logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Diagnoza słuszna, kuracja dyskusyjna

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Na poświęconej pamięci profesora Zbigniewa Korzenia konferencji WROLOG 2003 (we Wrocławiu – przyp. red.) Pan profesor Stanisław Oziemski zaprezentował  ważny i interesujący referat pod tytułem  "Logistique, logistike  - gospodarka materiałowa, logistyka". Został on opublikowany w dodatku do czasopisma "Systems" vol. 8. nr 1/2003. Ponieważ ze względu na obowiązki służbowe  uczestniczyć mogłem  tylko w drugim dniu tej konferencji, nie miałem okazji ani wysłuchać wystąpienia Pana Profesora, ani zabrać głosu  w dyskusji. Na szczęście Pan Profesor zdecydował się na opublikowanie w numerze  1/2004 "Logistyki" wywiadu pod tytułem "Logistyka powinna mieć własną filozofię…". Powtórzone w nim  zostały najważniejsze tezy  referatu z Wrocławia. Traktuję ten wywiad jako zaproszenie do szerszej dyskusji. Poniżej pozwalam sobie przedstawić mój pogląd na poruszane w obu publikacjach problemy.

Głównym motywem obu publikacji (silniej jednak zaakcentowanym w opublikowanym referacie wrocławskim) jest zaniepokojenie Pana Profesora kierunkiem rozwoju logistyki w Polsce. Ja też podzielam niepokój Pana Profesora. Zauważam, delikatnie mówiąc, "zamieszanie" pojęciowe i terminologiczne w krajowych publikacjach z zakresu tej dziedziny. Uważam, że braknie podręczników, które by w sposób przejrzysty i przystępny objaśniały studentom podstawowe dla współczesnej logistyki pojęcia i koncepcje (choćby tak często wymieniane przez Pana Profesora "Just-in-Time"). Sądzę, że w obszarze zarządzania logistyką zbyt wiele uwagi poświęca się w krajowych publikacjach zarządzaniu, a zbyt mało logistyce. Do "grzechów" konferencji logistycznych organizowanych w Polsce, wymienionych w wywiadzie przez Pana Profesora, dopisuję to, co sam zauważam - dominację wystąpień o charakterze komercyjnym, promujących określone rozwiązania czy przedsiębiorstwa. Martwi mnie jeszcze bardziej fakt, że nie jest to (tak mi się przynajmniej wydaje) wyłącznie cecha krajowych konferencji. Podobnie wyglądają w tej chwili poświęcone problematyce logistycznej konferencje na całym świecie.
U słabo zorientowanego czytelnika publikacje Pana Profesora mogą wywołać wrażenie, że istnieje specyficzna "polska droga" rozwoju logistyki.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 3/2004.
Ostatnio zmieniany czwartek, 19 kwiecień 2007 08:59
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Otwarto wystawę o ochronie zabytków kolejowych zorganizowaną przez PKP CARGO

Otwarto wystawę o ochronie zabytków kolejowych zorganizowaną przez PKP CARGO

W Senacie RP otwarto wystawę pt. „Ochrona Dziedzictwa Kolejowego w Polsce”. Wystawa prezentuje dorobek spółek...

Volvo Trucks wprowadza na rynek zintegrowany system informacji i rozrywki

Volvo Trucks wprowadza na rynek zintegrowany system informacji i rozrywki

Bardziej przyjemna i bezpieczniejsza jazda, łatwiejsze odnajdywanie drogi i sprawniejsze zarządzanie flotą. To główne zalety...

Reaktywowane PUTy znowu naprawiają tabor PKP CARGO

Reaktywowane PUTy znowu naprawiają tabor PKP CARGO

Przeznaczone do likwidacji przez poprzedni Zarząd PKP CARGO punkty utrzymania taboru (PUT) w Południowym Zakładzie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj