logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Ocena ryzyka związanego z transportem kolejowym materiałów niebezpiecznych Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Identyfikacja przyczyn powstawania zagrożeń w transporcie materiałów niebezpiecznych
Rozpatrując zagrożenia - możliwości zajścia zdarzenia niepożądanego, (tzn. takiego którego skutkiem są straty), w systemie transportowym, trzeba poprawnie ocenić rodzaj zdarzenia i ustalić jego kategorię. Pozwoli to na odpowiednie postępowanie wobec zaistniałej sytuacji, a więc na podjęcie prawidłowych działań w celu przeciwdziałania skutkom tego typu zdarzenia.

Bardzo często jednak mamy do czynienia z ciągiem wypadków, czyli sekwencją zdarzeń prowadzącą do powstawania strat. Ciąg wypadkowy może być inicjowany przez jedno wydarzenie, ale najczęściej jest pochodną wielu zdarzeń.
Stosowanie się do zaleceń Unii Europejskiej dotyczących międzynarodowego przewozu materiałów niebezpiecznych powoduje, że transport materiałów niebezpiecznych nie musi stwarzać potencjalnego zagrożenia dla zdrowia i życia uczestników ruchu. Na bezpieczeństwo transportu materiałów niebezpiecznych mają wpływ głównie:

  • oznakowanie środka transportu oraz przewożonych materiałów, które ułatwią przybyłym na miejsce wypadku służbom ratunkowym szybkie rozpoznanie zagrożenia,
  • odpowiednie pakowanie materiałów, takie ich zamocowanie, aby uniemożliwić im samoczynne przemieszczanie się,
  • kompletne wyposażenie środka transportu,
  • profesjonalnie wyszkoleni przewoźnicy.

W chwili, gdy dochodzi do zdarzenia, względnie łatwe jest ustalenie jego przyczyn bezpośrednich. Na ogół są one dobrze udokumentowane, Przyczynę bezpośrednią powinno się definiować, jako zdarzenie początkujące.
W przypadku analiz przyczyn pierwotnych, które są podstawowymi przyczynami wystąpienia tego typu zdarzeń, zwykle odnoszą się one do rozwiązań konstrukcyjnych, zasad obsługi systemu poniżej przyjętych norm oraz założeń projektowych.
Błędy ludzkie wskazywane są najczęściej, jako główne przyczyny powstania zdarzeń niepożądanych, które bezpośrednio determinują przebieg awarii, mimo to istotniejsze dla powstania awarii są zdarzenia pierwotne. Niżej podjęto próbę sklasyfikowania i przedstawienia głównych grup pierwotnych przyczyn zagrożeń w odniesieniu do przewozu materiałów niebezpiecznych. Zestawienie powstało na podstawie analizy podobnych zestawień dotyczących systemów technicznych oraz obserwacji modelowego procesu transportowego materiałów niebezpiecznych. (...)

Artykuł zawiera 15107 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

 

 

 

Ostatnio zmieniany środa, 28 styczeń 2015 15:01

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Firmy transportowe stawiają na Trójmiasto

Firmy transportowe stawiają na Trójmiasto

Omega Pilzno, firma specjalizująca się w transporcie, spedycji i usługach logistycznych, wynajęła ponad 12 tys....

Dachser dla producentów światłowodów

Dachser dla producentów światłowodów

DACHSER, globalny operator logistyczny, umożliwia firmie OFS międzynarodowy rozwój i zapewnia efektywne wsparcie z zakresu...

Pierwsze na świecie autobusy elektryczne do poboru krwi

Pierwsze na świecie autobusy elektryczne do poboru krwi

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach podpisało z firmą Solaris umowę na dostarczenie dwóch...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj