logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Warianty śródlądowych przewozów kontenerów chłodniczych. Część 1. Analiza uwarunkowań infrastrukturalnych polskich portów śródlądowych do obsługi kontenerów chłodniczych Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Żegluga śródlądowa, którą charakteryzuje masowość, niski poziom energochłonności i kosztów zewnętrznych, od wielu już lat, postrzegana jest jako konkurencyjny sposób transportu ładunków w stosunku do transportu drogowego.

W Europie sieć dróg wodnych śródlądowych pozwala na żeglugę w skali międzynarodowej, regionalnej i lokalnej, tworząc połączenia głównych miast regionu z zapleczem. Sieć tę stanowią 42 000 km dróg wodnych, z których połowa jest dostępna dla statków o tonażu powyżej 1000 t. Rzeki i kanały przecinające miasta pozwalają na połączenia między terminalami lądowymi i stwarzają warunki dla tworzenia różnych wariantów łańcuchów transportowych w obsłudze ładunków.

W północno-zachodniej części Europy sieć dróg wodnych śródlądowych jest silnie rozwinięta, a porty śródlądowe przy głównych drogach wodnych stanowią nawet konkurencję dla niektórych portów morskich, zapewniając bezbarierowy przepływ i obsługę ładunków. Drogi wodne o znaczeniu regionalnym tworzą systemy odwozowo-dowozowe do śródlądowych odcinków i portów bazowych.
Spośród 27 krajów Unii Europejskiej, 18 z nich posiada dobrze rozwiniętą sieć dróg wodnych. Największe znaczenie ma droga wodna Ren-Men-Dunaj, przebiegająca przez ponad 10 krajów europejskich, pozwalająca na transport ładunków z Morza Północnego do Morza Czarnego.
Obecnie wielkość przewozów wszystkich rodzajów ładunków żeglugą śródlądową w Europie to około 500 mln t/rok. Poza ładunkami masowymi, w coraz większym stopniu transportowane są towary użytkowe. W ostatnich latach w krajach Europy Zachodniej obserwuje się aktywne włączanie żeglugi śródlądowej w obsługę ładunków skonteneryzowanych. Zakłada się, że do roku 2020 przewóz kontenerów ulegnie znacznemu zwiększeniu. Jest to spowodowane zarówno wieloma zaletami tej formy żeglugi, jak również koniecznością realizacji założeń polityki transportowej UE.

W kontenerach przewożone są niemal wszystkie rodzaje ładunków, zarówno o niskiej, jak i wysokiej podatności transportowej, w tym też towary żywnościowe. Część tych towarów stanowią ładunki szybko psujące się, których udział to obecnie około 8-10% wszystkich transportowanych ładunków. Wymagają one zapewnienia określonych warunków klimatycznych (parametrów mikroklimatu) podczas ich transportu i przechowywania, takich jak: stała temperatura, wilgotność względna powietrza, wentylacja itp., a ich przewóz (zarówno w stanie zamrożonym, jak i schłodzonym) często odbywa się w kontenerach chłodniczych.

Artykuł zawiera 21470 znaków.

Warianty śródlądowych przewozów kontenerów chłodniczych. Część 2. Ocena możliwości realizacji przewozów na wybranych trasach

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany czwartek, 17 marzec 2016 09:06
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy…

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią Europejską

Podpisana 30 października 2016 roku w Brukseli umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią...

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Instytut Logistyki i Magazynowania zaprasza 5.10.2017 r. na szkolenie pt. "Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak...

Agility ocenia wpływ Brexitu na rynki wschodzące

Agility ocenia wpływ Brexitu na rynki wschodzące

Agility, globalny dostawca zintegrowanych rozwiązań logistycznych, opublikował raport o sytuacji na rynkach wschodzących w pierwszej...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj