logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Przewóz środków spożywczych zgodnie z najnowszą wersją umowy ATP Polecamy!

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Transport żywności szybko psującej się jest trudnym w realizacji zadaniem dla przewoźnika. Zmiany warunków podczas transportu oraz nieprawidłowości w konstrukcji nadwozia mogą być przyczyną znacznego obniżenia jakości przewożonych ładunków oraz zagrożenia bezpieczeństwa konsumenckiego. Straty żywności spowodowane nieprawidłowymi warunkami podczas transportu sięgają 30%, co przekłada się na ogromne straty finansowe. Ilość żywności przewożonej na świecie transportem drogowym sięga 162 mln ton rocznie. Szacuje się, że połowa wymaga transportu w kontrolowanych temperaturach. W Polsce zarejestrowanych jest około 60 000 pojazdów izotermicznych, chłodniczych i lodowni.

Przepisy zawarte w umowie ATP pozwalają ograniczyć te zagrożenia określając warunki przewozu produktów spożywczych oraz wymagania dotyczące kontroli nadwozi. Umowa ATP określa maksymalne temperatury podczas transportu artykułów spożywczych schłodzonych i mrożonych (również głęboko mrożonych), klasyfikację pojazdów do transportu żywności oraz metody badań i znakowania tych pojazdów.
Umowa ATP, obowiązująca od 1970 roku, w Polsce podpisana została w 1984 roku i opublikowana w Dzienniku Ustaw z tego roku, w załączniku do nr 49. Od tej pory, mimo wielu aktualizacji, w Polsce nie zostały opublikowane nowsze wersje.

Warunki temperaturowe podczas transportu produktów spożywczych
Produkty chłodzone.
Niektóre grupy produktów spożywczych wymagają zastosowania obniżonych temperatur w trakcie transportu, w celu zahamowania niekorzystnych zmian jakościowych. Tabela 1 przedstawia warunki temperaturowe dotyczące przewozu żywności schłodzonej, zawarte w najnowszej wersji umowy ATP z 2.01.2011 roku.
Aktualna wersja umowy ATP przewiduje zmieniony podział produktów. Poprzednio dla dziczyzny przyjęto maksymalną temperaturę +4 st. C. Obecna wersja zakłada podział dziczyzny w zależności od pochodzenia mięsa. I tak, dla mięsa uzyskanego z dużej zwierzyny przyjęto temperaturę transportu +7 st. C, czyli taką samą, jak dla pozostałych rodzajów mięs czerwonych. Dziczyznę pochodzącą od mniejszych zwierząt zaleca się przewozić w maksymalnej temperaturze +4 st. C - tak jak drób i króliki. Zmieniono również zalecaną maksymalną temperaturę przewozu mleka surowego, podwyższając ją o 2 st. C w porównaniu z wcześniejszą wersją umowy (obecnie dla mleka surowego +6 st. C). Z kolei mleko pasteryzowane, produkty mięsne, świeże przetwory mleczne, gotowane i gotowe do spożycia produkty oraz surowe, nadające się do bezpośredniego spożycia warzywa, produkty rybne nie wymienione w pozostałych miejscach, należy przewozić w temperaturze +6 st. C lub w wyznaczonej na etykiecie lub/i w dokumentach przewozowych. We wcześniejszym podziale zabrakło pozycji takich, jak produkty rybne czy surowe oraz gotowe do bezpośredniego spożycia warzywa. Wynika to z rozwoju technologii spożywczej i zmiany zwyczajów żywieniowych. Wprowadzono też pozycję "mięso mielone", dla którego przyjęto temperaturę maksymalną +2 st. C lub widniejącą na etykiecie lub/i dokumentach przewozowych. W nowej wersji umowy pojawiła się również klauzula dotycząca transportu mleka surowego i dopuszczająca wzrost temperatury do +10 st. C pod warunkiem, że mleko to jest odbierane z gospodarstwa do bezpośredniego przetworzenia. W tej grupie artykułów spożywczych nie ma masła, które omówione jest w nowej wersji umowy, w załączniku dotyczącym transportu produktów w stanie zamrożonym.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 5/2011.

Ostatnio zmieniany wtorek, 19 czerwiec 2012 12:24

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Rynek magazynowy czekają kolejne rekordy

Rynek magazynowy czekają kolejne rekordy

W Polsce w budowie znajduje się obecnie ponad 1,6 miliona m kw. powierzchni magazynowej i...

Zmiany w przepisach dotyczących eksportu żywności do USA

Zmiany w przepisach dotyczących eksportu żywności do USA

Od maja br. obowiązuje dodatkowa weryfikacja produktów spożywczych wprowadzanych do obrotu na terenie Stanów Zjednoczonych....

Najlepsze europejskie wina na rynkach światowych dzięki UPS

 Najlepsze europejskie wina na rynkach światowych dzięki UPS

UPS rozszerza możliwość wysyłki alkoholu, wina i piwa do konsumentów na całym świecie. Za pomocą...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj