logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Rynek środków transportu ciężarowego i dostawczego w 2007 r.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Rynek samochodów ciężarowych w 2007 roku rozwijał się bardzo dynamicznie. Wzrost spowodowany był dobrą koniunkturą gospodarczą a przede wszystkim dalszym rozwojem branży budowlanej. Tendencje wzrostowe były jednak hamowane rozbieżnościami między popytem a podażą samochodów ciężarowych, głównie powyżej 15 t DMC, mocną złotówką i utrzymującym się nadal niedoborem wykwalifikowanych kierowców.

Przedsiębiorcy w 2007 roku zakupili 22 635 samochodów ciężarowych powyżej 6 t DMC i jest to duży wzrost w stosunku do roku 2006, który zamknięto liczbą 14 709 sztuk. Największy popyt odnotowano na pojazdy najcięższe, czyli powyżej 15 t DMC, których sprzedano 19 565 sztuk, a pojazdów między 6 - 15 t w ilości 3 070 sztuk. Największym powodzeniem wśród samochodów najcięższych cieszyły się ciągniki siodłowe, których sprzedano 14 474 sztuk. Podobnie, jak w 2006 roku, najwięcej sprzedał koncern MAN, uzyskując 19,2% udział w rynku. Na drugim miejscu znalazł się DAF, któremu przypadło 17,3% udziału w rynku. Trzecie miejsce zajęło Volvo z 15%. Zapotrzebowanie na samochody ciężarowe nadal się utrzymuje, co dobrze rokuje na rok 2008. Tym bardziej, że nadal mamy do czynienia z trendem wzrostowym zawieranych umów leasingowych, a należy przypomnieć, że ta forma pozyskiwania środków transportowych kształtuje się na poziomie około 90%. Pewnym problemem już dziś jest brak miejsc serwisowych, których nie przybyło wraz ze wzrostem ilości sprzedanych aut i jeżeli trend się utrzyma, to producenci będą musieli w najbliższym czasie sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu na obsługę serwisową.

Rok 2007 był również rekordowy pod względem sprzedaży aut dostawczych do 3,5 t DMC. Rok zamknięto sprzedażą 53 500 samochodów, co stanowiło 35% więcej, niż w roku 2006, który również należał do rekordowych. Na pierwszym miejscu pod względem ilości sprzedanych aut już tradycyjnie figuruje Fiat, któremu udało się sprzedać 10 482 auta i osiągnąć 19,6% udziału w rynku. Na uwagę zasługuje fakt, że jest to wynik o 30% większy, niż przed rokiem. Na drugim miejscu uplasował się francuski Renault z 13% udziałem w rynku. Trzecie miejsce przypadło Volkswagenowi z 12,5% udziałem w ogólnej sprzedaży "dostawczaków" w Polsce.

Najlepiej sprzedającym się samochodem dostawczym na polskim rynku był w 2007 roku Fiat Ducato, którego sprzedano w ilości 3 678 sztuk. Na drugim miejscu znalazł się Ford Transit z ilością 3 124 sztuk. Trzecie miejsce przypadło Renault Master, którego sprzedano 3 049 egzemplarzy. Kolejne miejsca zajęły takie modele jak: Volkswagen Caddy, Nissan Navara, Volkswagen Transporter, Fiat Panda Van, Mercedes Sprinter, Citroen Jumper, Peugeot Boxer, Fiat Doblo, Renault Traffic, Citroën Berlingo, Peugeot Partner, Toyota Hilux, Iveco Daily, Fiat Seicento Van, Renault Kangoo Express, Mitsubishi L200 i na końcu pierwszą dwudziestkę zamyka Mercedes Vito.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 2/2008.

 
Ostatnio zmieniany czwartek, 22 listopad 2012 11:35

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

PEKAES wzmacnia międzynarodową sieć połączeń

PEKAES wzmacnia międzynarodową sieć połączeń

Operator logistyczny PEKAES wprowadził regularne, bezpośrednie połączenie do Rumunii. Po Czechach, Słowacji i Niemczech to...

DB Schenker nabywa udziały na globalnym rynku internetowym uShip

DB Schenker nabywa udziały na globalnym rynku internetowym uShip

DB Schenker inwestuje miliony w celu wzmocnienia strategicznej współpracy z amerykańską internetową giełdą transportową uShip,...

MAN Trucknology® Days 2017

MAN Trucknology® Days 2017

Od 23 do 25 marca 2017 r. odbędą się w Monachium MAN Trucknology® Days. Na...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj