logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Wspomaganie komputerowe konstrukcji rozkładu jazdy pociągów

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Rozkład jazdy pociągów to podstawowy element organizacji przewozów kolejowych stanowiący plan pracy kolei, według którego odbywa się ruch wszystkich pociągów po sieci kolejowej lub jej części. To efekt graficznego przedstawienia tras pociągów w układzie droga - czas czyli wykresu ruchu. Konstrukcja rozkładu jazdy pociągów jest złożonym procesem decyzyjnym. Polega na przyporządkowaniu konkretnych godzin odjazdów i przyjazdów do konkretnych posterunków ruchu i punktów ekspedycyjnych na sieci kolejowej. Jego realizacja jest determinowana różnymi warunkami brzegowymi. Z jednej strony powinien uwzględniać elementarne czasy niezbędne do płynnego prowadzenia ruchu kolejowego, a z drugiej strony oczekiwania użytkowników. W wyniku procesu konstrukcji rozkładu jazdy pociągów otrzymuje się wykres ruchu pociągów w postaci graficznej z wyróżnieniem czasu przyjazdu i odjazdu z poszczególnych posterunków ruchu. Nie jest to jednak zadanie łatwe do wykonania dlatego poszukuje się narzędzi wspomagających pracę konstruktora rozkładu jazdy.
2. ALGORYTM KONSTRUOWANIA ROZKŁADU JAZDY
W procesie konstrukcji rozkładu jazdy można wyróżnić dwa zasadnicze etapy. Pierwszy leży po stronie przewoźnika jest konsekwencją zidentyfikowanego zadania przewozowego (kształtowanie oferty przewozowej). Drugi leżący po stronie zarządcy infrastruktury to efekt realizacji zadania przewozowego (przygotowanie finalnej wersji oferty przewozowej). Etap ten polega na wyznaczeniu czasów jazdy pomiędzy posterunkami ruchu oraz punktami ekspedycyjnymi i fizycznym wprowadzeniem pociągu na wykres ruchu.
Etap pierwszy jak już wspomniano to proces kształtowania oferty przewozowej. Prace powinny rozpocząć się od dokładnej analizy wyników badań potrzeb przewozowych lub popytu. Badania marketingowe potrzeb przewozowych pozwalają na określenie potencjalnej wielkości popytu w uruchamianych przez przewoźnika pociągach i dają odpowiedź czy decyzja o uruchomieniu konkretnego połączenia w konkretnych terminach i o konkretnym czasie była właściwa. Wiedza o popycie dostarcza zaś informacji o wykorzystaniu oferty przewozowej i sugeruje obszary, gdzie należałoby dokonać modyfikacji
[2]. Badania te przeprowadza się w trakcie bieżącego sezonu rozkładowego, miesiąc po wprowadzeniu aktualnego rozkładu w życie.
Należy w tym miejscu zaznaczyć, że do identyfikacji zapotrzebowania na przewóz koniecznym jest zebranie danych dotyczących źródeł i ujść potoku ruchu oraz wnikliwe rozpatrzenie potrzeb zgłaszanych przez różne instytucje, np. (...)

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowy oddział Dachser w Austrii

Nowy oddział Dachser w Austrii

Dachser, jeden z wiodących operatorów logistycznych na świecie, buduje nowy oddział w miejscowości Stans położonej...

DTW Logistics podsumowuje roczną działalność oddziału w Będzinie

DTW Logistics podsumowuje roczną działalność oddziału w Będzinie

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej, podsumował...

Druga edycja konferencji eDelivery już wkrótce!

Druga edycja konferencji eDelivery już wkrótce!

eDelivery 2017 to już druga edycja konferencji o posprzedażowej obsłudze klienta w e-commerce. Przeznaczona jest...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj