polecamy!

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Balans linii montażowej
Pierwszą linię montażową dla Forda T zaprojektowano w 1913 roku, rewolucjonizując tym samym proces produkcji masowej. Wprowadzenie takiego rodzaju produkcji pozwala na znaczne przyspieszenie produkcji przy jednoczesnym obniżeniu jej kosztów.

Dziś systemy produkcyjne oparte na przepływowej linii produkcyjnej są wszechobecne i dotyczą większości wyrobów. Zjawisko balansowania linii montażowej po raz pierwszy opisano w latach pięćdziesiątych. Podstawą problemu balansowania jest przyporządkowanie zbioru zadań do uporządkowanego zbioru stacji roboczych, tak aby relacje kolejnościowe były spełnione a wskaźniki jakości zoptymalizowane. Linię montażową uważa się za zbalansowaną gdy wykonano wszystkie operacje nie naruszając żadnego z założeń dotyczącego produkcji na linii montażowej (niepodzielność operacji, przestrzeganie relacji kolejnościowych). Choć problem balansowania znany jest od lat wciąż proponowane są nowe algorytmy oraz modyfikacje już znanych algorytmów. W literaturze możemy spotkać się z wieloma modelami, strukturami czy też podziałami BLM. W zależności od problemu jaki musimy rozwiązać podczas tworzenia balansu pojawiają się jego dwa typy. W 90% przypadków jest to TYP 1, w którym to znany jest czas cyklu, a naszym zadaniem jest określenie liczby stanowisk montażowych oraz dobranie odpowiedniej heurystyki i przedstawienie rozwiązania. Drugim znacznie rzadziej spotykanym problemem jest sytuacja, w której istnieje już linia montażowa z określoną ilością stanowisk, a naszym zadaniem jest dobranie odpowiedniego czasu cyklu oraz heurystyki tak, aby nasz nowy produkt jak najlepiej wykorzystywał istniejącą już linię. Przypadek ten nazywany jest TYPEM 2.
W literaturze zaproponowano miedzy innymi podział struktury BLM w oparciu o rodzaj produkcji. W przypadku tworzenia tylko jednego typu wyrobu mamy do czynienia z linią jednowersyjną (rys.1.). Gdy wytwarzamy wiele rodzajów tego samego produktu linię nazywamy wielowersyjną (rys. 2.). Z linią mieszaną (rys.3.) spotykamy się gdy produkujemy różne grupy produktów. Należy zaznaczyć, iż jest to jeden z wielu podziałów linii montażowych a w praktyce można spotkać wiele innych rozróżnień ze względu na czas linii (deterministyczny i stochastyczny) lub też sposoby obsługi (automatyczna, manualna lub mieszana). (...)

Artykuł zawiera 21070 znaków.

Ostatnio zmieniany czwartek, 11 czerwiec 2015 13:46

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Trwa konferencja E-Administracja dla Biznesu

Trwa konferencja E-Administracja dla Biznesu

Konferencja e-Administracja dla Biznesu zgromadziła ponad 200 uczestników zainteresowanych wdrażaniem faktury elektronicznej w sferze finansów...

Flotowy pakiet bezpieczeństwa euroShell

Flotowy pakiet bezpieczeństwa euroShell

Ochrona przed nadużyciami, monitorowanie transakcji oraz pomoc w bieżącej kontroli wydatków floty składają się na...

Cluj-Napoca - nowy oddział Grupy Raben w Rumunii

Cluj-Napoca - nowy oddział Grupy Raben w Rumunii

15 maja 2017 roku Grupa Raben otwiera nowy oddział w Rumunii. Dzięki niemu klienci Raben...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj