logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Zastosowania systemu R/3 w gospodarce materiałowej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zintegrowane systemy informatyczne zarządzania (ZSIZ) to modułowo zorganizowane kompleksowe systemy informatyczne, obsługujące wszystkie sfery działalności przedsiębiorstwa, począwszy od marketingu i planowania oraz zaopatrzenia, poprzez techniczne przygotowanie produkcji i jej sterowanie, dystrybucję, sprzedaż, gospodarkę remontową, do prac finansowo - księgowych i zarządzania kadrami łącznie (St. Abt).

Wśród jego najważniejszych cech można wymienić:
- kompleksowy charakter
- integracja procedur i danych
- orientacja procesowa
- modułowa budowa
- spełnienie wymogów MRP
- realizacja idei controllingu.

Przytoczony powyżej zespół cech stawia bardzo wysokie wymagania systemom informatycznym, wykorzystywanym w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Niewątpliwie do grupy systemów informatycznych spełniających powyższe kryteria można zaliczyć system R/3 firmy SAP. Dodać wypada, że SAP jest trzecią co do wielkości firmą z branży informatycznej na świecie. R/3 wdrożony został w 120 krajach na świecie (ponad 36 tysięcy instalacji, 10 milionów użytkowników). W Polsce system R/3 wdrożono w ponad 140 firmach, wśród których można wymienić: Amicę Wronki, TVP, Energetykę Kaliską, Orlen, Stocznię Gdynia, Zakłady Ceramiczne Rokita, inne. Te stosunkowo nieliczne wdrożenia w polskich firmach wynikają z wielu przyczyn, wśród których szczególne znaczenie odgrywają:
- brak środków finansowych na inwestycje
- ograniczenia kadrowe, techniczne i technologiczne.

Taki stan rzeczy w istotny sposób hamuje postęp techniczny przedsiębiorstw, powodując jednocześnie znaczne różnice w poziomie ich rozwoju i jako skutek również ograniczenia współpracy i kooperacji między przedsiębiorstwami w kraju i za granicą. Przykładowo firma, która nie wykorzystuje jednego z najnowszych rozwiązań (firmy SAP) mySAP.com z dziedziny wykorzystania Internetu w biznesie może mieć ograniczony dostęp do informacji a tym samym do rynku. Ponadto może spotkać się z niechęcią do podejmowania wspólnych inicjatyw gospodarczych ze strony lepiej technicznie i technologicznie przygotowanych firm. Taka izolacja z czasem będzie oznaczała częściową lub całkowitą eliminację z rynku. Widoczna na rys. 1 struktura systemu R/3 umożliwia wdrożenie tylko tych modułów, które przedsiębiorstwo uzna za niezbędne (np. AA, FI, SD, itp.) z możliwością dalszego rozszerzenia bądź pełną instalacją, która niestety jest dość kosztowna. Zauważyć należy, że wśród przedstawionych na rys. 1 modułów, wszystkie są jednakowo ważne i wymagające przedsięwzięcia wielu złożonych i porządkujących działań w samym przedsiębiorstwie, od których zależy skuteczność wdrożonego systemu informatycznego. Popełnione błędy w fazie projektowania, planowania czy też wdrożenia konkretnego modułu będą ograniczały potencjalne możliwości modułu i dalej całego systemu. Przykładowo popełnione błędy na poziomie modułu FI (źle zdefiniowany zakładowy plan kont - układ kont syntetycznych i analitycznych), będą się potęgowały na poziomie modułów CO, AA, itd.

Uwzględniając założenia logistyki, jako dziedziny naukowo-badawczej o organizowaniu procesów przemieszczania oraz magazynowania surowców, materiałów i wyrobów gotowych w ujęciu systemowym, zmierzającym do optymalizacji łańcuchów zaopatrzeniowych (od pozyskania surowca do konsumenta), a także zajmującej się zagospodarowaniem produktów poużytkowych , szczególnego znaczenia nabierają te rozwiązania informatyczne w ramach (ZSIZ), które wychodzą naprzeciw przytoczonej idei. W przedsiębiorstwach, gdzie występuje bardzo silnie rozbudowana infrastruktura zaopatrzeniowo - produkcyjno - dystrybucyjna, z powodzeniem może być wykorzystany moduł MM (Moduł Gospodarka Materiałowa) systemu R/3. Moduł ten wspomaga funkcje i procesy wykorzystywane w codziennych operacjach realizowanych w przedsiębiorstwie. Celem modułu jest realizacja procesów gospodarczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwach w takich obszarach, jak planowanie potrzeb materiałowych, zarządzanie zapasami, sprawdzanie faktur czy wycena materiałów.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 1/2004.
Ostatnio zmieniany piątek, 02 marzec 2007 15:39
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj