logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Podsumowanie 2008 roku w branży TSL

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zapraszamy do lektury raportu podsumowującego rok 2008 w branży TSL w Polsce.

Raport przygotował zespół analityków z firmy Apreo Logistics SA.
Ubiegłego roku w polskiej branży TSL nie można zaliczyć do najlepszych. Dysproporcja pomiędzy podażą usług transportowych a popytem na nie doprowadziła do wyniszczającej walki cenowej. Pod koniec roku rynek odczuł skutki spowolnienia gospodarczego i w tradycyjnie jednym z najlepszych miesięcy - listopadzie zanotowano gorsze wyniki niż w latach ubiegłych. Cechą charakterystyczną polskich firm transportowych stają się kilkutygodniowe przerzuty towarów po całej Europie, którymi przewoźnicy rekompensują sobie gorsze stawki za kilometr. Apreo Logistics - spedytor i dostawca usług na terenie Polski i Europy, zarządzający flotą ponad 500 samochodów, na podstawie własnych danych statystycznych zdecydował się na podsumowanie ubiegłego roku.
Centralna pozycja Polski na mapie Europy sprzyja rozwojowi branży TSL w naszym kraju. W ostatnich latach napływ inwestycji zagranicznych spowodował jeszcze szybszy postęp transportu i logistyki. Szacuje się, że ten sektor gospodarki ma obecnie prawie 5 - procentowy udział w wytwarzanym PKB.
Z danych Apreo wynika, że od początku roku zauważalny był wzrostowy trend liczby przewożonych ładunków. Kulminacja liczby przewiezionych ładunków miała miejsce w październiku. W polskim transporcie panuje sezonowość, z tego powodu we wrześniu, październiku i listopadzie przewozi się więcej towarów niż w pozostałych miesiącach. Jest to obserwowany od wielu lat trend, mający miejsce właściwie we wszystkich europejskich gospodarkach. Zwiększona produkcja po sezonie urlopowym i przed świętami, ma odzwierciedlenie w zwiększonym popycie na usługi transportowe.  W tym roku szczyt przypada głównie na październik, natomiast w listopadzie ze względu na napięcie przedkryzysowe oraz mniejszą liczbę dni pracujących (tzw. "efekt kalendarzowy") liczba transportów maleje. W ubiegłych latach zazwyczaj to właśnie listopad był miesiącem rekordowym.
Najwięcej ładunków wyrusza w trasę z województwa łódzkiego. Położenie w centrum Polski sprawia, że w regionie tym ma siedzibę duża liczba firm transportowych i z roku na rok przybywa tu nowoczesnych powierzchni magazynowych. Istotną rolę odgrywa również fakt, że w regionie tym w ostatnim czasie powstało wiele fabryk. W Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej swoje wyroby produkują między innymi tacy giganci jak Dell czy Gillette.
Województwa mazowieckie i śląskie zajmują dwie kolejne pozycje w zestawieniu, przede wszystkim ze względu na bliskość dużych aglomeracji i chłonnych rynków zbytu.
Miejscem docelowym przewożonych ładunków najczęściej jest województwo mazowieckie. Przede wszystkim do Warszawy i jej okolic trafia blisko co czwarty transport w Polsce. Na drugiej pozycji w tej klasyfikacji znajduje się województwo śląskie, które jest odbiorcą o połowę mniejszej liczby transportów niż Mazowsze. Pierwszą trójkę zamyka województwo łódzkie, które jest liderem pod względem załadunku towarów.
 
Cały artykuł w formacie PDF.
 
Ostatnio zmieniany czwartek, 27 wrzesień 2012 10:17
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

UPS uruchamia centrum w Mysłowicach

UPS uruchamia centrum w Mysłowicach

Firma UPS uroczyście otworzyła nowe centrum przeładunkowe w Mysłowicach. Większa powierzchnia i zwiększona przepustowość paczek...

ORLEN oferuje na stacjach tankowanie wodoru

ORLEN oferuje na stacjach tankowanie wodoru

Pierwszy pilotażowy punkt dla aut zasilanych wodorem w Grupie ORLEN został uruchomiony na niemieckiej stacji...

Nowa wersja Specyfikacji Ogólnych GS1

Nowa wersja Specyfikacji Ogólnych GS1

Pojawiła się nowa wersja Specyfikacji Ogólnych GS1. To już siedemnasta odsłona dokumentu, który zawiera techniczne...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj