logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Zastosowanie metod eksploracyjnej analizy tekstu w logistyce Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W dzisiejszych czasach informacja na równi z kapitałem, pracą i wyposażeniem stała się podstawową wartością w przedsiębiorstwie, a zarazem warunkiem konkurencyjności firmy. Szczególne dbanie o nią, jej prawidłowy przepływ i synchronizację powinno stanowić podstawową kwestię przedsiębiorstwa.

Dlatego tak duży nacisk kładzie się na rzetelność i dokładność pozyskiwanych informacji, bo dzięki temu proces podejmowania trafnych decyzji w czasie rzeczywistym w przedsiębiorstwie jest łatwiejszy. Powinna ona, z racji swojej funkcji, dostarczać zarówno odpowiedzi na pytania z zakresu funkcjonowania organizacji, a także w pełni zaspokajać potrzeby i oczekiwania obecnych jak i przyszłych klientów. Z dużym zasobem informacji mają do czynienia zarówno działy logistyki przedsiębiorstw produkcyjnych i handlowych, jak również firmy świadczące usługi logistyczne na zewnątrz. Tylko dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań informatycznych można sprawnie i efektywnie kierować każdym przedsiębiorstwem, zwłaszcza w zakresie logistyki. Wydaje się być czymś nieodzownym, aby firma zajmująca się szeroko pojętą logistyką, posiadała narzędzia informatyczne, bo tylko wtedy jest w stanie w pełni wykorzystywać wszystkie możliwości jakie podsuwa współczesna koncepcja logistyki. W pełni efektywne wykorzystanie posiadanych informacji wpływa na zwiększoną możliwość adaptacji i elastyczne reagowanie na zachodzące zmiany w świadomości klientów.

Informacja w logistyce
Zanim zostanie przedstawiona rola informacji w logistyce, warto w sposób skrótowy przyjrzeć się pojęciom ściśle związanym z tym tematem. Przedstawiona zostanie geneza i znaczenie słów: logistyka i informacja. Opisane zostanie eksploracyjna analiza danych tekstowych, wraz z podaniem obszarów jej zastosowania w logistyce.

Definicja logistyki
Genezę znaczenia pojęcia logistyki warto zacząć od zrozumienia znaczenia jego słowa. Jednym ze źródeł tego terminu jest greckie słowo logistikós, które oznacza człowieka myślącego według reguł logicznych – zarówno matematycznych jak i filozoficznych. Łaciński przymiotnik logisticus oznacza zaś zrozumiały, racjonalny, zdolny do logicznego myślenia. W starożytnym Rzymie logistikas oznaczało zaopatrzenie legionów w środki do życia, co wiązało się ściśle z planowaniem tras przemieszczania wojska. Samo więc zdefiniowanie logistyki wymaga uwzględnienia nie tylko nauki, ale musi obejmować także obszar jej stosowania. Aby więc w pełni zdefiniować logistykę niezbędne jest szersze spojrzenie. (...)

Artykuł zawiera 39589 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany wtorek, 30 wrzesień 2014 10:22

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj