logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Trans-Południe - strategia indywidualnej obsługi klienta

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W ciągu ostatnich dziesięcioleci nastąpił wzrost znaczenia i złożoności zarządzania logistyką w przedsiębiorstwach produkcyjnych w Polsce. Właściwa organizacja procesów w całej sieci logistycznej jest gwarantem rynkowego sukcesu. "Paliwem" napędzającym silnik łańcucha logistycznego jest klient, który dokonując zakupu uruchamia kolejne działania, czyli produkcję tego, co zostało sprzedane, a nie jak wcześniej - sprzedawanie tego, co zostało wyprodukowane.

Obecnie, gdy wiele przedsiębiorstw oferuje produkty porównywalnej jakości, po zbliżonych cenach, podobnie je promując, tym, co jest w stanie odróżnić ich ofertę od oferty konkurencji w sposób wyraźny i trwały, jest świetnie zorganizowana obsługa klienta. Jej poziom zależy od szeregu decyzji podejmowanych przez logistyków w sferze prognozowania popytu, zakupów, produkcji, transportu, magazynowania, a przede wszystkim od czasu. Menedżerowie przedsiębiorstw produkcyjnych zdają sobie sprawę, że działalnością, w której oszczędności czasu mogą być najbardziej odczuwalne dla klientów, jest magazynowa i transportowa obsługa rynku. Konsekwencją jest to, iż logistyka jest najczęściej wyłączanym "na zewnątrz" obszarem funkcjonowania organizacji, dzięki czemu może ona prowadzić swoją kluczową działalność (core activity), dla której została powołana. Natomiast odpowiedzialność za właściwe funkcjonowanie procesów logistycznych przeszła na operatorów, specjalizujących się w obsłudze transportowej i magazynowej zakładów produkcyjnych.

Na początku lat dziewięćdziesiątych szereg przedsiębiorstw "pozbyło się" przede wszystkim działów transportowych. W wielu przypadkach polegało to na tworzeniu spółek transportowych na bazie posiadanego już potencjału. Taki też był początek działalności Trans-Południe (T-P), firmy, która powstała w roku 1993 jako spółka cywilna, w skład której wchodzili indywidualni przewoźnicy świadczący usługi transportowe na rzecz TC Dębica SA, a następnie Grupy Goodyear. Z czasem dołączyli do grupy klientów T-P m.in. Huta Szkła Owens Illinois Polska S.A. oraz Grupa Can-Pack. Podejmowane w Trans-Południe decyzje zgodne są z koncepcją sprzedaży konsultowanej indywidualnie z klientem. Umożliwia to dostosowanie oferty usługowej do specjalnych potrzeb obsługiwanych załadowców i zamiast oferować jednolity, "zestandaryzowany" serwis, potrzeby klientów ustalane są w drodze konsultacji i analiz, by zwiększyć sprawność i efektywność ich funkcjonowania.

Warunki działania na dynamicznie rozwijającym się rynku usług logistycznych w Polsce w latach dziewięćdziesiątych skłoniły Trans-Południe do rozszerzenia wachlarza świadczonych usług o magazynowanie, które wraz z upowszechnieniem się filozofii Just-in-Time, partnerstwa i logistycznego łańcucha dostaw, zaczęło odgrywać strategiczną rolę w osiąganiu takich celów logistycznych, jak krótsze cykle realizacji zamówienia, niższy poziom zapasów, niższe koszty, a przede wszystkim lepszy poziom obsługi klienta.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 5/2004.
Ostatnio zmieniany piątek, 02 marzec 2007 07:48
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Ostatnia szansa na listopadowe szkolenia o kodach kreskowych i etykiecie…

Ostatnia szansa na listopadowe szkolenia o kodach kreskowych i etykiecie logistycznej

Fundacja GS1 Polska serdecznie zaprasza do udziału w wyjątkowych szkoleniach stacjonarnych, przygotowanych na podstawie najlepszych...

Solaris dostarcza pierwszy przegubowy autobus elektryczny do stolicy

Solaris dostarcza pierwszy przegubowy autobus elektryczny do stolicy

Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie otrzymały właśnie w dzierżawę autobus elektryczny o długości 18 metrów...

Michelin solutions z europejskim kontraktem od XPO Logistics

Michelin solutions z europejskim kontraktem od XPO Logistics

Spółka Michelin solutions podpisała umowę o współpracy z XPO Logistics, wiodącym dostawcą usług transportowych i...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj