logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Problemy kształcenia logistyki na wyższych studiach technicznych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zmiany w systemie społecznym i gospodarczym kraju - funkcjonowanie gospodarki według zasad rynkowych - wymagają nowej kategorii pracowników zdolnych podejmować zadania jakie wynikają z dokonujących się i już dokonanych przeobrażeń w gospodarce, szczególnie w przemyśle i obrocie towarowym. Powstanie wielkiej liczby małych i średnich firm, rodzinne firmy usługowe, restrukturyzacja przemysłu, prywatyzacja przedsiębiorstw, itp., zmusza do występowania inżyniera w podwójnej roli, jako twórcy techniki i menedżera. Rozszerzył się więc zakres zadań, jakie stawiane są inżynierom. W szczególności oczekuje się od nich oprócz wiedzy specjalistycznej w określonej dziedzinie techniki, również umiejętności w zakresie zarządzania, rachunkowości, finansów, prawa, ekologii oraz logistyki.
Według zestawienia zawartego w  przedmiot "logistyka" jest wykładany na prawie 50. wyższych uczelniach państwowych i niepaństwowych. Zdecydowana większość to uczelnie humanistyczne/ekonomiczne. Kształcenie w obszarze logistyki odbywa się najczęściej w ramach kierunków: Zarządzanie i Marketing, Ekonomia, Towaroznawstwo. Wiedza logistyczna jest wykładana również inżynierom na około 10. wyższych uczelniach technicznych, głownie politechnikach, w ramach kierunków: Mechanika i Budowa Maszyn, Informatyka, Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, Transport oraz także Zarządzanie i Marketing. Analizując standardy nauczania sformułowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu należy podkreślić, że przedmiot „logistyka” (lub „zarządzanie logistyką”) został uznany za przedmiot kierunkowy tylko na kierunkach:
- Zarządzanie i Marketing: „Zarządzanie logistyką:    Marketing zakupów a logistyka. Metody badania i segmentacja rynku zaopatrzenia. Planowanie zakupów. Proces zakupów a kanały zasileń. Składowanie i magazynowanie. Logistyka dystrybucji i sprzedaży produktów przedsiębiorstwa. Organizacja i zarządzanie procesami logistycznymi w przedsiębiorstwie.”
- Transport (wg projektu standardu): „Logistyka: Istota logistyki, przyczyny rozwoju koncepcji logistycznych. Struktura systemów logistycznych. Zarządzanie logistyczne, wykorzystanie efektów synergicznych, problemy decyzyjne w systemach mikrologistycznych. Logistyka w fazie zaopatrzenia i zbytu, kształtowanie poziomu zapasów i wyrobów gotowych. Logistyka w transporcie, usługi logistyczne, łańcuchy logistyczne.”
- Zarządzanie i Inżynieria Produkcji (w ramach przedmiotu Zarządzanie produkcją i usługami): „Zarządzanie produkcją i usługami: Cel i przedmiot zarządzania produkcją i usługami. Logistyczne parametry przebiegu procesu produkcji i usług. Organizacja przestrzeni produkcyjnej i usługowej. Zasady, sposoby i metody prowadzenia działalności produkcyjnej i usługowej. Podstawy planowania i sterowania produkcją oraz realizacją usług. Pojęcie i klasyfikacja systemów zlecania produkcji i usług. Współczesne metody zarządzania produkcją i usługami.”

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 4/2004.
Ostatnio zmieniany czwartek, 05 kwiecień 2007 11:11
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj