logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Analiza standardu transmisji bezprzewodowej urządzeń mobilnych wykorzystywanych w procesie magazynowania Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Proces magazynowania wymaga stosowania coraz bardziej rozbudowanych instrumentów wspomagających jego szybkie i niezawodne działanie. Standardem jest stosowanie rozwiązań technicznych wykorzystujących bezprzewodową komunikację pomiędzy urządzeniem do automatycznej identyfikacji produktów oraz stacją bazową.

Dużą zaletą systemu bezprzewodowego jest jego mobilność i elastyczność w procesie kompatybilności z innymi urządzeniami technologii mobilnej w magazynach. Oczywiście warunkiem powodzenia tego rozwiązania jest poprawnie działający system WiFi. Nowoczesne urządzenia mobilne, jak ręczne czytniki RFID, działają w standardzie WLAN 802.11a/b/g, gdzie szybkość transmisji danych wynosi odpowiednio dla standardu 802.11a do 54Mb/s, 802.11b do 11Mb/s oraz 802.11g do 54Mb/s. Standardem całkowicie zgodnym w dół jest standard 802.11g i pracuje on podobnie jak 802.11b na częstotliwości 2,4 GHz, ale pozwala na transfer danych z prędkością 54Mb/s. Podawane przez producentów szybkości transmisji danych są praktycznie nieosiągalne w rzeczywistych warunkach pracy magazynu logistycznego. Poprawność i niezawodność transmisji bezprzewodowej pomiędzy stacją bazową a urządzeniem mobilnym w dużej mierze usprawnia proces kompletowania towaru w magazynie.
Uzasadnione wydaje się zatem podjęcie badań mających na celu określenie jakości transmisji bezprzewodowej w różnych warunkach eksploatacyjnych. W niniejszym artykule podjęto próbę analizy modelu warstwy fizycznej standardu WLAN 802.11g jako protokołu transmisji danych urządzeń mobilnych wykorzystywanych w procesie magazynowania.

Model warstwy fizycznej standardu WLAN 802.11g
Warstwę fizyczną standardu WLAN 802.11g, odpowiedzialną za transmisję danych, można przedstawić w postaci modelu wykonanego w środowisku Matlab/Simulink. Symulacja działania modelu pozwala prześledzić metody nadawania oraz odbiór danych przez medium radiowe pomiędzy nadajnikiem i odbiornikiem w różnych warunkach eksploatacyjnych. Model przedstawia realizację modulacji OFDM (ang. Orthogonal Frequency Division Multiplexing) z fazowymi i amplitudowo-fazowymi modulacjami podnośnymi oraz efektem wielodrogowego zaniku sygnału, zależnego od warunków pogodowych i częstotliwości. W modelu zasymulowano zjawisko zanikania sygnału, tak aby zauważalnie dokonywać zmian szybkości transmisji danych. Model zawiera niezbędne elementy cechujące standard WLAN 802.11g. Schemat modelu warstwy fizycznej standardu WLAN 802.11g wykonany w środowisku Matlab/Simulink przedstawiono na rysunku 1. W modelu tym wykorzystano elementy modelu warstwy fizycznej standardu 802.11a, zaprezentowanego w materiałach szkoleniowych oprogramowania Matlab/Simulink, dodając dodatkowe moduły z pakietu Communications System Toolbox oraz zmieniając znacznie parametry symulacji. Na rysunku 1 elementy znajdujące się na górze schematu zaznaczone kolorem zielonym należą do części nadawczej realizującej łączność bezprzewodową standardu WLAN 802.11g. Elementy znajdujące się w dolnej części schematu zaznaczone kolorem czerwonym należą do części odbiorczej układu.

 

Artykuł zawiera 17780 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany wtorek, 16 luty 2016 07:33
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Ekol Logistics otwiera spółkę w Słowenii

Ekol Logistics otwiera spółkę w Słowenii

Realizując strategie osiągnięcia pozycji jednego z wiodących operatorów logistycznych w Europie, posiadającego własne zasoby, w...

IVECO zdobyło dwie nowe nagrody „Sustainable Truck of the Year…

IVECO zdobyło dwie nowe nagrody „Sustainable Truck of the Year 2017”

Nagroda została przyznana za Daily Electric w kategorii VAN oraz za Eurocargo CNG w kategorii...

Projekt Sarpsborg

Projekt Sarpsborg

Stalowa kładka pieszo-rowerowa, dostarczona przez Scandinavian Express, połączy dzielnicę domków jednorodzinnych nad rzeką Glomma w...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj