logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Optymalizacja wielkości kapitału zamrożonego w zapasach fabryki leków z perspektywy zarządzania ryzykiem - cz. 1 Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ogólnoeuropejskie przepisy GMP, zgodne bądź tożsame w wielu punktach z wymogami amerykańskiego FDA określają warunki wytwarzania leków. Są one niezwykle szczegółowe i tworzą kompleksowy system zapewnienia jakości. W Polsce nadzorowany i kontrolowany jest on przez Inspekcję do spraw Wytwarzania GIF. Celem artykułu jest prezentacja i analiza implementacji optymalizacji kapitału zamrożonego w zapasach wyrobu gotowego na przykładzie fabryki leków przy użyciu metod zarządzania ryzykiem.

W przeprowadzonych badaniach wykorzystano metodę studium przypadku, która pozwoliła na określenie praktycznych możliwości zastosowania teorii zarządzania ryzykiem w łańcuchu dostaw przedsiębiorstwa produkcyjnego.
Jednocześnie na potrzeby badań przyjęto założenie o dostępności historycznych danych o poziomie sprzedaży każdego wyrobu gotowego, jak i poziomu historycznej prognozy popytu rynkowego na każdym produkcie, przy poziomie analizy przynajmniej w ujęciu miesięcznym. Uszczegółowienie niniejszego opracowania do procesów odbywających się w warunkach farmaceutycznych, jest spowodowane szeregiem szczególnych dodatkowych obostrzeń, dotyczących tego segmentu rynku oraz procesu wytwarzania, które muszą być zgodne z wytycznymi GMP, czyli przepisami Good Manufacturing Practice.

Proces wytwarzania leków
Proces wytwarzania leków zgodnie z wymienionymi wymogami podzielony jest na szereg etapów.
Pierwszym z nich jest przygotowanie do produkcji - etap nieobowiązkowy, lecz niezbędny, gdyż związany z cyklem planowania produkcji. Zwykle czas trwania tego etapu zajmuje dwa tygodnie. Kolejnym etapem jest wytwarzanie produktu - produkcja właściwa. Na tym etapie powstają półprodukty - syropy, tabletki itp. Trzecim etapem jest pakowanie. Jest ono wyraźnie oddzielone od reszty procesu, gdyż w rozumieniu przepisów GMP samo pakowanie półproduktów wytworzonych przez innego kontrahenta - także jest procesem produkcyjnym. Tego typu "sztuczne" utożsamienie pakowania z "produkowaniem" pomaga "uszczelnić" system zapewnienia jakości leków. Gdyż w rozumieniu przepisów za jakość wyrobu gotowego odpowiedzialny jest producent, a producentem według GMP jest także podmiot pakujący. Stąd też na nim spoczywa odpowiedzialność za kwestie jakości samego produktu, nawet jeśli ten podmiot gospodarczy nie wykonał samego wytwarzania półproduktu (np. kapsułek czy tabletek), a tylko go pakował (np. w blistry i kartoniki).

Optymalizacja wielkości kapitału zamrożonego w zapasach fabryki leków z perspektywy zarządzania ryzykiem - cz. 2

 

Artykuł zawiera 15280 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany piątek, 04 sierpień 2017 12:54
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Rekordowe wakacje w PKP Intercity

Rekordowe wakacje w PKP Intercity

Od czerwca do końca sierpnia 2017 roku z usług PKP Intercity skorzystało o ponad 1,3...

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy…

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią Europejską

Podpisana 30 października 2016 roku w Brukseli umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią...

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Instytut Logistyki i Magazynowania zaprasza 5.10.2017 r. na szkolenie pt. "Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

menadżer zespołu w dziale handlowym

szukam pracowników

2017-09-22


specjalista ds. zakupów i sprzedaży

szukam pracowników

2017-09-22

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj