logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Ekologistyka w branży motoryzacyjnej Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Logistyka jak każda działalność człowieka generuje określone korzyści ekonomiczne, ale równocześnie także negatywne efekty związane z zagrożeniem dla środowiska. Podnosi się hasła odnoszące się do procesu degradacji środowiska w wyniku działalności wytwórczej człowieka oraz znacznego ubożenia zasobów naturalnych. Jest to efekt konfliktu pomiędzy postępem cywilizacyjnym (wzrostem) a rozwojem technologicznym (rozwojem).

W wyniku licznych dyskusji i publikacji poruszających te problemy, na drodze kompromisu pojawiła się idea nowej koncepcji dalszego rozwoju cywilizacyjnego, określonej jako "zrównoważony rozwój". Często również określana jako "trwały rozwój", "rozwój samopodtrzymujący się" lub po prostu "ekorozwój". 

Każde definiowanie tych pojęć zawiera ładunek jakim jest środowisko naturalne. Ekorozwój zakłada spójność trzech systemów: społeczeństwa, gospodarki i środowiska naturalnego. Wynikiem tej jedności jest dążenie do zachowania równowagi międzypokoleniowej. Ekologistyka jest znana z krajowej literatury przedmiotu również pod pojęciem logistyki odwrotnej, zwrotnej, utylizacji, odpadów, a także logistyki powtórnego zagospodarowania. Z. Korzeń definiuje ekologistykę jako zintegrowany system, który:

  • polega na koncepcji zarządzania recyrkulacyjnymi przepływami strumieni materiałów odpadowych w gospodarce oraz przepływami sprzężonych z nimi informacji,
  • zapewnia gotowość i zdolność efektywnego gromadzenia, segregacji, przetwarzania oraz ponownego wykorzystania odpadów według przyjętych zasad technicznych i procesowych, spełniających wymogi normowe i prawne ochrony środowiska,
  • umożliwia podejmowanie technicznych i organizacyjnych decyzji w kierunku zmniejszania (minimalizacji) tych negatywnych skutków oddziaływania na środowisko, które towarzyszą realizacji procesów zaopatrzeniowych, przetwórczych, produkcyjnych, dystrybucyjnych i serwisowych w logistycznych łańcuchach dostaw. 

W istocie zdefiniowane zostały "logistyka odwrotna", "ekologistyka" i "logistyka w sferze utylizacji", zaś pozostałe synonimy używane są w rozważaniach bez wskazywania na konkretną definicję. Należy nadmienić, że krajowa literatura dotycząca ekologistyki nie wyczerpuje do końca aspektu porządkowania pojęć, metodologii czy teoretycznych podstaw koncepcyjnych.

 

Artykuł zawiera 14 560 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

 

Ostatnio zmieniany środa, 08 czerwiec 2016 19:23
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Efektywna logistyka, bezpieczny łańcuch dostaw - czyli etykieta logistyczna w…

Efektywna logistyka, bezpieczny łańcuch dostaw - czyli etykieta logistyczna w praktyce

Fundacja GS1 Polska serdecznie zaprasza do udziału w wyjątkowym szkoleniu, którego celem jest przekazanie wiedzy...

Sektor logistyczny optymistycznie patrzy w przyszłość - wyniki raportu CBRE…

Sektor logistyczny optymistycznie patrzy w przyszłość - wyniki raportu CBRE i Panattoni Europe

Rynek powierzchni przemysłowo-logistycznych w Polsce rozwija się dynamicznie od kilkunastu lat. CBRE i Panattoni Europe,...

Cross-border e-commerce: Raport Arvato o płatnościach

Cross-border e-commerce: Raport Arvato o płatnościach

Jeden z wiodących dostawców usług dla branży e-commerce, Arvato, przygotował rzetelny raport z rynków zagranicznych...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj