logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Kierunki współczesnych badań transportowych na świecie - cz. 2

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Kierunki współczesnych badań transportowych na świecie - cz. 1

Przegląd problemów prezentowanych na ostatnich Światowych Konferencjach Badań Transportowych

WCTR 1998 Antwerpia
Światowa Konferencja Badań Transportowych w Antwerpii w 1998 roku odbywała się w ramach ośmiu głównych obszarów tematycznych. Po konferencji zdecydowano o wyborze najlepszych artykułów i ich publikacji przez Wydawnictwo Pergamon jako Conference Proceedings. Obszary badawcze, ustalone w ramach WCTR, ulegały niewielkim modyfikacjom na przestrzeni 30 lat (zmienna jest natomiast struktura szczegółowa tematów w poszczególnych obszarach, zależnie od tematów zgłoszonych referatów). Na konferencji w Antwerpii ukształtowała się następująca struktura tematyczna:
A. Gałęzie transportu
B. Systemy transportowe
C. Planowanie, działalność, zarządzanie i kontrola
D. Modelowanie w transporcie
E. Ocena, wycena, scenariusze
F. Ekonomika i inżynieria przestrzenna oraz środowiskowa
G. Transport w krajach rozwijających się
H. Polityka transportowa, de-regulacje, subwencje, i/lub inwestycje.
W tabeli 53 zestawiono liczbę referatów konferencyjnych w poszczególnych obszarach tematycznych. Na konferencję zgłoszono blisko 900 referatów, z czego największy udział stanowiła tematyka związana z modelowaniem w transporcie. Następną znaczącą ilościowo grupę referatów stanowiły prace z zakresu planowania, działalności operacyjnej, zarządzania i kontroli w transporcie. Relatywnie niewiele badań prezentowano z zakresu polityki transportowej i krajów rozwijających się.

WCTR 2001 Seul
Konferencja WCTR w Seulu w 2001 roku odbywać się miała pierwotnie zgodnie z ustalonym na poprzednich konferencjach podziałem obszarów badawczych. W związku ze zgłoszeniami uczestników, zdecydowano jednak o uzupełnieniu programu WCTR o dodatkowy obszar dotyczący sieci informacyjnych w zakresie badań transportowych (w Seulu w formie panelu dyskusyjnego, w kolejnych konferencjach już jako odrębny obszar „I”, uwzględniony w programie sesji tematycznych). Na konferencję w Seulu zgłoszono blisko 770 artykułów (struktura ilościowa w podziale na grupy zagadnień przedstawiona została w tabeli 5). Podobnie, jak poprzednio, w kwestii ilościowej, największy nacisk położono na badania związane z modelowaniem; nieco mniejsza liczba referatów dotyczyła działalności operacyjnej i poszczególnych gałęzi transportu. Problemy transportu w krajach rozwijających się były zdecydowanie najmniej reprezentowanym obszarem badawczym na tej konferencji.

WCTR 2004 Stambuł
Na X Światową Konferencję Badań Transportowych w Stambule, w Turcji, w 2004 roku zgłoszono około 680 referatów. Struktura obszarów badawczych została już na stałe wzbogacona o temat „I”, dotyczący sieci informacyjnych w badaniach transportowych. Uznano, że problem przepływu informacji między naukowcami oraz między decydentami polityki transportowej a sferą nauki, i przede wszystkim między sektorem przemysłu a naukowcami, jest szczególnie pilny i wymagający uwagi. Strukturę ilościową referatów w poszczególnych obszarach badawczych przedstawiono w tabeli 5. W Stambule dominowały artykuły dotyczące planowania i działalności operacyjnej, dużą grupę stanowiły prezentacje modeli, ale też znacznie większy nacisk położono na problemy polityki transportowej, szczególnie kwestii implementacyjnych. Szczegółowy podział tematyczny poszczególnych obszarów badawczych przedstawiono obok.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 4/2008.

 
Ostatnio zmieniany czwartek, 22 listopad 2012 11:33

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj