logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Ekologistyka w branży motoryzacyjnej Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Logistyka jak każda działalność człowieka generuje określone korzyści ekonomiczne, ale równocześnie także negatywne efekty związane z zagrożeniem dla środowiska. Podnosi się hasła odnoszące się do procesu degradacji środowiska w wyniku działalności wytwórczej człowieka oraz znacznego ubożenia zasobów naturalnych. Jest to efekt konfliktu pomiędzy postępem cywilizacyjnym (wzrostem) a rozwojem technologicznym (rozwojem).

W wyniku licznych dyskusji i publikacji poruszających te problemy, na drodze kompromisu pojawiła się idea nowej koncepcji dalszego rozwoju cywilizacyjnego, określonej jako "zrównoważony rozwój". Często również określana jako "trwały rozwój", "rozwój samopodtrzymujący się" lub po prostu "ekorozwój". 

Każde definiowanie tych pojęć zawiera ładunek jakim jest środowisko naturalne. Ekorozwój zakłada spójność trzech systemów: społeczeństwa, gospodarki i środowiska naturalnego. Wynikiem tej jedności jest dążenie do zachowania równowagi międzypokoleniowej. Ekologistyka jest znana z krajowej literatury przedmiotu również pod pojęciem logistyki odwrotnej, zwrotnej, utylizacji, odpadów, a także logistyki powtórnego zagospodarowania. Z. Korzeń definiuje ekologistykę jako zintegrowany system, który:

  • polega na koncepcji zarządzania recyrkulacyjnymi przepływami strumieni materiałów odpadowych w gospodarce oraz przepływami sprzężonych z nimi informacji,
  • zapewnia gotowość i zdolność efektywnego gromadzenia, segregacji, przetwarzania oraz ponownego wykorzystania odpadów według przyjętych zasad technicznych i procesowych, spełniających wymogi normowe i prawne ochrony środowiska,
  • umożliwia podejmowanie technicznych i organizacyjnych decyzji w kierunku zmniejszania (minimalizacji) tych negatywnych skutków oddziaływania na środowisko, które towarzyszą realizacji procesów zaopatrzeniowych, przetwórczych, produkcyjnych, dystrybucyjnych i serwisowych w logistycznych łańcuchach dostaw. 

W istocie zdefiniowane zostały "logistyka odwrotna", "ekologistyka" i "logistyka w sferze utylizacji", zaś pozostałe synonimy używane są w rozważaniach bez wskazywania na konkretną definicję. Należy nadmienić, że krajowa literatura dotycząca ekologistyki nie wyczerpuje do końca aspektu porządkowania pojęć, metodologii czy teoretycznych podstaw koncepcyjnych.

 

Artykuł zawiera 14 560 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

 

Ostatnio zmieniany środa, 08 czerwiec 2016 19:23
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowy obowiązek dla firm - rapotowanie pozafinansowe. Sprawdź, co czeka…

Nowy obowiązek dla firm - rapotowanie pozafinansowe. Sprawdź, co czeka polskie przedsiębiorstwa

Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR – Corporate Social Responsibility) stała się w ostatnich latach coraz powszechniejszym...

Nowa łódzka lokalizacja ROHLIG SUUS Logistics

Nowa łódzka lokalizacja ROHLIG SUUS Logistics

ROHLIG SUUS Logistics otworzył w Łodzi nowy oddział, o powierzchni ponad 10.000 m kw. Przestrzeń...

Duży wzrost popytu na powierzchnię magazynową w Europie Środkowo-Wschodniej

Duży wzrost popytu na powierzchnię magazynową w Europie Środkowo-Wschodniej

Z najnowszych danych międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield, która od dłuższego czasu monitoruje rynek...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj