logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Logistyka odwrotna Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Logistyka była, jest i zapewnie będzie nadal wyzwaniem dla praktyków i teoretyków związanych z procesami zasileniowymi, produkcyjnymi, dystrybucyjnymi oraz recyklingowymi, utylizacyjnymi i zwrotnymi.

Związane jest ono nierozerwalnie ze zmianami w technice i technologiach wspierających i zabezpieczających ten ruch. Turbulentna zmienność rynku, ciągła presja na obniżanie kosztów, poszukiwanie sposobów skracania czasu dostaw, zapewnienie bezpieczeństwa ruchu oraz oczekiwanego poziomu ryzyka, walka konkurencyjna na wszystkich poziomach egzystencji człowieka wywołują nieustanną presję na logistyków w celu znalezienia rozwiązania racjonalnego w danej sytuacji. Rodzą się jak widać istotne sytuacje problemowe:

  • czy dotychczasowe koncepcje rozwiązań logistycznych mają charakter uniwersalny czy też jednostkowy?
  • czy istnieje zbiór rozwiązań w warunkach rzeczywistych przynoszący korzyści każdemu uczestnikowi procesu logistycznego?
  • czy można "zamknąć" w swoistą pętlę procesy logistyczne i poprzez ich ciągłe udoskonalanie zbliżać się ewolucyjnie do rozwiązania modelowego?

Zdawać należy sobie sprawę, że zaprezentowany powyżej zbiór problemów nie jest w pełni wyczerpujący - ma na celu skłonić do refleksji nad współczesnym stanem rozwoju logistyki i skromnie wskazać na pomysł autora w ich rozwiązanie.

Łańcuch logistyczny
Prezentowane przez różne ośrodki naukowe oraz praktyków koncepcje rozwoju logistyki wskazują na zróżnicowane podejście do tej problematyki. Pomimo podejmowania prób ujednolicenia tego obszaru modelowego rozwiązania niestety nie widać. Zarówno naukowcy, jak i praktycy posługują się pojęciem logistyki nierzadko rozumiejąc go odmiennie. Podejmowane zatem próby opisu przebiegu procesów logistycznych w zależności od autora "obejmują" tę grupę czynników, którą uznał on za zasadniczą. Jest to jednak, przy zachowaniu naukowej, obiektywizującej metodologii badawczej, pogląd subiektywny. Jako przykład możemy prześledzić poglądy na logistykę Ronalda H. Ballou, Beniamina S. Blancharda, Dawida F. Rossa, Sunil Chopra i Petera Meindl’a, S. Krawczyka, K. Rutkowskiego i K. Ficonia. Roland H. Ballou wskazuje na proces ewolucji logistyki prowadzący do współczesnego zarządzania łańcuchem dostaw SCM (Supply Chain Management). Stwierdza, że: logistics is a collection of functional activities (transportation, inventory, control, etc), which repeated many times throughout the channel trough which raw materials are converted into finished products and consumer value is added. Beniamin S. Blanchard dokonując analizy obszarów funkcjonowania logistyki zwrócił uwagę na definicje publikowane przez CLM (Council of Logistics Management), I. T. Mentzera w zakresie łańcucha dostaw SC (Supply Chain) oraz zarządzania łańcuchem dostaw SCM, a także zintegrowanego wsparcia logistycznego ILS (Integrated Logistics Support) zdefiniowanego przez Departament Obrony USA. Analiza tych pojęć pozwoliła Blanchardowi na określenie zasadniczych obszarów funkcjonowania współczesnej logistyki. (...)

Ostatnio zmieniany czwartek, 07 listopad 2013 13:27
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Dodatkowy milion pasażerów w zasięgu SkyCash

Dodatkowy milion pasażerów w zasięgu SkyCash

Z mobilnych biletów dostępnych w aplikacji SkyCash może korzystać dodatkowo niemal milion pasażerów. Są to...

CHEP odpowiedzialny społecznie w 2016

CHEP odpowiedzialny społecznie w 2016

Grupa Brambles Limited, do której należy dostawca palet i kontenerów CHEP Polska, od lat prowadzi...

"BIELIK" będzie strzegł transportów PKP CARGO

"BIELIK" będzie strzegł transportów PKP CARGO

Nowoczesny, super lekki, wyposażony w jeszcze lepsze niż do tej pory kamery dron "Bielik" rozpoczyna...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj