logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Najważniejsze porty transportu morskiego i śródlądowego w Niemczech i Polsce Polecamy!

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Położenie regionu nad morzem czy też wzdłuż biegu dużej rzeki zawsze wpływało na rozwój regionu. Miasta położone nad morzem lub rzeką były miejscem wymiany towarów, kontaktów ludzi z różnych stron świata czy krajów, miejscem powstawania nowych poglądów.

Jednym słowem, decydowały w istotny sposób o rozwoju kraju, dobrobycie jego mieszkańców. Pomimo, iż obecnie transport drogowy czy lotniczy przejął wiele funkcji transportu wodnego, to jednak nadal stanowi on istotny element całości transportu. Właściwie prowadzona polityka w tym zakresie wpływa zaś na rozwój gospodarczy kraju. W XXI wieku popyt na usługi przewozowe związany jest z przemieszczaniem towarów, magazynowaniem, zespołem czynności formalnoprawnych, doradztwem, logistyką magazynową, wyspecjalizowanymi usługami IT.

Transport morski i śródlądowy w Niemczech
Rozbudowa i renowacja wielu portów w Niemczech, zastosowanie nowoczesnych technik do transportu morskiego, wybudowanie nowych terminali istotnie usprawniło transport wodny. Przeładunek towarów stał się szybszy i efektywniejszy. Wprowadzono tak zwany "ruch roll-on-roll-off", który znacznie usprawnił zarówno przeładunek towarów, jak i wjazd oraz wyjazd pojazdów z promów. Ponadto w nowoczesnych portach wodnych wybudowano hale chroniące towary przed wilgocią. Do dyspozycji są także miejsca umożliwiające obróbkę produktów ze stali oraz przeładunek wszelakiego rodzaju chemikaliów. Współczesny transport morski stanowi uzupełnienie, wręcz ekonomiczną alternatywę dla transportu kolejowego czy drogowego, generując popyt dla operatorów transportowych i logistycznych, którzy działają w sektorze przewozów lądowych i morskich, stanowiąc integralną część fazy cyrkulacji dóbr.

Do głównych portów Niemiec zaliczamy porty w Hamburgu i Bremerhaven. Należą one do tak zwanych portów wolnych, co oznacza, iż teren portu nie znajduje się pod jurysdykcją celną danego państwa. Mogą tu być przewożone, przechowywane i przetwarzane towary bez opłat celnych. Duży wpływ na sprawne funkcjonowanie portów w Hamburgu czy Bremen ma doskonałe połączenie dróg kolejowych i autostrad z drogami wodnymi. W konkurencji z innymi portami europejskimi, niemieckie porty plasują się na pierwszym miejscu, tworząc jednocześnie płynną sieć komunikacyjną z lądem. Natomiast największym portem śródlądowym na świecie jest otwarty w 1990 roku niemiecki port usytuowany na Renie w Duisburgu. Tu odbywa się handel i wymiana towarów przypływających przede wszystkim z Afryki. Obecnie port należy do najnowocześniejszych na świecie i jest multifunkcjonalnym centrum handlowym. Z kolei jednym z obszarów niemieckich o doskonale rozwiniętym transporcie wodnym jest Brandenburgia. Sieć dróg wodnych rozpościera się na Odrze, Sprewie, Łabie i Haweli. Rzeki te od czasów starożytnych połączone są ze sobą kanałami i były używane do transportu towarów. Stworzono tutaj doskonałe miejsca do przeładunku. Głównym celem polityki transportowej Brandenburgii jest przeniesienie części ruchu z dróg na najbardziej opłacalny, energooszczędny, przyjazny dla środowiska i bezpieczny śródlądowy transport wodny.

Artykuł zawiera 15725 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany wtorek, 10 luty 2015 13:30
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Pasażer ma zawsze dotrzeć do celu - Kulisy pracy dyspozytorów…

Pasażer ma zawsze dotrzeć do celu - Kulisy pracy dyspozytorów ruchu PKP Intercity

Na co dzień czujni, śledzą bieżącą sytuację na sieci kolejowej. Pracują przez cały rok, 24...

Nowy oddział Dachser w Austrii

Nowy oddział Dachser w Austrii

Dachser, jeden z wiodących operatorów logistycznych na świecie, buduje nowy oddział w miejscowości Stans położonej...

DTW Logistics podsumowuje roczną działalność oddziału w Będzinie

DTW Logistics podsumowuje roczną działalność oddziału w Będzinie

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej, podsumował...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj