logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

RFID w Sklepie Przyszłości

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Jednym z głównych celów, do którego dążą zarówno sprzedawcy jak i kupujący jest ułatwienie handlu i zapewnienie mu jak najbardziej komfortowych warunków. Liderem w tych działaniach jest grupa METRO z niemieckiego Dusseldorfu, jeden z pięciu najbardziej efektywnych sprzedawców na świecie, generujący wartość sprzedaży na poziomie 53 miliardów euro.
Zwiększenie satysfakcji klientów
Sklep Przyszłości METRO jest jednocześnie miejscem, gdzie testuje się najbardziej innowacyjne rozwiązania związane z informatyką, handlem
i logistyką. Ich modelowy sklep w Rheinbergu zaprojektowany został właśnie po to, aby zademonstrować, w jaki sposób technologia może dawać korzyści zarówno podczas magazynowania towarów jak i ich sprzedaży. Sklep Przyszłości jest wspierany przez konsorcjum ponad 40 firm partnerskich z branży IT, dóbr konsumenckich i usług, włączając w to takie przedsiębiorstwa jak: Intermec Technologies, SAP, Intel i IBM. Wdrażane tam technologie i systemy przechodzą testy, aby później trafić do użytku masowego. Grupa METRO traktuje nowoczesne technologie nie tylko jako sposób na zwiększenie sprzedaży, ale także jako narzędzie pomocne w zwiększeniu satysfakcji konsumentów.
Efektywne śledzenie towarów
Jedną z głównych technologii wdrożonych w Sklepie Przyszłości jest Radio Frequency Identification (RFID). Jest to technologia uzupełniająca istniejące systemy oparte na kodach kreskowych, pozwalająca przedsiębiorstwu na automatyczne śledzenie towarów w łańcuchu dostaw. Sama technologia jest dość prosta z punktu widzenia elektroniki. Elementy składowe to m.in. system komputerowy, czytniki, anteny i transpondery (zwane tagami). Celem RFID jest przenoszenie danych za pomocą owych tagów o niewielkich rozmiarach i odczytywanie ich w dowolnym momencie. Zastosowany tam system Intermec Intellitag RFID wykorzystuje technologię UHF Generation 2, wyposażoną w wiele opcji, które mogą być generowane na życzenie użytkownika. Systemy te zostały zaakceptowane przez ETSI (Europejski Instytut Standardów Telekomunikacyjnych) i są całkowicie kompatybilne ze standardami ISO dla globalnych operacji związanych z łańcuchami dostaw. - Dzięki bardzo bliskiej współpracy z Intermec Technologies, grupa METRO mogła stać się jednym z pierwszych poligonów doświadczalnych dla zastosowania RFID w prawdziwym łańcuchu dostaw - mówi dr Gerd Wolfram, kierownik wykonawczy METRO Initiative.
Zastosowane systemy RFID pozwalają sprzedawcom śledzić towary przemieszczające się w poszczególnych ogniwach łańcucha dostaw, począwszy od wstępnego zamówienia produktu, jego dostarczenia do sklepowego magazynu, zmagazynowania, aż do momentu, w którym trafi na sklepowe półki i zostanie sprzedany.

Artykuł pochodzi z czasopisma "e-Fakty 6/2005.
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 18 grudzień 2006 09:49
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Powiększyliśmy swoją flotę 3-krotnie

Powiększyliśmy swoją flotę 3-krotnie

Rozwój jest kluczowym słowem w poniższej wypowiedzi naszego stałego klienta. Bardzo nas to cieszy, bo...

Czy wiesz, że poprawność kodów kreskowych można sprawdzić?

Czy wiesz, że poprawność kodów kreskowych można sprawdzić?

Dobrze zaprojektowany i wydrukowany kod kreskowy powinien być czytelny i wspierać procesy logistyczne, dzięki czemu...

DB Schenker wspiera Mercedes-AMG Petronas Motorsport na torze Hungaroring

DB Schenker wspiera Mercedes-AMG Petronas Motorsport  na torze Hungaroring

Już 30 lipca eksperci DB Schenker będą kibicować Srebrnym Strzałom na torze Hungaroring podczas tegorocznego...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj