Logo
Wydrukuj tę stronę

Europejskie Centrum Logistyki i Rozwoju ILS w Zakroczymiu zwiększa swoją powierzchnię

Europejskie Centrum Logistyki i Rozwoju ILS w Zakroczymiu zwiększa swoją powierzchnię Fot. INTER CARS SA

Kończy się właśnie budowa piątej hali Europejskiego Centrum Logistyki i Rozwoju ILS w Zakroczymiu. Na początku roku zostanie oddana do użytku nowa część obiektu o powierzchni 22 000 m kw. Po zakończeniu inwestycji obszar magazynów w Centrum ILS Zakroczym osiągnie 67 000 m kw., czyli wielkość porównywalną do powierzchni 9 boisk piłkarskich.

Nowy obiekt pozwoli na podział stref przyjęcia oraz wydawania towarów, co znacznie usprawni skomplikowany proces logistyczny towarów w całym Centrum. Nie bez znaczenia jest również zwiększona powierzchnia magazynowa, która zdecydowanie wpłynie na efektywność pracy w firmie.
ILS Sp. z o.o. jest operatorem logistycznym Grupy Kapitałowej Inter Cars SA, świadczącym dla grupy Inter Cars usługi magazynowe, dystrybucyjne oraz transportowe. Magazyn w Zakroczymiu bezpośrednio obsługuje kraje Europy Środkowo-Wschodniej, tj. Litwę, Łotwę, Estonię i Ukrainę. Dodatkowo do krajów Europy Zachodniej, tj. Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Finlandii czy Niemiec, które nie posiadają naziemnej sieci sprzedażowej, dzięki działalności ILS, Inter Cars prowadzi bezpośrednią wysyłkę towarów. Spółka poza grupą Inter Cars świadczy również usługi logistyczne 3PL (third-part logistics) także dla innych podmiotów, np. dostawców Inter Cars. W pewnym momencie zdecydowano więc, że w istniejących halach zrobiło się "za ciasno" i konieczna będzie restrukturyzacja obiektu - powstała więc piąta hala. Nowy obiekt pod kątem technicznym i gabarytowym został dostosowany do już istniejących hal i z jedną z nich został połączony ścianą.

- Z tego faktu m.in. wynikała trudność inwestycji - mówi Radosław Wielechowski, kierownik kontraktu ILS - Budowa ogromnej nowej powierzchni nie mogła zakłócać pracy Centrum, zachowując jednocześnie maksimum bezpieczeństwa zarówno na placu budowy, jak i w istniejących magazynach, w których przez całą dobę, 6 dni w tygodniu, pracuje na trzy zmiany 1500 osób.

Piąta hala o wysokości składowania 11,40 m dzieli się na część magazynową (ok. 21 000 m kw.), oraz biurową (1200 m kw.). Halę wyposażono w czteropoziomową zabudowę regałową o wysokości 10,20 m, która przeznaczona jest do składowania olejów, smarów, płynów i elementów metalowych (gabarytów). Zabudowę regałową wyposażono w łoża podawcze rolkowe oraz łoża stałe, umożliwiające sprawną i bezpieczną logistykę palet w obrębie zabudowy regałowej. Jeden poziom zabudowy regałowej to 5 636 m kw., czyli 642 miejsca paletowe. Kolejnym znaczącym wyposażeniem wybudowanej hali są regały wysokiego składowania, przystosowane do przechowywania towarów na paletach. Regały wysokiego składowania będą obsługiwane przez nowoczesne wózki dedykowane do tego typu pracy. Zamontowany w posadzce system linii indukcyjnych kontroluje pracę wózków, wspomagając jednocześnie operatorów tych sześciotonowych pojazdów.

- Nowoczesne wózki nie tylko przyspieszają, ale również znacznie zwiększają bezpieczeństwo pracy, na które nasza firma kładzie bardzo duży nacisk. W części regałów wysokiego składowania zmieści się aż 10 629 palet. Dla porównania, w kontenerze morskim 20ft, mieści się 10-11 palet - dodaje Radosław Wielechowski.

Nowa hala została wyposażona w nowoczesne systemy ochrony pożarowej oraz w niezbędną infrastrukturę, która zapewnia bezpieczeństwo pracowników i składowanych materiałów. Instalacje nowego obiektu, spełniają wymogi ochrony środowiska oraz zapewniają wymierne oszczędności w trakcie eksploatacji. Zainstalowano wyłącznie energooszczędne oświetlenie oraz system wentylacyjny z odzyskiem ciepła. Co zrobić ze zniszczonymi paletami, tysiącami pudełek, kilometrami folii i taśm oraz tonami papieru? Przy tak ogromnym obiekcie skala produkcji odpadów musi być równie wielka jak ona sama.

- Oczywiście, tworząc nasze hale, nie mogliśmy zapomnieć o zapleczu technicznym, gdzie będzie odbywało się wstępne sortowanie odpadów, ich zgniatanie, prasowanie i przygotowanie do transportu. Aspekt ekologii jest dla naszej firmy bardzo ważny. Poza tym porządek w obiekcie przekłada się bezsprzecznie na bezpieczeństwo, a tego nigdy nie należy lekceważyć. Ta część hali jest więc zamknięta i wykluczona z logistycznej funkcji obsługi - mówi Marcin Łapiński, menadżer ds. logistyki.

Prace budowlane są w pełni zakończone i obiekt wygląda naprawdę imponująco. Nie dało się jednak nie zauważyć pewnych poczynionych prac, które będą miały swój finał w przyszłości.

- Pewna część hali, która w tej chwili będzie spełniała funkcję komunikacyjną, jest tak zaprojektowana i wstępnie przystosowana, aby w razie potrzeby mogła posłużyć nam do stworzenia w przyszłości dwóch antresoli oraz miejsca na magazyn automatyczny - powiedział Marcin Łapiński.

Ciekawym rozwiązaniem technicznym jest też umieszczenie poza zwykłymi bramami dla dużych samochodów dostawczych, specjalnego wjazdu dla mniejszych aut (busów), który pełni rolę zamkniętego przedsionka. Auta zatrzymują się pomiędzy bramą zewnętrzną i bramą do hali w zamkniętej przestrzeni.

- W ten sposób zachowane są wszelkie zasady bezpieczeństwa oraz optymalizacja kosztów związanych z ogrzewaniem obiektu - mówi Ireneusz Świderek, Senior Logistics Operation Manager.

Magazyn to jednak nie tylko towar, który jest składowany. To przede wszystkim ludzie, którzy tam pracują. W projekcie inwestycji nie mogło więc zabraknąć obszaru socjalnego z szatniami, prysznicami i łazienkami. Projekt przewidział również bardzo wygodną logistykę pomiędzy istniejącą i nową halą oraz pomiędzy istniejącym i nowym biurem, w którym poza pomieszczeniami biurowymi zaprojektowano 4 multimedialne sale konferencyjne i pomieszczenia socjalne. Głównym celem budowy nowej hali było zabezpieczenie możliwości do dalszego rozwoju całej Grupy Kapitałowej Inter Cars. Dodatkowy obiekt pozwoli na zwiększenie płynności pracy oraz optymalizację istniejących procesów, a docelowo także na obniżenie kosztów logistycznych.

- Będzie to miejsce składowania części towarów gabarytowych, olei oraz nadwyżek towarowych, co w znacznym stopniu ułatwi pracę wszystkim sekcjom, również w pozostałych halach. W hali głównej, ze względu na zastosowaną tam automatykę, chcemy przechowywać towar, który przy pomocy tej technologii możemy obsługiwać - mówi Marcin Łapiński.

Źródło: Inter Cars

O inwestycjach logistycznych czytaj także:
- Sukces Panattoni Park Białystok - deweloper zapowiada kolejną inwestycję na Podlasiu
- Chińska spółka kupiła dwa centra dystrybucyjne w Polsce

 

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 27 styczeń 2020 14:30
© 2000-2022 Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny