Zaloguj się

Zielona ostatnia mila oczami ekspertów - ukazał się wyczekiwany raport "Green Last Mile Europe"

  •  Oprac. M.K.
  • Kategoria: Edukacja

W najbliższych latach możemy się spodziewać ekspansji elektrycznych samochodów dostawczych na rynku usług kurierskich, szczególnie w dużych miastach, w których wzrost zanieczyszczeń, emisji CO2 i hałasu staje się kluczowym problemem do rozwiązania. Coraz większego znaczenia nabierają także automaty paczkowe jako najbardziej zrównoważony sposób dostawy w modelu out-of-home. Właśnie ukazał się raport Last Mile Experts dotyczący najnowszych trendów oraz innowacji w branży kurierskiej oraz ściśle z nią powiązanym sektorze dostaw ostatniej mili. Publikacja "Green Last Mile Europe Report 2022" to prawdopodobnie pierwsze tego typu kompleksowe opracowanie, które skupia doświadczenia i opinie ekspertów oraz największych podmiotów rynkowych i wyznacza standardy, za którymi przedsiębiorcy podążać będą przez najbliższe lata.

- Nasz raport pokazuje, że nie ma jednego „złotego środka” na rozwiązanie problemu emisji spalin w obszarze „ostatniej mili”. Oczywiście jednym z głównych trendów będzie coraz szersze zastosowanie pojazdów elektrycznych szczególnie w obszarach miejskich. Wymiana floty musi postępować stopniowo, choćby ze względu na brak infrastruktury energetycznej w miastach (sieci przesyłowe) jak i samych urządzeń do ładowania pojazdów. To będzie ewolucja, a nie rewolucja. Kolejnym aspektem jest optymalizacja dostaw przesyłek w kanale B2C, która jest bardzo nieefektywna w modelu dostaw „do drzwi”. Tutaj niewątpliwie najlepszym dotychczasowym rozwiązaniem jest rozbudowa sieci dostaw poza domem, czyli punktów PUDO oraz automatów paczkowych - mówi Mirek Gral, partner w Last Mile Experts. - Ponadto należy spodziewać się, że władze miast będą wpływać na przewoźników, aby ci redukowali ruch kołowy oraz emisję spalin, poprzez wprowadzanie rowerów cargo, miejskich pojazdów elektrycznych oraz mikrohubów. Tak się dzieje już w Austrii czy Niderlandach.

Rynek dostaw na obszarze ostatniej mili ma największy udział w emisji CO2 w całym łańcuchu dostaw. Twórcy raportu "Green Last Mile Europe Report 2022" przywołują dane, według których w 2020 roku w samej Unii Europejskiej łączna emisja dwutlenku węgla przekroczyła poziom 2,5 miliarda ton. W 2032 roku poziom emitowanego w ten sposób do atmosfery CO2 może wynieść nawet 5,5 miliona ton. Remedium na rosnące zagrożenie związane z negatywnym wpływem na środowisko mogą być: powszechna edukacja konsumentów, inwestycja w elektryczne pojazdy dostawcze oraz większy nacisk na rozwój dostaw out-of-home delivery. Warto zwrócić uwagę, że jeden Paczkomat® redukuje rocznie aż 13.845 kg CO2, co odpowiada oczyszczaniu atmosfery przez 2769 drzew.

Edukacja konsumentów na temat śladu węglowego, generowanego podczas dostawy zamówionych towarów ma kluczowe znaczenie w walce o czystą planetę. Jednym z dobrych przykładów działania jest program „InPost Green City”, realizowany z powodzeniem od ubiegłego roku. Program, który obejmuje swoim zasięgiem 30 dużych i średnich miast w Polsce ma na celu wspieranie zmian zachowań konsumentów i pomaganie samorządom w edukacji proekologicznej mieszkańców.

- Chcemy zmieniać nastawienie społeczeństwa i przekonać, że jako konsumenci musimy dbać o środowisko, bo jest to dbałość o naszą wspólną przyszłość. Paczkomaty® to najbardziej ekologiczna forma dostaw zakupów online. Ograniczamy dzięki nim nie tylko emisję setek tysięcy ton CO2, ale także znacznie ograniczamy ruch samochodów kurierskich na ulicach europejskich miast. Jeden kurier dystrybuujący przesyłki do Paczkomatów®, dostarcza ich około 1000 w ciągu dnia pracy, odwiedzając od 4 do 5 adresów, natomiast jeden kurier w tradycyjnej formule door-to-door dostarcza średnio 75 przesyłek w ciągu tego samego dnia pracy – mówi Rafał Brzoska, prezes Grupy InPost.

Inne inicjatywy, warte odnotowania w kontekście edukacji to reprezentowany przez ECR Polska program Lean&Green oraz uruchomiona przed kilkoma tygodniami Klimatopedia.pl, która m.in. wyjaśnia problematykę śladu węglowego i tłumaczy jak go mierzyć.

Oprócz szczegółowych informacji na temat proekologicznej roli Paczkomatów® InPost, w raporcie znaleźć można liczne zielone inicjatywy podejmowane przez wszystkich uczestników sektora logistyki i KEP, a także analizy wpływu dostaw ostatniej mili na środowisko oraz kluczowe trendy i działania służące ochronie planety. Autorzy raportu wskazują Paczkomaty® InPost jako najbardziej zrównoważony sposób dostawy w modelu out-of-home. Tylko w 2020 roku w samej Polsce dostawy do Paczkomatów® ograniczyły emisję dwutlenku węgla o ponad 180.000 ton.

Analiza przeprowadzona przez Komisję Europejską dowodzi, że samochody osobowe oraz lekkie pojazdy dostawcze odpowiedzialne są za kilkunastoprocentowy udział w emisji CO2. Na tej podstawie założyć można, że przejście na w 100% elektryczne samochody użytkowe pozwoliłoby zmniejszyć całkowitą emisję o ponad 62 miliony ton. Pojazdy elektryczne to jednak nie tylko korzyść dla środowiska, lecz także dla samych firm. Jak zauważają autorzy raportu, całkowity koszt użytkowania samochodu elektrycznego jest znacznie niższy niż w przypadku jego spalinowego odpowiednika. Zważając na obecne wysokie ceny paliw, przejechanie jednego kilometra korzystając z energii elektrycznej jest zdecydowanie tańsze od pokonania tego samego dystansu pojazdem zasilanym benzyną lub olejem napędowym. Ponadto, samochód elektryczny jest konstrukcją prostszą, zawierającą mniej potencjalnie awaryjnych elementów, niż samochód spalinowy, nie wymaga także cyklicznej wymiany oleju silnikowego, a za sprawą hamowania regeneracyjnego znacznie wolniej zużywają się tarcze i klocki hamulcowe. Przynosi to wymierne korzyści dla flot firm kurierskich, których wydatki na serwis pojazdów pochłaniają dużą część budżetu.

- Branża kurierska, a w szczególności sektor dostaw ostatniego kilometra, to w ostatnich latach obszar niezwykle dynamicznego rozwoju. Już teraz na ulicach miast zaobserwować możemy widoczny wzrost liczby elektrycznych pojazdów, za pomocą których kurierzy dostarczają przesyłki klientom – mówi Maciej Klenkiewicz, dyrektor zarządzający Nissan Sales CEE.

Raport przygotowany przez Last Mile Experts to ponad 140 stron eksperckich analiz, inspirujących danych, porównań i konkluzji. W publikacji nie zabrakło konkretnych przykładów rozwiązań wpisujących się w trend zrównoważonego rozwoju, wdrażanych w całej Europie.

- W 2021 r. zamówienia online wygenerowały ponad 150 miliardów przesyłek na całym świecie, co przełożyło się na miliardy kilometrów przejechanych przez samochody dostawcze i miliony ton wykorzystanych opakowań i materiału opakowaniowego. Każdy zamówiony produkt musi być przecież skompletowany, zapakowany i wysłany do odbiorcy, a rosnąca liczba przesyłek bezpośrednio przełożyła się na wzrost emisji CO2. Z tego powodu nie sposób mówić o dalszym rozwoju e-commerce, nie podejmując dyskusji o konieczności inwestycji w zrównoważony rozwój. Autorzy raportu Green Last Mile analizują ten temat bardzo szczegółowo, a sam raport stanowi istne kompendium wiedzy, z bardzo ciekawymi przykładami działań proekologicznych w branży KEP i wnikliwymi wnioskami. Cieszę się bardzo, że doczekaliśmy się takiego opracowania i że nasz Instytut brał również udział w przygotowaniu jego części - dodaje Arkadiusz Kawa, Dyrektor Łukasiewicz - Poznańskiego Instytutu Technologicznego.

Raport “Green Last Mile Europe 2022” jest dostępny bezpłatnie na stronie LastMileExperts.com


Czytaj także:
Najlepsze praktyki w magazynowaniu. Długo oczekiwany raport „Zrównoważone magazyny” już dostępny
- Pytamy ekspertów: czy e-commerce może być bardziej ekologiczny?
- Wystartowała Klimatopedia
Raport: polskie porty morskie w 2021 roku
- Raport z badania - opakowania zwrotne w logistyce e-commerce

Ostatnio zmieniany w czwartek, 07 kwiecień 2022 13:17
Zaloguj się by skomentować