logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Zarządzanie logistyczno-marketingowe gospodarstwami agroturystycznymi w powiecie gnieźnieńskim

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Zarządzanie logistyczno-marketingowe jest wyrazem integracji logistyki, jako koncepcji zarządzania zorientowanej na przepływy i marketing. Obie wspomniane koncepcje zarządzania weryfikowane są na rynku, determinując strategię działania przedsiębiorstwa w zakresie zaopatrzenia i zbytu.

"Marketing obejmuje w tym ujęciu całokształt czynności i  instrumentów, których bezpośrednim celem jest rozpoznanie, określenie i kreowanie potencjałów rynkowych efektów i sukcesów przedsiębiorstwa. Logistyka skupia się natomiast na kreowaniu i wykorzystaniu potencjałów efektywności i sukcesów przedsiębiorstwa, zorientowanej na wzrost świadczeń na rzecz klientów".
Zarządzanie logistyczno-marketingowe daje możliwości efektywnego wykorzystania potencjału i zdolności firmy. Dla osiągnięcia najwyższego poziomu zaspokojenia potrzeb i zadowolenia klientów wykorzystuje instrumenty marketingu-mix (produkt, cena, promocja, dystrybucja) i logistyki-mix (transport, magazynowanie, kształtowanie zapasów, pakowanie, realizacja zamówień, proces obsługi).

Efekty zarządzania logistyczno-marketingowego można ująć w formule "4C" i "7W", co prezentuje rys. 2. Działalność agroturystyczna - rozumiana jako świadczenie usług turystycznych przez rolników w ich gospodarstwach rolnych może być również zarządzana z wykorzystaniem instrumentów marketingu-mix i logistyki-mix.
Właściciele gospodarstw agroturystycznych w powiecie gnieźnieńskim z powodzeniem, lecz niejednokrotnie bezwiednie zarządzają swoim rodzinnym przedsięwzięciem w ramach strategii logistyczno-marketingowej. Dbając o to, by oferowany produkt agroturystyczny był właściwy i zaspokajał potrzeby klientów, stosują strategie produktu. Produkt turystyczny, w tym i agroturystyczny, należy rozpatrywać na 3 poziomach:
1. produkt podstawowy - będący usługą dającą korzyści podstawowe, której celem jest zaspokojenie określonych potrzeb konsumentów
2. produkt rzeczywisty - będący konkretną ofertą sprzedaży
3. produkt wzbogacony – obejmujący wszystkie formy dodatkowych korzyści, które producenci mogą wbudować w produkt rzeczywisty, by zwiększyć atrakcyjność oferty.

Rdzeniem produktu agroturystycznego, tworzonego przez gospodarstwa agroturystyczne powiatu gnieźnieńskiego jest dostarczenie satysfakcji z wypoczynku na wsi, poprzez zapewnienie ciszy, spokoju, kontaktu z przyrodą i folklorem. Tak zbudowany produkt podstawowy w dużej mierze zaspokaja oczekiwania gości. Gospodarstwa agroturystyczne funkcjonujące na terenie powiatu gnieźnieńskiego przy konstruowaniu produktu podstawowego wykorzystują naturalne korzyści wynikające z bliskości lasów i jezior. Wszystkie gospodarstwa zlokalizowane są w odległości nie większej niż 10 km od lasu, a tylko 23% z nich usytuowanych jest w odległości powyżej 5 km od jeziora.
Przeznaczony do kupna produkt rzeczywisty, obejmuje podstawowe usługi z określonym minimum oczekiwań gości, które muszą być spełnione. Są to m.in.: usługi noclegowe, żywieniowe, usługi związane z rekreacją bierną i aktywną. Agroturystyczną bazę noclegową w powiecie gnieźnieńskim stanowią głównie pokoje gościnne (57,0%) i domy wakacyjne (31,0%). Znacznie rzadziej wykorzystywane są pokoje sezonowe (8,0%) i mieszkania wakacyjne (4,0%). Większość gospodarstw umożliwia korzystanie najczęściej ze wspólnej dla gości kuchni i łazienki. Niestety usługi noclegowe na poziomie bardzo dobrym, w ocenie gości, świadczy zaledwie 57,1% gospodarstw agroturystycznych w powiecie gnieźnieńskim.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 4/2003.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 17 grudzień 2007 14:06
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Solaris wchodzi na rynek holenderski

Solaris wchodzi na rynek holenderski

40 przegubowych autobusów nowy Solaris Urbino 18 zostanie zamówionych przez firmę Connexxion. Będąca własnością Trandev,...

Płatności BLIKiem u kuriera DPD Polska

Płatności BLIKiem u kuriera DPD Polska

Z początkiem kwietnia br. DPD Polska wprowadziła możliwość realizacji należności za pobranie przez system BLIK...

Fundacja GS1 Polska dołączyła do grona wystawców podczas XII Targów…

Fundacja GS1 Polska dołączyła do grona wystawców podczas XII Targów eHandlu

10 maja 2017 roku w Gdańsku odbędzie się największa impreza w formule targowej skierowana do...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj