logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Proces planowania asortymentu w przedsiębiorstwie handlowym

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ciągłe zmiany i nieustanne wyzwania jakie towarzyszą podczas rozwoju gospodarki wymuszają na przedsiębiorstwach nowe spojrzenie na potrzeby klientów. Każda organizacja chcąc zaistnieć na rynku i skutecznie konkurować z innymi firmami, już podczas projektowania asortymentu powinno uwzględnić potrzeby konsumentów. To właśnie potrzeby konsumentów są siłą napędową przedsiębiorstw, zwłaszcza na rynku handlu detalicznego, gdzie konkurencja jest bardzo duża.

Przedsiębiorstwa handlowe wielkopowierzchniowe, zdobywają coraz większą liczbę klientów, mogąc zapewnić im najwyższy poziom świadczonych usług oraz szeroki asortyment. Możliwość zapewnienia odpowiedniego asortymentu, po jak najniższej cenie i w jak najszybszym czasie jest najistotniejsze dla przedsiębiorstw handlowych i wiąże się ze stworzeniem perfekcyjnie działającego łańcucha dostaw, w którym wszystkie jego poszczególne elementy będą ze sobą idealnie zsynchronizowane. Przedsiębiorstwa handlowe wielkopowierzchniowe, zdobywają przewagę konkurencyjną na rynku, dzięki dążeniu do doskonałości w zarządzaniu łańcuchem dostaw.

Planowanie asortymentu
Odpowiedni dobór asortymentu przez przedsiębiorstwa ma na celu uzyskanie przewagi konkurencyjnej oraz pozyskanie szerokiego grona klientów. W tym celu określa się odpowiednią kombinację towarów i usług, które przedsiębiorstwo zamierza zaoferować potencjalnym nabywcom.
Proces wyboru asortymentu odnosi się zarówno do asortymentu dostawców krajowych jak i również towarów importowych. Wybór asortymentu i strategii jego tworzenia powinien być poprzedzony szczegółowymi badaniami oraz określeniem segmentów rynku, a także oszacowaniem wielkości popytu, nasilenia konkurencji w danym obszarze. Należy również wziąć pod uwagę inne dodatkowe czynniki jak np. ocenę dostawcy, wpływ rotacji towarów itp.
Planowanie asortymentu dla towarów i usług badanego przedsiębiorstwa przeprowadza się w formie wspólnego projektu centrali ze wszystkimi placówkami firmy. Każdy produkt i usługa musi być zarejestrowana w centralnej bazie danych przedsiębiorstwa, dotyczącej asortymentu sieci "P". W celu ustalenia dokładnego asortymentu dla wszystkich marketów, zarząd centrali wraz z dyrektorami każdej z filii przedsiębiorstwa, prowadzi negocjacje dotyczące wprowadzenia określonej grupy asortymentów do oferty podstawowej sklepu. Podstawą do wyboru asortymentu jest planogram ustalany dla wszystkich przedsiębiorstw. (...)

Ostatnio zmieniany wtorek, 02 lipiec 2013 11:53

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

10 lat współpracy Dachser z charytatywną terre des hommes

10 lat współpracy Dachser z charytatywną terre des hommes

Dachser, globalny operator  logistyczny, już od 10 lat współpracuje z międzynarodową organizacją charytatywną terre des...

PKN ORLEN uruchamia wypożyczalnie rowerów w 6 miastach

PKN ORLEN uruchamia wypożyczalnie rowerów w 6 miastach

Już wiosną przyszłego roku na wybranych stacjach paliwowych ORLEN w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Lublinie, Katowicach...

Rekordowe wakacje w PKP Intercity

Rekordowe wakacje w PKP Intercity

Od czerwca do końca sierpnia 2017 roku z usług PKP Intercity skorzystało o ponad 1,3...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

menadżer zespołu w dziale handlowym

szukam pracowników

2017-09-22


specjalista ds. zakupów i sprzedaży

szukam pracowników

2017-09-22

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj