logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Kierunki współczesnych badań transportowych na świecie - cz. 2

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Kierunki współczesnych badań transportowych na świecie - cz. 1

Przegląd problemów prezentowanych na ostatnich Światowych Konferencjach Badań Transportowych

WCTR 1998 Antwerpia
Światowa Konferencja Badań Transportowych w Antwerpii w 1998 roku odbywała się w ramach ośmiu głównych obszarów tematycznych. Po konferencji zdecydowano o wyborze najlepszych artykułów i ich publikacji przez Wydawnictwo Pergamon jako Conference Proceedings. Obszary badawcze, ustalone w ramach WCTR, ulegały niewielkim modyfikacjom na przestrzeni 30 lat (zmienna jest natomiast struktura szczegółowa tematów w poszczególnych obszarach, zależnie od tematów zgłoszonych referatów). Na konferencji w Antwerpii ukształtowała się następująca struktura tematyczna:
A. Gałęzie transportu
B. Systemy transportowe
C. Planowanie, działalność, zarządzanie i kontrola
D. Modelowanie w transporcie
E. Ocena, wycena, scenariusze
F. Ekonomika i inżynieria przestrzenna oraz środowiskowa
G. Transport w krajach rozwijających się
H. Polityka transportowa, de-regulacje, subwencje, i/lub inwestycje.
W tabeli 53 zestawiono liczbę referatów konferencyjnych w poszczególnych obszarach tematycznych. Na konferencję zgłoszono blisko 900 referatów, z czego największy udział stanowiła tematyka związana z modelowaniem w transporcie. Następną znaczącą ilościowo grupę referatów stanowiły prace z zakresu planowania, działalności operacyjnej, zarządzania i kontroli w transporcie. Relatywnie niewiele badań prezentowano z zakresu polityki transportowej i krajów rozwijających się.

WCTR 2001 Seul
Konferencja WCTR w Seulu w 2001 roku odbywać się miała pierwotnie zgodnie z ustalonym na poprzednich konferencjach podziałem obszarów badawczych. W związku ze zgłoszeniami uczestników, zdecydowano jednak o uzupełnieniu programu WCTR o dodatkowy obszar dotyczący sieci informacyjnych w zakresie badań transportowych (w Seulu w formie panelu dyskusyjnego, w kolejnych konferencjach już jako odrębny obszar „I”, uwzględniony w programie sesji tematycznych). Na konferencję w Seulu zgłoszono blisko 770 artykułów (struktura ilościowa w podziale na grupy zagadnień przedstawiona została w tabeli 5). Podobnie, jak poprzednio, w kwestii ilościowej, największy nacisk położono na badania związane z modelowaniem; nieco mniejsza liczba referatów dotyczyła działalności operacyjnej i poszczególnych gałęzi transportu. Problemy transportu w krajach rozwijających się były zdecydowanie najmniej reprezentowanym obszarem badawczym na tej konferencji.

WCTR 2004 Stambuł
Na X Światową Konferencję Badań Transportowych w Stambule, w Turcji, w 2004 roku zgłoszono około 680 referatów. Struktura obszarów badawczych została już na stałe wzbogacona o temat „I”, dotyczący sieci informacyjnych w badaniach transportowych. Uznano, że problem przepływu informacji między naukowcami oraz między decydentami polityki transportowej a sferą nauki, i przede wszystkim między sektorem przemysłu a naukowcami, jest szczególnie pilny i wymagający uwagi. Strukturę ilościową referatów w poszczególnych obszarach badawczych przedstawiono w tabeli 5. W Stambule dominowały artykuły dotyczące planowania i działalności operacyjnej, dużą grupę stanowiły prezentacje modeli, ale też znacznie większy nacisk położono na problemy polityki transportowej, szczególnie kwestii implementacyjnych. Szczegółowy podział tematyczny poszczególnych obszarów badawczych przedstawiono obok.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 4/2008.

 
Ostatnio zmieniany czwartek, 22 listopad 2012 11:33

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Kody kreskowe w poznańskim szpitalu

Kody kreskowe w poznańskim szpitalu

Szpital Wojewódzki w Poznaniu rozpoczyna projekt w zakresie wykorzystania kodów kreskowych GS1, które pozwolą nie...

Pokaz innowacyjnych rozwiązań w ramach Internetu Rzeczy w Poznaniu

Pokaz innowacyjnych rozwiązań w ramach Internetu Rzeczy w Poznaniu

20 października w siedzibie firmy Talex odbyła się prezentacja nowatorskiego projektu Wielkopolskiego Internetu Rzeczy (WIR)....

Pierwsza w Polsce prezentacja innowacyjnego systemu zintegrowanych rozwiązań dla flot…

Pierwsza w Polsce prezentacja innowacyjnego systemu zintegrowanych rozwiązań dla flot Goodyear Proactive Solutions

Goodyear Tire & Rubber Company wprowadził na polski rynek nową, paneuropejską usługę Goodyear Proactive Solutions....

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj