logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Zarządzanie łańcuchem dostaw produktów żywnościowych a problem asymetrii informacji

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na początku lat 70-tych do teorii marketingu dokonano podziału dóbr uwzględniając kryterium możliwości oceny przez konsumenta cech jakościowych danego produktu. Do pierwszej kategorii produktów należą dobra, których cechy jakościowe konsumenci są w stanie ocenić jeszcze zanim dokonają zakupu, tzw. dobra z cechami poszukiwań (search goods).

Kolejna kategoria obejmuje dobra, których atrybuty nabywca jest w stanie zweryfikować po dokonaniu zakupu (experience goods). Z kolei produkty, których cech nabywca nie jest w stanie ocenić ani na etapie poszukiwań, ani po dokonaniu zakupu są określane jako produkty z cechami zaufania/wiarygodności (credence attributes). W przypadku wymiany dóbr z cechami zaufania na rynku pojawia się asymetria informacji - producenci/dostawcy posiadają wiedzę na temat pewnych cech produktów, której to wiedzy nabywcy nie zdobędą nawet po dokonaniu zakupu. Z samego sposobu określenia tej kategorii wynika, iż nabywca dokonując zakupu kieruje się zaufaniem do sprzedawcy, że dostarczany przez niego produkt posiada określone cechy, ponieważ sam nabywca nie może tego zweryfikować. W wielu przypadkach cechy zaufania mogą decydować o wysokiej jakości produktu, np. sposób produkcji, wartość odżywcza lub stanowić istotny element wyróżniania oferty np. produkt wytworzony z poszanowaniem praw człowieka czy ochrony środowiska.

Dużym wyzwaniem dla przedsiębiorstw, powstałym w wyniku asymetrii informacji, jest znalezienie sposobu na zapewnienie klienta, że dostarczany produkt rzeczywiście posiada pożądaną przez klienta cechę. Pochodną tego problemu jest możliwość ustalania przez firmy wyższych cen za dostarczanie produktów charakteryzujących się cechami niemożliwymi do zweryfikowania przez klienta. Osiąganie sukcesów w sprzedaży dóbr o atrybutach zaufania wymaga jednoczesnego podejmowania działań mających na celu niwelowanie asymetrii informacji oraz działań mających na celu zwiększenie wiarygodności przedsiębiorstw w oczach klientów. Celem artykułu jest przedstawienie dobrych praktyk w zarządzaniu łańcuchem dostaw produktów żywnościowych, jako przykładów radzenia sobie z problemem asymetrii informacji. W pierwszej części wskazano najważniejsze cechy zaufania odnoszące się do produktów żywnościowych oraz motywy przedsiębiorstw do zapewniania tych cech. Następnie omówiono działania sieci sklepów detalicznych Waitrose jako przykład najlepszych praktyk w odpowiedzialnym zaopatrzeniu produktów żywnościowych z cechami zaufania. (...)

Ostatnio zmieniany czwartek, 27 czerwiec 2013 09:55

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

W Porcie Gdańsk powstanie nowy terminal cukrowy

W Porcie Gdańsk powstanie nowy terminal cukrowy

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. i Krajowa Spółka Cukrowa S.A. podpisały umowę dotyczącą dzierżawy nieruchomości...

Żabka Polska rekrutuje do nowego centrum logistycznego

Żabka Polska rekrutuje do nowego centrum logistycznego

Od początku listopada br. rozpoczęła się rekrutacja pracowników do nowo powstałego centrum logistycznego firmy Żabka...

Efektywna logistyka, bezpieczny łańcuch dostaw - czyli etykieta logistyczna w…

Efektywna logistyka, bezpieczny łańcuch dostaw - czyli etykieta logistyczna w praktyce

Fundacja GS1 Polska serdecznie zaprasza do udziału w wyjątkowym szkoleniu, którego celem jest przekazanie wiedzy...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj