logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Znaczenie przepisów dotyczących bezpieczeństwa w transporcie towarowym dla funkcjonowania transportu międzynarodowego

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Transport towarów odgrywa we współczesnej gospodarce kluczową rolę. Dzięki postępowi technicznemu i technologicznemu przepływ ładunków stał się szybszy i bardziej efektywny, co umożliwiło wzrost światowego handlu oraz rozwój nowoczesnych systemów produkcji. Wiele przedsiębiorstw, korzystając z nowych możliwości oraz chcąc obniżyć koszty, przeniosło produkcję swoich wyrobów w odległe rejony świata. Nasiliła się również tendencja do wdrażania systemów zaopatrzenia Just-In-Time, wymagających dużej niezawodności i punktualności dostaw. Coraz ważniejszy stał się zatem niezawodny, terminowy i bezpieczny transport ładunków. Przed 2001 rokiem zapewnienie bezpieczeństwa w transporcie towarowym sprowadzało się przede wszystkim do egzekwowania zakazu przemytu nielegalnych ładunków i kontroli na granicach.
Ataki terrorystyczne w Stanach Zjednoczonych w dniu 11 września 2001 roku zmieniły sposób postrzegania bezpieczeństwa. Okazało się bowiem, że sam środek transportu, wykorzystany w nieodpowiedni sposób, może stać się niebezpiecznym narzędziem, a zagadnienie bezpieczeństwa w transporcie jest zatem bardziej złożone niż przypuszczano - poza ochroną przed zniszczeniem bądź zaginięciem ładunku, środka transportu czy uszkodzeniem elementów infrastruktury, powinno obejmować również zabezpieczenie antyterrorystyczne. Konsekwencją zamachów było również podjęcie szeregu inicjatyw i stworzenie przepisów na poziomie państw oraz organizacji krajowych i międzynarodowych, dzięki którym możliwe jest minimalizowanie ryzyka wystąpienia zakłóceń. Celem niniejszego opracowania jest określenie, w jaki sposób wspomniane przepisy mogą oddziaływać na funkcjonowanie transportu międzynarodowego.
Podstawowe pojęcia
W ramach transportu towarowego podjęto szereg nowych inicjatyw mających na celu minimalizowanie ryzyka wystąpienia zakłóceń. Ogół podejmowanych działań i zaangażowanych podmiotów określono za pomocą wspólnego pojęcia Supply Chain Security (SCS), które na język polski tłumaczone jest jako bezpieczeństwo w łańcuchu dostaw. Pojęcie to oznacza procedury i środki ochrony elementów łańcucha dostaw oraz jego otoczenia przed działalnością przestępczą i terrorystyczną, przy czym w niniejszym opracowaniu skupiono się na węższym zagadnieniu przepisów dotyczących bezpieczeństwa w transporcie towarów. (...)

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

OT Logistics S.A. rozszerza skład zarządu

OT Logistics S.A. rozszerza skład zarządu

Rada nadzorcza spółki OT Logistics S.A. powołała w skład zarządu Andrzeja Klimka, dotychczasowego dyrektora Dywizji...

Grupa GEFCO wspiera logistycznie rejs Bimedia Challenge z Alaski na…

Grupa GEFCO wspiera logistycznie rejs Bimedia Challenge z Alaski na Grenlandię

Grupa GEFCO, światowy gracz w logistyce dla przemysłu i europejski lider w logistyce dla branży...

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu…

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu produktów agro

Grupa Kapitałowa OT Logistics wydzierżawiła nowe wagony typu Tagnpps, które pozwolą spółce na uzupełnienie oferty...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj