logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Zarządzanie logistyczno-marketingowe gospodarstwami agroturystycznymi w powiecie gnieźnieńskim

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Zarządzanie logistyczno-marketingowe jest wyrazem integracji logistyki, jako koncepcji zarządzania zorientowanej na przepływy i marketing. Obie wspomniane koncepcje zarządzania weryfikowane są na rynku, determinując strategię działania przedsiębiorstwa w zakresie zaopatrzenia i zbytu.

"Marketing obejmuje w tym ujęciu całokształt czynności i  instrumentów, których bezpośrednim celem jest rozpoznanie, określenie i kreowanie potencjałów rynkowych efektów i sukcesów przedsiębiorstwa. Logistyka skupia się natomiast na kreowaniu i wykorzystaniu potencjałów efektywności i sukcesów przedsiębiorstwa, zorientowanej na wzrost świadczeń na rzecz klientów".
Zarządzanie logistyczno-marketingowe daje możliwości efektywnego wykorzystania potencjału i zdolności firmy. Dla osiągnięcia najwyższego poziomu zaspokojenia potrzeb i zadowolenia klientów wykorzystuje instrumenty marketingu-mix (produkt, cena, promocja, dystrybucja) i logistyki-mix (transport, magazynowanie, kształtowanie zapasów, pakowanie, realizacja zamówień, proces obsługi).

Efekty zarządzania logistyczno-marketingowego można ująć w formule "4C" i "7W", co prezentuje rys. 2. Działalność agroturystyczna - rozumiana jako świadczenie usług turystycznych przez rolników w ich gospodarstwach rolnych może być również zarządzana z wykorzystaniem instrumentów marketingu-mix i logistyki-mix.
Właściciele gospodarstw agroturystycznych w powiecie gnieźnieńskim z powodzeniem, lecz niejednokrotnie bezwiednie zarządzają swoim rodzinnym przedsięwzięciem w ramach strategii logistyczno-marketingowej. Dbając o to, by oferowany produkt agroturystyczny był właściwy i zaspokajał potrzeby klientów, stosują strategie produktu. Produkt turystyczny, w tym i agroturystyczny, należy rozpatrywać na 3 poziomach:
1. produkt podstawowy - będący usługą dającą korzyści podstawowe, której celem jest zaspokojenie określonych potrzeb konsumentów
2. produkt rzeczywisty - będący konkretną ofertą sprzedaży
3. produkt wzbogacony – obejmujący wszystkie formy dodatkowych korzyści, które producenci mogą wbudować w produkt rzeczywisty, by zwiększyć atrakcyjność oferty.

Rdzeniem produktu agroturystycznego, tworzonego przez gospodarstwa agroturystyczne powiatu gnieźnieńskiego jest dostarczenie satysfakcji z wypoczynku na wsi, poprzez zapewnienie ciszy, spokoju, kontaktu z przyrodą i folklorem. Tak zbudowany produkt podstawowy w dużej mierze zaspokaja oczekiwania gości. Gospodarstwa agroturystyczne funkcjonujące na terenie powiatu gnieźnieńskiego przy konstruowaniu produktu podstawowego wykorzystują naturalne korzyści wynikające z bliskości lasów i jezior. Wszystkie gospodarstwa zlokalizowane są w odległości nie większej niż 10 km od lasu, a tylko 23% z nich usytuowanych jest w odległości powyżej 5 km od jeziora.
Przeznaczony do kupna produkt rzeczywisty, obejmuje podstawowe usługi z określonym minimum oczekiwań gości, które muszą być spełnione. Są to m.in.: usługi noclegowe, żywieniowe, usługi związane z rekreacją bierną i aktywną. Agroturystyczną bazę noclegową w powiecie gnieźnieńskim stanowią głównie pokoje gościnne (57,0%) i domy wakacyjne (31,0%). Znacznie rzadziej wykorzystywane są pokoje sezonowe (8,0%) i mieszkania wakacyjne (4,0%). Większość gospodarstw umożliwia korzystanie najczęściej ze wspólnej dla gości kuchni i łazienki. Niestety usługi noclegowe na poziomie bardzo dobrym, w ocenie gości, świadczy zaledwie 57,1% gospodarstw agroturystycznych w powiecie gnieźnieńskim.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 4/2003.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 17 grudzień 2007 14:06
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

OT Logistics S.A. rozszerza skład zarządu

OT Logistics S.A. rozszerza skład zarządu

Rada nadzorcza spółki OT Logistics S.A. powołała w skład zarządu Andrzeja Klimka, dotychczasowego dyrektora Dywizji...

Grupa GEFCO wspiera logistycznie rejs Bimedia Challenge z Alaski na…

Grupa GEFCO wspiera logistycznie rejs Bimedia Challenge z Alaski na Grenlandię

Grupa GEFCO, światowy gracz w logistyce dla przemysłu i europejski lider w logistyce dla branży...

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu…

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu produktów agro

Grupa Kapitałowa OT Logistics wydzierżawiła nowe wagony typu Tagnpps, które pozwolą spółce na uzupełnienie oferty...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj