logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Odległość boczna manewru wyprzedzania statków morskich na akwenach ograniczonych

  • Kategoria: Transport i spedycja
  • Napisane przez  Piotr LIZAKOWSKI, Wydział Nawigacyjny, Katedra Eksploatacji Statku ul. Aleja Jana Pawła II , - Gdynia email: piotrliz@poczta.onet.pl
  • wtorek, 01, styczeń 2013 12:00
  • Wydrukuj
  • Tekst
  • Email
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Bezpieczeństwo manewrów wyprzedzania statków morskich jest istotnym elementem podczas realizacji nawigacji na akwenach ograniczonych. Specyfika akwenu ograniczonego redukuje dostępną przestrzeń manewrową. Jednym z elementów decydującym o bezkolizyjnym wykonaniu manewru wyprzedzania jest prawidłowa ocena odległości bocznej pomiędzy statkami w trakcie wykonywania tego manewru. W artykule przedstawiono przyczyny kolizji statków podczas wyprzedzania na akwenach ograniczonych.
1. WPROWADZENIE
Prowadzenie żeglugi na morzu związane jest z ryzykiem, które jest kształtowane w zależności od rejonu pływania, parametrów statku, osób prowadzących daną jednostkę oraz warunków hydrometeorologicznych. Nawigacja to prowadzenie statku z uwzględnieniem warunków zewnętrznych, określaniem jego położenia, w celu bezpiecznego przeprowadzenia zgodnego z zadaniem transportowym. Do warunków zewnętrznych będziemy zaliczać charakterystykę batymetryczną akwenu wodnego wraz z jego warunkami hydrometeorologicznymi oraz wielkość natężenia ruchu statków. Środowisko, w którym poruszają się statki morskie jest otoczeniem specyficznym, stwarzającym szereg nieprzewidzianych sytuacji. Stały wzrost natężenia ruchu statków ich wielkości powoduje obniżenie bezpieczeństwa w transporcie morskim.
Personel nawigacyjny statków morskich musi realizować nawigację, czyli bezpiecznie przeprowadzić statek z portu wyjścia do portu docelowego, w warunkach, w których prawdopodobieństwo zderzenia z innym obiektem jest wysokie [2, 3]. Konsekwencje takiego zdarzenia obejmują zarówno utratę środków transportu, zagrożenie życia ludzkiego (załoga oraz pasażerowie) i zanieczyszczenie środowiska. Kolizje statków na morzu będą się zdarzały zawsze, szczególnie często w obszarach ograniczonych i trudnych warunkach pogodowych, w których nawigator pod wpływem stresu, jest narażony na podjęcie niewłaściwej decyzji w celu uniknięcia zderzenia w trakcie manewru wyprzedzania.
Wyposażanie statków w systemy wykrywania obiektów, wzajemnych środków łączności jest standardem. Jednak systemy te nie zawierają elementu doradczego, pozwalającego na wypracowanie i wskazanie prawidłowej decyzji jaką należy podjąć celem uniknięcia kolizji. (...)

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Goodyear testuje inteligentne opony i system zarządzania dla autonomicznej floty…

Goodyear testuje inteligentne opony i system zarządzania dla autonomicznej floty

Jako wieloletni lider w zarządzaniu oponami zespołów wyścigowych oraz flot ciężarowych i lotniczych, Goodyear Tire...

Europejska ekspansja Grupy Mainfreight - operator otworzył nowy oddział we…

Europejska ekspansja Grupy Mainfreight - operator otworzył nowy oddział we Włoszech

Mainfreight Europe, będący częścią nowozelandzkiej Grupy Mainfreight, ogłosił otwarcie kolejnego europejskiego oddziału, tym razem we...

Trzech przewoźników na jednym blankiecie - ruszył Pakiet Podróżnika

Trzech przewoźników na jednym blankiecie - ruszył Pakiet Podróżnika

Podróżni w całej Polsce mogą już kupić pakiet biletów na przejazdy trzech przewoźników - PKP...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj