logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

RFID w Sklepie Przyszłości

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Jednym z głównych celów, do którego dążą zarówno sprzedawcy jak i kupujący jest ułatwienie handlu i zapewnienie mu jak najbardziej komfortowych warunków. Liderem w tych działaniach jest grupa METRO z niemieckiego Dusseldorfu, jeden z pięciu najbardziej efektywnych sprzedawców na świecie, generujący wartość sprzedaży na poziomie 53 miliardów euro.
Zwiększenie satysfakcji klientów
Sklep Przyszłości METRO jest jednocześnie miejscem, gdzie testuje się najbardziej innowacyjne rozwiązania związane z informatyką, handlem
i logistyką. Ich modelowy sklep w Rheinbergu zaprojektowany został właśnie po to, aby zademonstrować, w jaki sposób technologia może dawać korzyści zarówno podczas magazynowania towarów jak i ich sprzedaży. Sklep Przyszłości jest wspierany przez konsorcjum ponad 40 firm partnerskich z branży IT, dóbr konsumenckich i usług, włączając w to takie przedsiębiorstwa jak: Intermec Technologies, SAP, Intel i IBM. Wdrażane tam technologie i systemy przechodzą testy, aby później trafić do użytku masowego. Grupa METRO traktuje nowoczesne technologie nie tylko jako sposób na zwiększenie sprzedaży, ale także jako narzędzie pomocne w zwiększeniu satysfakcji konsumentów.
Efektywne śledzenie towarów
Jedną z głównych technologii wdrożonych w Sklepie Przyszłości jest Radio Frequency Identification (RFID). Jest to technologia uzupełniająca istniejące systemy oparte na kodach kreskowych, pozwalająca przedsiębiorstwu na automatyczne śledzenie towarów w łańcuchu dostaw. Sama technologia jest dość prosta z punktu widzenia elektroniki. Elementy składowe to m.in. system komputerowy, czytniki, anteny i transpondery (zwane tagami). Celem RFID jest przenoszenie danych za pomocą owych tagów o niewielkich rozmiarach i odczytywanie ich w dowolnym momencie. Zastosowany tam system Intermec Intellitag RFID wykorzystuje technologię UHF Generation 2, wyposażoną w wiele opcji, które mogą być generowane na życzenie użytkownika. Systemy te zostały zaakceptowane przez ETSI (Europejski Instytut Standardów Telekomunikacyjnych) i są całkowicie kompatybilne ze standardami ISO dla globalnych operacji związanych z łańcuchami dostaw. - Dzięki bardzo bliskiej współpracy z Intermec Technologies, grupa METRO mogła stać się jednym z pierwszych poligonów doświadczalnych dla zastosowania RFID w prawdziwym łańcuchu dostaw - mówi dr Gerd Wolfram, kierownik wykonawczy METRO Initiative.
Zastosowane systemy RFID pozwalają sprzedawcom śledzić towary przemieszczające się w poszczególnych ogniwach łańcucha dostaw, począwszy od wstępnego zamówienia produktu, jego dostarczenia do sklepowego magazynu, zmagazynowania, aż do momentu, w którym trafi na sklepowe półki i zostanie sprzedany.

Artykuł pochodzi z czasopisma "e-Fakty 6/2005.
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 18 grudzień 2006 09:49
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Solaris wchodzi na rynek holenderski

Solaris wchodzi na rynek holenderski

40 przegubowych autobusów nowy Solaris Urbino 18 zostanie zamówionych przez firmę Connexxion. Będąca własnością Trandev,...

Płatności BLIKiem u kuriera DPD Polska

Płatności BLIKiem u kuriera DPD Polska

Z początkiem kwietnia br. DPD Polska wprowadziła możliwość realizacji należności za pobranie przez system BLIK...

Fundacja GS1 Polska dołączyła do grona wystawców podczas XII Targów…

Fundacja GS1 Polska dołączyła do grona wystawców podczas XII Targów eHandlu

10 maja 2017 roku w Gdańsku odbędzie się największa impreza w formule targowej skierowana do...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj