logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Koleje Dużych Prędkości w Polsce - praktyczne elementy logistyki

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Koleje dużych prędkości to najbardziej dynamicznie rozwijający sie segment transportu zbiorowego, nie tylko w zaawansowanych technologicznie krajach Europy Zachodniej takich jak Francja, Hiszpania, Niemcy, czy Włochy, ale i w krajach rozwijających się, takich jak choćby Chiny, Turcja, Maroko, Argentyna. Koleje dużych prędkości stanowią ważną alternatywę dla indywidualnego transportu drogowego, który w wielu przypadkach jest na już na granicy swojej zdolności przewozowej, nie zaspokajając potrzeb wynikających z rosnącej mobilności społeczeństwa oraz ograniczeń infrastruktury transportowej.
W krajach średniej wielkości, do których zalicza się również Polska, nie jest możliwe stworzenie sprawnego systemu transportowego bez budowy kolei dużych prędkości. Średnia prędkość podróży nawet przy dobrym systemie dróg wynosi około 80 - 90 km/h, podczas gdy dla istniejących systemów kolei dużych prędkości jest możliwe uzyskanie średnich prędkości podróżowania zbliżonych do 200 km/h i wyższych. Polska, starając się zmniejszyć różnice w rozwoju gospodarczym w stosunku do rozwiniętych krajów Unii Europejskiej, nie może pozostawać w tyle w dziedzinie kolejnictwa - w szczególności, jeżeli chodzi o rozwój linii dużych prędkości. Co więcej, poprawa dostępności komunikacyjnej na terytorium kraju i łatwość przemieszczania się pomiędzy ośrodkami aglomeracyjnymi, stolicami regionów będą czynnikami stymulującymi dalszy rozwój gospodarczy kraju. Nawet bez specjalistycznych analiz, z punktu widzenia przeciętnego obywatela, łatwo daje się zauważyć, że system transportowy Polski staje się coraz mniej wydolny.
Oprócz niskiej jakości wielu dróg, w tym łączących ważne ośrodki miejskie i aglomeracje, coraz poważniejszy staje się problem zatłoczenia miast samochodami oraz dużej liczby wypadków drogowych o tragicznych skutkach.
Potrzeby transportowe społeczeństwa zaspokajane są coraz mniej efektywnie, coraz bardziej kosztownie, z wysokim poziomem negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne. Za budową kolei dużych prędkości w Polsce przemawiają następujące argumenty:
a) niewystarczający poziom jakości oferty przewozowej, zwłaszcza, jeżeli chodzi o czas przejazdu, b) potrzeba zbudowania brakującego elementu w istniejącej sieci kolejowej. (...)

Artykuł zawiera 21791 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Opakowania w Hillwood Marki

Opakowania w Hillwood Marki

Producent i dystrybutor opakowań, właściciel sklepu internetowego www.e-hurtownia-opakowan.pl wynajął ponad 2 300 m kw. powierzchni...

ADR Tool 2017 - ADR w kieszeni

ADR Tool 2017 - ADR w kieszeni

ADR Tool 2017 to już druga edycja cenionej na świecie aplikacji mobilnej o towarach niebezpiecznych...

GEFCO oficjalnie otwiera oddział w Grecji

GEFCO oficjalnie otwiera oddział w Grecji

GEFCO, światowy gracz w logistyce dla przemysłu i europejski lider w logistyce dla branży motoryzacyjnej,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj