logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Sea Basing Logistics w operacjach połączonych na morzu koncepcja i potencjał.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Postępująca globalizacja w obszarze polityki, gospodarki, problemów społecznych i etnicznych skutkuje tym, iż współczesne konflikty zbrojne coraz rzadziej są spowodowane napięciami lokalnymi czy też regionalnymi, natomiast mają bardziej złożony, globalny charakter. Potencjalne strony konfliktu realizują swoje cele z dala od własnych granic, co powoduje konieczność przemieszczania sił na teatr działań oraz organizacji efektywnego łańcucha zaopatrzenia, które zapewniają zdolność nie tylko do rozwinięcia operacyjnego lub taktycznego, ale także do kontynuacji działań, ewakuacji sprzętu i rotacji personelu. Parametry obszaru operacji połączonych, takie jak obszar operacji, czas prowadzenia działań oraz charakter operacji, definiują zapotrzebowanie na potencjał logistyczny.
Przemieszczenie strategiczne, może być realizowane zarówno za pomocą zasobów transportu morskiego, jak i powietrznego. Z drugiej strony na teatrze działań w fazie przygotowawczej, trudno jest oczekiwać oparcia o istniejące obiekty infrastruktury logistycznej, które należą albo do przeciwnika, albo do państw zajmujących wobec działających sił postawę co najwyżej neutralną. Pozyskanie wsparcia ze strony państwa gospodarza może być więc przedsięwzięciem niemożliwym do realizacji.
Historia konfliktów po II wojnie światowej pokazuje, że nie jest to teza bezpodstawna. Wojna o Falklandy-Malwiny w 1982 roku prowadzona przez Wielką Brytanię w odległości 13 000 km od baz macierzystych czy interwencja sił sprzymierzonych w Afganistanie w latach 2001-2002, zwłaszcza we wstępnej fazie działań wykazały, że ze względu na brak możliwości pozyskania zabezpieczenia logistycznego na teatrze w postaci dostępu do instalacji logistycznych, niezbędnym jest zorganizowanie bazujących na morzu sił wraz z towarzyszącym zabezpieczeniem logistycznym, wspierającym działania wszystkich zaangażowanych
komponentów. Efektem tych doświadczeń były i są rozwijane w USA oraz w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego koncepcje operacji, takich jak Joint Task
Operations (JTO), Combined Joint Task Force Operations (CJTF Ops) i NATO Response Force Operations (NRF Ops), zakładające konieczność reagowania militarnego i przemieszczenia strategicznego, gdzie w pierwszej fazie konfliktu większość sił może być zmuszona do czasowego bazowania na morzu. (...)

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Druga edycja konferencji eDelivery już wkrótce!

Druga edycja konferencji eDelivery już wkrótce!

eDelivery 2017 to już druga edycja konferencji o posprzedażowej obsłudze klienta w e-commerce. Przeznaczona jest...

Polscy kierowcy pod lupą europejskich służb kontrolnych

Polscy kierowcy pod lupą europejskich służb kontrolnych

Zgodnie z nowelizacją Ustawy o Transporcie Drogowym, w Polsce do końca listopada 2017 r. powstanie...

Rynek magazynowy czekają kolejne rekordy

Rynek magazynowy czekają kolejne rekordy

W Polsce w budowie znajduje się obecnie ponad 1,6 miliona m kw. powierzchni magazynowej i...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj