logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

O portalu e-Justice słów kilka...

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Zajmując się problematyką elektronizacji postępowań sądowych nie sposób pominąć portalu e-Justice, o którym zapewne niewielu z nas słyszało, a jeszcze mniejszy odsetek kiedykolwiek miał okazję zobaczyć jakie treści można na nim znaleźć. Jeden wpis na blogu nie spowoduje zapewne lawiny wejść na stronę internetową portalu (chociaż oczywiście mogę się mylić), ale jeśli chociaż jedna z osób czytających skorzysta z niego, na pewno będę miała poczucie osobistej satysfakcji. Dlaczego portal e-Justice jest warty naszej uwagi?

Otóż przede wszystkim stanowi on źródło wiedzy na temat funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w poszczególnych państwach Unii Europejskiej, prowadzony jest we wszystkich językach urzędowych UE, w tym także oczywiście w naszym języku ojczystym. Jeśli jeszcze nadmienię, że skorzystanie z niego jest zupełnie bezpłatne i nie wymaga - w podstawowej wersji - żadnego logowania, to mam nadzieję, że w tej chwili już wszyscy są przekonani do tego, że warto z portalu e-Justice korzystać. W poszukiwaniu odpowiedzi na pytania: jak zweryfikować czy rzeczywiście nasz zagraniczny kontrahent istnieje, w jaki sposób znaleźć prawnika w Niemczech, jak korzystać z elektronicznej księgi wieczystej w Czechach itp. warto zajrzeć na portal prowadzony przez Komisję Europejską wspólnie z ministerstwami sprawiedliwości z UE. Swego czasu prowadziłam badania dotyczące funkcjonalności portalu e-Justice,a ich wyniki zostały opublikowane na łamach czasopisma e-mentor. Zainteresowanych tych tematem odsyłam zatem do lektury artykułu i do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami.

W mojej ocenie warto zwrócić szczególną uwagę na możliwość skorzystania na portalu e-Justice z kreatora pozwalającego na sporządzenie pism w europejskim postępowaniu nakazowym oraz europejskim postępowaniu w sprawie drobnych roszczeń. Kreator skonstruowano w ten sposób, że przechodząc kolejne kroki uzupełniamy de facto poszczególne rubryki odpowiadające rubrykom zawartym w formularzach pism procesowych, stanowiących załączniki do rozporządzeń unijnych o numerach 1896/2006 oraz 861/2007, regulujących wyżej przywołane europejskie postępowania sądowe. Co prawda wskazana funkcjonalność nie pozwala jeszcze na przesłanie pism drogą elektroniczną do właściwego sądu, ale stanowi znaczące ułatwienie w ich konstruowaniu.

Jeśli ktoś z czytelników jest zainteresowany w pełni elektronicznym europejskim postępowaniem sądowym, zapraszam do wzięcia udziału w jednym z pilotaży w ramach projektu e-CODEX. Pozew kierowany do Grecji, Austrii czy też Niemiec nie musi już być wysłany pocztą tradycyjną i kosztować nas wielu nerwowych dni i nocy w oczekiwaniu na informacje z Sądu o tym, że dokumenty zostały dostarczone. Wystarczy założyć konto na platformie e-CODEX i być posiadaczem polskiego bezpiecznego podpisu elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym certyfikatem, a cała procedura może zostać przeprowadzona w pełni elektronicznie. Szczegóły dotyczące pilotaży już wkrótce pojawią się w kolejnym wpisie na blogu. Tymczasem zapraszam na stronę http://www.e-codex.pl/pilotaz.html lub do komentarza tygodnia, w którym w kilku słowach pisałam już na ten temat.

Ostatnio zmieniany czwartek, 28 styczeń 2016 07:26
Lucyna Łuczak-Noworolnik

Z wykształcenia radca prawny, z zamiłowania badacz, którego głównym przedmiotem zainteresowań naukowych jest problematyka prawna elektronizacji wszelkich aspektów życia codziennego.

W swojej pracy skupiam się przede wszystkim na zagadnieniach związanych z e-administracją, e-wymiarem sprawiedliwości oraz e-zdrowiem. Z uwagi na zamiłowanie do przekazywania wiedzy innym staram się dyseminować zdobytą wiedzę i doświadczenie w trakcie konferencji naukowych, branżowych, prowadzonych warsztatów dedykowanych przedsiębiorcom i pełnomocnikom profesjonalnym, jak również zajęć ze studentami.

Na co dzień pracuję w poznańskim instytucie badawczym - Instytucie Logistyki i Magazynowania, w którym realizuję zadania związane z informatyzacją administracji publicznej oraz wymiaru sprawiedliwości zarówno na szczeblu krajowym, jak również w wymiarze międzynarodowym. Od ponad 5 lat jestem czynnie zaangażowana w prace w ramach projektów z grupy tzw. Large Scale Pilot tj. e-SENS oraz e-CODEX (wcześniej także epSOS oraz SPOCS), jak również projektów na szczeblu krajowym, w tym w szczególności związanych z uruchomieniem pojedynczego punktu kontaktowego (ePK). Wyniki prowadzonych badań znajdują odzwierciedlanie w postaci artykułów naukowych o tematyce związanej z e-wymiarem sprawiedliwości oraz e-administracją.

Zainteresowania naukowe mogę realizować nie tylko w trakcie pracy w Instytucie, ale także jako doktorant na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w Katedrze Postępowania Administracyjnego i Sądowoadministracyjnego.

Prowadzony przeze mnie blog poświęcony będzie zagadnieniom prawnym związanym z obszarami e-administracji, e-wymiaru sprawiedliwości oraz e-zdrowia. Zdając sobie sprawę z tego, że bardzo często przepisy prawne mogą budzić wątpliwości interpretacyjne, a w gąszczu aktów prawnych bardzo łatwo zabłądzić i z trudem odnaleźć właściwą drogą, postaram się w sposób jasny i przystępny przedstawić to, co kryje się za obcobrzmiącymi paragrafami.

Zapraszam do lektury. Oczywiście, bardzo chętnie poznam inny punkt widzenia na prezentowane przeze mnie kwestie, jak również jestem otwarta na wszelkie sugestie dotyczące poruszanej problematyki, dlatego też wszystkich zainteresowanych zachęcam do kontaktu.

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowy oddział Dachser w Austrii

Nowy oddział Dachser w Austrii

Dachser, jeden z wiodących operatorów logistycznych na świecie, buduje nowy oddział w miejscowości Stans położonej...

DTW Logistics podsumowuje roczną działalność oddziału w Będzinie

DTW Logistics podsumowuje roczną działalność oddziału w Będzinie

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej, podsumował...

Druga edycja konferencji eDelivery już wkrótce!

Druga edycja konferencji eDelivery już wkrótce!

eDelivery 2017 to już druga edycja konferencji o posprzedażowej obsłudze klienta w e-commerce. Przeznaczona jest...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj