logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Rozwiązania informatyczne wspierające procesy logistyczne w transporcie morskim Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Obecne warunki operowania na światowych rynkach zmuszają do zastosowania odpowiedniego systemu technologii informatycznych. Systemy takie powinny maksymalnie usprawniać działalność operacyjną oraz wspomagać osoby zarządzające firmą w procesie podejmowania decyzji. Z tego względu niezbędne jest zapewnienie spójnych i zintegrowanych danych, które stanowić będą postawę rozwiązań informatycznych.

Rozwiązania te umożliwią przeprowadzenie rozmaitych przetwarzań analitycznych oraz prezentacji we właściwych formach danych potrzebnych do ustalania strategii działania. Uwarunkowania rynkowe światowego handlu morskiego w ciągu minionych kilkunastu lat uległy znaczącej zmianie. Na transport morski i łańcuchy logistyczne miały wpływ takie zjawiska, jak globalizacja, znoszenie barier handlowych, niespotykany dotąd rozwój konteneryzacji i wzrost handlu morskiego. Od połowy 2008 r. na wielkość przeładunków miał również wpływ ogólnoświatowy kryzys gospodarczy. Międzynarodowe łańcuchy dostaw stają się coraz bardziej złożone. Dążenie do świadczenia zintegrowanych usług w łańcuchu dostaw to tendencja, która wykształciła się pod wpływem oczekiwań klientów. Towarzyszy jej rozwój możliwości technicznych, w szczególności za sprawą postępu, jaki dokonuje się w informatyce. Rola i strategiczna pozycja kluczowych uczestników morskiego łańcucha logistycznego nieustannie się zmienia.

Inicjatywa e-Maritime
W ramach unijnej polityki transportu morskiego funkcjonuje inicjatywa e-Maritime, której celem jest korzystanie z zaawansowanych systemów informacyjno-komunikacyjnych, tak aby wspierać pracę i prowadzenie działalności w sektorze morskim. Głównym jej zadaniem będzie promowanie interoperacyjności systemów wykorzystywanych przez organy morskie, porty i branżę morską. Pracując nad swoim projektem Komisja Europejska, rozpoczęła konsultacje publiczne. Celem internetowej ankiety było zebranie opinii na temat e-Maritime. Przeanalizowane opinie mają pomóc w zniesieniu barier dla rozwoju transportu morskiego w Europie. Badania miały również pomóc dowiedzieć się, jakie są potrzeby i wymagania użytkownika jeśli chodzi o łączność i wymianę informacji w gałęzi przemysłu jaką jest transport morski. Komisja Europejska otrzymała w sumie 102 odpowiedzi od organizacji związanych z transportem morskim, władz publicznych, jednostek administracyjnych jak i organizacji komercyjnych i indywidualnych użytkowników. Wyniki dwumiesięcznej ankiety dały się łatwo przewidzieć. Istnieje bowiem przekonanie, że brak ogólnych schematów raportowania i struktur przesyłanych danych, brak ustanowienia standardowych procedur lub brak wymiany danych powoduje niepotrzebne powtarzanie raportów, niewłaściwe wykorzystanie zasobów ludzkich i zwiększa prawdopodobieństwo popełnienia błędu. (...)

Ostatnio zmieniany piątek, 25 październik 2013 11:36

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Solaris zdobywa zamówienie na pierwsze autobusy elektryczne w stolicy Europy

Solaris zdobywa zamówienie na pierwsze autobusy elektryczne w stolicy Europy

Największe przedsiębiorstwo transportu publicznego w stolicy Belgii, firma STIB, zamówiła pierwsze autobusy elektryczne. Będzie to...

Kolejne połączenie PKP Intercity na Ukrainę

Kolejne połączenie PKP Intercity na Ukrainę

PKP Intercity rozszerza siatkę połączeń na Ukrainę. Już od 24 sierpnia br. podróżni zyskają kolejną...

Port Gdańsk rozpocznie rozbudowę nabrzeży i toru wodnego

Port Gdańsk rozpocznie rozbudowę nabrzeży i toru wodnego

Projekt rozbudowy nabrzeży i modernizacji toru wodnego w Porcie Gdańsk jest już oficjalnie na etapie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj