logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Logistyczna obsługa klienta jako element kształtowania przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa Polecamy!

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

W obecnych warunkach dynamicznie zmieniającej się sytuacji ekonomicznej na świecie przedsiębiorstwa zmuszone są do poszukiwania nowych strategii pomagających przetrwać kryzys. Wiele przedsiębiorstw umiejętnie zarządza ryzykiem w warunkach niepewności, podejmuje działania zmniejszające skutki światowego kryzysu gospodarczego, a nawet wykorzystuje czas kryzysu do osiągnięcia wzrostu udziału w rynku.

Należy zauważyć, że z końcem XX wieku minęła era przemysłowa, w której sukces odnosiły te przedsiębiorstwa, które potrafiły skutecznie i efektywnie wykorzystać wynalazki techniczne w masowej produkcji. Pojawia się zatem pytanie o elementy budowania przewagi rynkowej, sposoby przetrwania i rozwoju przedsiębiorstw w dzisiejszym turbulentnym otoczeniu w XXI wieku. Kształtowanie przewagi konkurencyjnej nierozerwalnie związane jest z koniecznością stałej rywalizacji przedsiębiorstw o klienta. Według A. Bujaka i W. Szota, "w celu uzyskania przewagi konkurencyjnej podmioty gospodarcze stosują różne strategie jej osiągania. Jedną z nich jest strategia obsługi klienta, która może być rozpatrywana jako: przemyślany perspektywiczny plan działania, którego celem jest systematyczny postęp aż do uzyskania zakładanego wzorca obsługi klienta, co powinno umożliwić utrzymanie lub zajęcie określonej pozycji na rynku".

Z. Zymonik w jednej z publikacji stwierdza, że "skoro jedyną stałą rzeczą w rozwoju społecznym i gospodarczym ludzkości jest zmiana, muszą się więc także zmieniać rozwiązania wspomagające decyzje zarządzających przedsiębiorstwem".
Myślą przewodnią niniejszego opracowania jest twierdzenie, że w procesie zarządzania przedsiębiorstwem konieczne jest uświadomienie sobie znaczenia logistycznej obsługi klienta jako jednego z kluczowych czynników konkurencyjności, obok np. niskich kosztów produkcji, oryginalności produktów, korzystnych dla klienta warunków sprzedaży, wysokiej jakości produktów, wyspecjalizowanej oferty czy szybkości reakcji na zmieniające się potrzeby klientów i warunki otoczenia. Celem artykułu jest próba usystematyzowania dotychczasowej wiedzy na temat logistycznej obsługi klienta, a w szczególności prezentacja wielowymiarowej definicji obsługi klienta, identyfikacja kluczowych atrybutów i elementów tego procesu oraz przedstawienie koncepcji procesu obsługi klienta integrującego sferę logistyki i marketingu. (...)

Ostatnio zmieniany piątek, 07 luty 2014 13:31

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Solaris wchodzi na rynek holenderski

Solaris wchodzi na rynek holenderski

40 przegubowych autobusów nowy Solaris Urbino 18 zostanie zamówionych przez firmę Connexxion. Będąca własnością Trandev,...

Płatności BLIKiem u kuriera DPD Polska

Płatności BLIKiem u kuriera DPD Polska

Z początkiem kwietnia br. DPD Polska wprowadziła możliwość realizacji należności za pobranie przez system BLIK...

Fundacja GS1 Polska dołączyła do grona wystawców podczas XII Targów…

Fundacja GS1 Polska dołączyła do grona wystawców podczas XII Targów eHandlu

10 maja 2017 roku w Gdańsku odbędzie się największa impreza w formule targowej skierowana do...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj