logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Koncepcja lokalizacji nowego centrum logistycznego w Polsce Polecamy!

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Według LaLonde'a koszty transportu związane z przepływem towarów od miejsc produkcji do miejsca przeznaczenia, stanowią około 50% całkowitych kosztów w łańcuchu logistycznym. Około 30% całkowitych kosztów logistycznych generują bezpośrednie koszty magazynowania. Stąd trwające od dekad zainteresowanie badaczy i praktyków związane z konstrukcją sieci dystrybucji, która minimalizowałaby te koszty.


Jedną z podstawowych decyzji związanych z tworzeniem sieci dystrybucyjnych jest rozmieszczenie obiektów w węzłach tej sieci. Celem rozwiązywania problemów lokalizacji obiektów jest takie wyznaczenie ich położenia, by suma kosztów operacyjnych systemu była najniższa. Dodatkowo należy ustalić minimalną liczbę obiektów w sieci dystrybucyjnej do osiągnięcia zakładanego poziomu obsługi klientów. Istotnym elementem sieci dystrybucyjnych są centra logistyczne. Autorzy przyjmują, że centrum logistyczne jest zespołem funkcji związanych z obsługą fizyczną dystrybucji towarów, spedycją, transportem i zarządzaniem organizacją tych funkcji, skupionych na określonym terenie. W artykule przedstawiono propozycję lokalizacji nowego centrum logistycznego z kolejowym terminalem kontenerowym, dedykowanego obsłudze dystrybucji fizycznej produktów spożywczych.

Charakterystyka centrów logistycznych
Centrum logistyczne (CL) bywa mylnie kojarzone z obiektem lub też centrum magazynowym. Centra logistyczne wyróżnia znacząco większa ilość składników infrastruktury punktowej, a magazyny są częścią składową centrum. Centrum logistyczne jest punktowym elementem infrastruktury logistycznej z najwyższym stopniem złożoności. Określając dany obiekt mianem centrum logistycznego mamy na myśli wszelkiego rodzaju usługi związane z magazynowaniem i przemieszczaniem się towaru od nadawcy do odbiorcy, oraz infrastrukturę umożliwiającą wykonywanie tych operacji (co składa się na centrum magazynowe), ale również przewozy intermodalne i dodatkowe usługi oferowane niezależnym przedsiębiorstwom. W polskiej literaturze przedmiotu można wyróżnić wiele definicji centrum logistycznego.
Cele CL identyfikują rolę bieżących działań w organizacji. M. Chaberek pisze, że "można je utożsamiać z wielopodmiotową koordynacją i współpracą, zapewniającą racjonalność gospodarowania przepływami zasobów i informacji przy zapewnieniu odpowiedniego poziomu obsługi". W ujęciu ogólnym do celów, jakie stawiają sobie centra logistyczne, można zaliczyć optymalizację poziomu zapasów, czyli eliminację zbędnych zapasów, obniżenie czasu przepływu materiałów i wyrobów, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz obniżenie poziomu kosztów logistycznych do wysokości optymalnej dla centrum.
Poza celami ogólnymi, należy zwrócić uwagę na aspekt ekonomiczno - społeczny, który jest bardzo ważny dla poprawnego funkcjonowania centrum logistycznego. Do celów związanych z tym aspektem zalicza się: ciągłe doskonalenie w zarządzaniu funkcjonującego już łańcucha dostaw, wykorzystywanie w coraz większym stopniu transportu kolejowego, optymalne wykorzystanie krajowych i międzynarodowych dróg oraz bardzo ważny dla państwa aspekt, związany ze wspomaganiem rozwoju działalności gospodarczej, nie tylko w regionie, ale i w całym kraju, poprzez oferowanie usług logistycznych różnym podmiotom z branży produkcyjnej, handlowej czy usługowej.

Artykuł zawiera 28740 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany czwartek, 17 wrzesień 2015 10:39
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Stacje paliw coraz lepiej spełniają oczekiwania kierowców

Stacje paliw coraz lepiej spełniają oczekiwania kierowców

Poziom satysfakcji klientów stacji paliw systematycznie rośnie, maleją z kolei różnice w ocenie poszczególnych sieci....

Solaris zdobywa zamówienie na pierwsze autobusy elektryczne w stolicy Europy

Solaris zdobywa zamówienie na pierwsze autobusy elektryczne w stolicy Europy

Największe przedsiębiorstwo transportu publicznego w stolicy Belgii, firma STIB, zamówiła pierwsze autobusy elektryczne. Będzie to...

Kolejne połączenie PKP Intercity na Ukrainę

Kolejne połączenie PKP Intercity na Ukrainę

PKP Intercity rozszerza siatkę połączeń na Ukrainę. Już od 24 sierpnia br. podróżni zyskają kolejną...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj