logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Planowanie poprawy ciągłości przepływu materiałów w firmie produkcyjnej Polecamy!

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Aktualnie kluczem do zrozumienia działania przedsiębiorstwa jest świadomość, że funkcjonuje ono jako element większej całości. Systemowe spojrzenie na organizację daje możliwość poznania zarówno wnętrza organizacji, jak i zależności, które wychodzą poza przedsiębiorstwo. Rozwój koncepcji SCM wymusza na przedsiębiorstwie transformację z organizacji zorientowanych funkcjonalnie na organizacje zorientowane procesowo. Istotne jest to, że zwrot w kierunku procesów dotyczy nie tylko pojedynczych przedsiębiorstw, lecz także wszystkich ogniw w łańcuchu dostaw.

Cechą charakteryzującą zarządzanie przedsiębiorstwami w ostatnich latach jest ciągłe poszukiwanie metod poprawiających efekty prowadzonej działalności. Aktualnie coraz częściej zaleca się szczupłe podejście, szczupłe myślenie (lean thinking) jako środek zaradczy na eliminowanie marnotrawstwa (muda) poprzez tworzenie strumienia wartości w przedsiębiorstwie. Według J. Burtona lean można zdefiniować najprościej jako proces nieustannego eliminowania marnotrawstwa. Duże dostępne przestrzenie powodują, że firmy gromadzą dużo zapasów, posiadają ogromną ilość produkcji w toku (WIP - Work in Process). Zatem czasem trzeba po prostu ludzi zmusić do myślenia lean, zabrać im bufory, zapasy. Natomiast lean thinking wg J. Biermanna to nawyk i zdolność do myślenia w kategoriach łańcucha dostaw, nakierowana na współpracę z partnerami według metodologii szczupłego zarządzania. Jest to cecha umysłu, która rzutuje na nasze działanie i zachowanie w łańcuchu dostaw. W szczupłym podejściu trzeba wyjść poza firmę, po to by przyjrzeć się całkowitemu zestawowi czynności składających się na proces opracowywania i produkcji określonego wyrobu. Należy uwzględnić wykonywane czynności od opracowania koncepcji, przez szczegółowy projekt, aż do momentu pojawienia się wyrobu na rynku. Z drugiej strony należy ustalić wszystkie działania wykonywane od momentu przyjęcia zamówienia i zaplanowania produkcji, aż do jego realizacji. Ponadto konieczne jest opisanie czynności od momentu pozyskania surowców do momentu dostarczenia produktu bezpośrednio do rąk klienta. Dynamiczność rynku sprawia jednak, że aktualnie już mówi się o kolejnych wyzwaniach. Krótkie cykle życia produktów, nowe technologie, coraz szersza kastomizacja (indywidualizacja wymagań klienta) powodują, że niejednokrotnie lean może się okazać nie do końca skuteczny. Coraz częściej propozycją uzupełniającą dla lean jest agile manufacturing. Agile oznacza przedsiębiorstwo zwinne, czyli zdolne do szybkiej reakcji na zmiany na rynku w połączeniu z doskonaleniem jakości i odpowiedzialnością za środowisko.

Według J. Rudnickiego zasady lean najkorzystniej jest implementować na poziomie zakładu produkcyjnego wówczas, gdy najważniejsza jest efektywność. Natomiast zasady agile powinno się stosować wówczas, gdy najważniejsza jest zdolność do skutecznego dostosowania się do czynników wewnętrznych i zewnętrznych. (...)

Artykuł zawiera 24310 znaków.

Ostatnio zmieniany środa, 22 kwiecień 2015 10:44

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Port Gdańsk rozpocznie rozbudowę nabrzeży i toru wodnego

Port Gdańsk rozpocznie rozbudowę nabrzeży i toru wodnego

Projekt rozbudowy nabrzeży i modernizacji toru wodnego w Porcie Gdańsk jest już oficjalnie na etapie...

Pasażer ma zawsze dotrzeć do celu - Kulisy pracy dyspozytorów…

Pasażer ma zawsze dotrzeć do celu - Kulisy pracy dyspozytorów ruchu PKP Intercity

Na co dzień czujni, śledzą bieżącą sytuację na sieci kolejowej. Pracują przez cały rok, 24...

Nowy oddział Dachser w Austrii

Nowy oddział Dachser w Austrii

Dachser, jeden z wiodących operatorów logistycznych na świecie, buduje nowy oddział w miejscowości Stans położonej...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj