logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Rozwój transportu intermodalnego w Polsce. Podstawowe uwarunkowania i wyzwania Polecamy!

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Przedmiotem badań jest analiza rozwoju transportu intermodalnego w Polsce na przestrzeni ostatnich trzech lat. Ich celem jest dokonanie wieloaspektowej oceny funkcjonowania i rozwoju tej formy przewozów w wymiarze stricte transportowym, z jednoczesnym wskazaniem skutków tego rozwoju dla układu rynku kolejowych przewozów krajowych i międzynarodowych, jak również polskich portów morskich, a głównie operatorów terminali kontenerowych tam zlokalizowanych.

Scharakteryzowano dynamikę rozwoju transportu intermodalnego w Polsce na tle tendencji występujących w krajach UE, identyfikując jednocześnie podstawowe bariery występujące w tym zakresie, przede wszystkim w obszarze infrastruktury punktowej, tj. terminali intermodalnych. Określono również przedsięwzięcia, jakie należy podjąć w tym obszarze przewozów towarowych, by sprostać obecnym wyzwaniom, jakie stawia dynamiczny rozwój transportu intermodalnego w Polsce i w UE, stanowiący podstawę rozwoju logistycznych łańcuchów i sieci dostaw. Przedstawiono także inicjatywy i działania globalnych operatorów kontenerowych - tak żeglugowych, jak i portowych, które przedsięwzięli lub powinni w najbliższym okresie podjąć na terenie kraju, by efekty wynikające z rozwoju transportu intermodalnego w Polsce w większym niż dotychczas stopniu stały się również ich udziałem i by polskie porty morskie stały się beneficjentami tego rozwoju na równi z portami basenu M. Północnego.

Rynek transportu intermodalnego w Polsce - jego struktura i dynamika
Transport intermodalny - z racji swego proekologicznego charakteru oraz wspomagania komodalności systemów transportowych - jest formą przewozów silnie promowaną w UE. Przejawem tego było ustanowienie już w 1997 r. specjalnego program wsparcia PACT dla operatorów i przewoźników rozwijających przewozy w transporcie kombinowanym, a następnie programów Marco Polo I i II. Komisja Europejska (KE) ocenia, iż 1 € wydatkowane z programu MP II na nowo uruchamiane projekty intermodalne generuje przeciętnie efekty w wysokości 6 € (redukcja kosztów zewnętrznych plus korzyści pośrednie). Z tego powodu KE dopuszcza także możliwość udzielania pomocy finansowej przez kraje członkowskie na przedsięwzięcia z zakresu wspierania rozwoju transportu intermodalnego i wiele państw tego typu publiczne środki pomocowe uruchamia dla przewoźników i operatorów działających w tym segmencie przewozów. W rezultacie tego udział transportu intermodalnego w przewozach kolejowych ogółem jest tam znacznie wyższy, niż w tych krajach, które tej formy pomocy nie stosują. Polska niestety zalicza się do tej drugiej grupy krajów i skutki tego są widoczne tak w sferze materialnotechnicznej transportu intermodalnego, jak również rynku przewozów kombinowanych. Polska, jako kraj posiadający jeden z największych rynków kolejowych w Europie, który stanowi pod względem realizowanej pracy przewozowej ponad 1/8 rynku kolejowego UE, zajmując jednocześnie drugie miejsce pod względem wolumenu przewozów i liczby licencjonowanych przewoźników kolejowych, plasuje się dopiero na ósmym miejscu w rynku przewozów intermodalnych UE (wg wielkości pracy przewozowej). Udział Polski w rynku przewozów intermodalnych UE w jednostkach pracy przewozowej nie przekracza 2,9%. (...)

Ostatnio zmieniany czwartek, 12 grudzień 2013 13:23

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj